BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

TEV Türk Eğitim Vakfı Burs Başvurusu

TEV Türk Eğitim Vakfı Burs Başvurusu

TEV Türk Eğitim Vakfı Burs Başvurusu

TEV Türk Eğitim Vakfı Burs Başvuruları Nasıl Yapılır, Geri Ödemesiz Eğitim Bursu Kimlere Verilir, TEV Karşılıksız Eğitim Desteği Başvuru Koşulları Nelerdir.

Türk Eğitim Vakfı TEV Kız Öğrencilere Yurt Bursu, Yüksek Öğrenim Öğrencilerine Burslar, Mesleki Ortaöğretim Öğrencilerine Burslar, Yüksek Lisans, Doktora, Üstün Başarı, Üstün Başarı Sanat Ve Yurt Dışı Burslar Vermektedir.

Türk Eğitim Vakfı TEV Yurt Bursiyerleri Dahil Toplam Bursiyer Sayısını 12.220’den 15.500’e Çıkaracak.

Burs Miktarı Ve Süresi
Mesleki Ortaöğretim Lise Bursları Aylık 1.100 Türk Lirası
Yüksek Öğrenim Üniversite Bursu Aylık 2.500 Türk Lirası
Yüksek Lisans Bursu Aylık 3.750 Türk Lirası
Doktora Bursu Aylık 5 Bin Türk Lirası
Üstün Başarı Bursları Aylık 5 Bin Türk Lirası
Burslar Yılda 9 Ay Süre İle Ekim İle Haziran Aylarında Verilmektedir.

Ek Burs Miktarları
Yemek Ek Bursu 700 Türk Lirası
Erişim Ulaşım Ek Bursu 300 Türk Lirası
Kitap – Kırtasiye Ek Bursu 200 Türk Lirası

Burs Başvuruları Nasıl Yapılır
Başvurular Vakfın İnternet Sitesindeki Online Başvuru Formunun Doldurulmasıyla Yapılır.

Galip Karataş Eğitim Vakfı Burs Başvuru Koşulları İçin Tıklayın.

Burs Kimlere Verilir

Yüksek Öğrenim Bursu Başvuru Koşulları

1. T.C. Vatandaşı Olmak,

2. Mal Varlığı Ve Gelir Durumuna Göre Maddi Desteğe İhtiyacı Olmak,

3. Başka Bir Kamu Kurumundan Veya Özel Kurumdan Burs Almamak, (Kredi Ve Yurtlar Kurumu’ndan Alınan Ve Geri Ödemeli Olan Öğrenim Kredisi Alınmasının Sakıncası Bulunmamaktadır.)

4. Öğrenimine Yeni Başlayanlar İçin: Başarı Kriteri Her Yıl Eylül Ayında İlan Edilmektedir.

5. Ara Sınıflar İçin: Genel Not Ortalaması 4,00 Üzerinden En Az 2,50 Olmak, (100 Üzerinden Not Verilen Üniversitelerde En Az 65 Olmak). Genel Ortalamanın 2,50 Olması Durumunda En Fazla 1 Başarısız Ders Olabilir.

6. Hazırlık Sınıfından 1. Sınıfa Geçen Öğrenciler İçin: Başarılı Olarak Geçmiş Olmak.

7. DGS İle Yerleşen Öğrenciler İçin: İki Yıllık Mezuniyet Ortalamalarının En Az 2,80 (100 Üzerinden Not Veren Okullarda 70) Olması Gerekmektedir.

8. İkinci Öğretim Öğrencileri İçin: İkinci Sınıfa Geçmiş Olmaları Ve Genel Ortalamalarının En Az 2,80 (100 Üzerinden Not Veren Okullarda 70) Olması Gerekmektedir.

Mesleki Ortaöğretim Bursları Koşulları
Meslek Lisesi Öğrencilerine Verilmektedir.

Başvuru Koşulları
1. T.C. Vatandaşı Olmak,

2. Mal Varlığı Ve Gelir Durumuna Göre Maddi Desteğe İhtiyacı Olmak,

3. Kazanç Getiren Herhangi Bir İşte Çalışmamak,

4. Başka Bir Kamu Veya Özel Kurumdan Burs Almamak,

5. Ara Sınıflar İçin: Bir Önceki Sınıftan Başarısız Dersi Olmamak Ve Bir Üst Sınıfa Geçiş Hakkını Kazanmak.

YEKV Yaşar Eğitim Vakfı Burs Başvuru Koşulları İçin Tıklayın.

Yüksek Lisans Bursu Başvuru Koşulları

1. T.C. Vatandaşı Olmak,

2. Devlet Üniversitelerinin Tezli Bölümlerinde Öğrenim Görmek Ve Ders Aşamasının Birinci Sınıfında Veya Bilimsel Hazırlık Aşamasında Olmak,

3. Yükseköğrenimden 4,00 Üzerinden En Az 3,00, 100 Üzerinden Not Verilen Üniversitelerde En Az 75 Puanla Mezun Olmak,

4. Yabancı Dil Sınavından (YDS) En Az 80 Puan (Veya Eşdeğeri) Almış Olmak.

Doktora Bursu Başvuru Koşulları

1. T.C. Vatandaşı Olmak,

2. Yüksek Lisans Bitirme Genel Not Ortalamasının 4,00 Üzerinden En Az 3,00 Olması (100 Üzerinden Not Veren Üniversitelerde En Az 75 Olması),

3. Ara Sınıflar İçin: Başarısız Dersinin Olmaması Ve Genel Not Ortalamasının 4,00 Üzerinden En Az 3,00 (100 Üzerinden Not Verilen Üniversitelerde En Az 75) Olması, (Bu Koşulla Birlikte Yüksek Lisans Bitirme Ortalaması Da Dikkate Alınacaktır)

4. 35 Yaşını Aşmamış Olmak.

Üstün Başarı Bursu Başvuru Koşulları

1. T.C. Vatandaşı Olmak,

2. Yükseköğrenime Yeni Kayıt Yaptıranlar: YKS’de Say, Söz, EA Puan Türlerine Göre, Bölüme Yerleştiği Puan Türüne Göre İlk 5.000’e Girmiş Olmak,

3. Halen Bir Yükseköğrenim Kurumunda Yukarıda Belirtilen Alanlarda Öğrenim Gören Öğrencilerden; Hazırlık Sınıfından 1. Sınıfa Geçen Öğrenciler İle 2. Sınıfa Geçen Öğrenciler De Müracaat Edebilir.

4. Bu Öğrencilerin Üniversiteye Girdiği Yıl YKS’de Bölümüne Yerleştiği Puan Türünde İlk 5.000’e Girmesi, Hazırlık Sınıfını Bitiren Öğrencilerin; Hazırlık Sınıfını Başarı İle Tamamlamış Olmaları, 1. Sınıftan 2. Sınıfa Geçenlerin; 1. Sınıf Genel Not Ortalamalarının 4,00 Üzerinden Not Verilen Üniversitelerde En Az 3,50 Olması (100 Üzerinden Not Verilen Üniversitelerde En Az 87,5 Olması) Gerekmektedir.

Üstün Başarı Bursu Verilen Alanlar

1. Mühendislik-Mimarlık

2. Sağlık Bilimleri

3. İdari Bilimler

4. Temel Bilimler (Matematik, Fizik, Kimya, Biyoloji, Moleküler Biyoloji Ve Genetik, Astronomi)

5. Sosyal Bilimler

6. Hukuk

Tüm Burs Duyuruları İçin Tıklayın.

Üstün Başarı Sanat Bursu Başvuru Koşulları

1. T.C. Vatandaşı Olmak,

2. Sınıfa Başarı İle Geçmiş Olmak.

3. Üniversitesi Tarafından Aday Gösterilecek Öğrencilerin 4,00 Üzerinden En Az 3,00 Not Ortalamasına Sahip Olmaları Gerekir.

Üstün Başarı Sanat Bursu Verilen Alanlar
Konservatuvar Ve Güzel Sanatlar Fakültelerinin Aşağıda Belirtilen Bölümlerinde Öğrenim Görenler Başvuru Yapabilir:

• Piyano, Arp, Gitar, Yaylı Çalgılar, Üflemeli Ve Vurmalı Çalgılar, Şan.
• Plastik Sanatlar (Resim, Heykel, Grafik, Yazı Sanatı, Seramik)

Türk Eğitim Vakfı Yurt Dışı Bursları
TEV Yurt Dışı Bursları Lisansüstü Yüksek Lisans Ve Doktora Öğrencilerine Verilmektedir.
Daha Önce Yurt Dışında Lise, Lisans, Yüksek Lisans Eğitimi Alanlar TEV Yurt Dışı Burslarına Başvuruda Bulunamaz
-Bu Koşul TEV-TEV UK Bursları İçin Geçerli Değildir.
Adaylar Yurt Dışı Burslara Farklı Yıllarda İki Kere Başvuru Yapabilir Ve Aynı Yıl İçinde Birden Fazla Yurt Dışı Burs Programına Başvurabilir.
Yurt Dışı Bursları Detayları İçin Tıklayın.

Burslar Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Her yıl TEV bursuna tekrar mı başvurmalıyım?
Hayır, TEV bursu başarınız sürdüğü sürece otomatik olarak yenilenir. Her güz döneminde sizden bir önceki yılın ders notlarını gösterir ve öğrenciliğinizin devam ettiğini gösterir yeni dönem öğrenci belgesini ister, önceki yılı başarıyla tamamlayanlara Ekim’de yeni yılın ilk bursunu iletiriz.

Öğrenci belgesi ve transkriptimi ne zaman ve nasıl size gönderebilirim?
Bütün öğrencilerimizin yaz okulu, bütünleme gibi süreçlerinin tamamlanması, fakültelerin e-devlette güncel bilgi sunmaları ve bursiyerlerimizin okula devam kaydı yaparak yeni öğrenci belgesi almaları için güz dönemini beklememiz gerekli. Dolayısı ile sizlerden belgelerinizi Eylül ortasından itibaren isteyeceğiz. Biz duyuru yapmadan belgelerinizi göndermeyiniz. E-posta ile belge kabul etmeyeceğiz, sitemiz üzerinden özel bir alana yüklemenizi isteyeceğiz. Size konuyla ilgili e-posta ve SMS gelecektir, takip edin lütfen.

TEV ortaöğretim bursu alıyordum. Mezun oldum ve üniversiteye yerleştim. Burs almaya devam edebilir miyim?
Öncelikle tebrik ederiz. Devlet üniversitesinde öğrenim görmeye hak kazandığınız takdirde TEV Eğitim-Yükseköğretim Bursu devam eder. Eylül ayında sizlerden isteyeceğimiz belgeler ile bursunuzu üniversite bursuna çevireceğiz.

Bu akademik yılın sonunda mezun olmam gerekiyordu fakat dersim kaldığı için okulum uzadı. Önümüzdeki sene için tekrar burs alabilir miyim?
TEV tarafından ilerleyen zamanlarda size bilgi toplama formu gönderilecek, aynı zamanda gerekli belgeleri özel bir alana yüklemeniz istenecektir. E-posta ve SMS’lerinizi kontrol ediniz. Ögrenciliğiniz devam ediyorsa bir dönem veya bir yıl alabileceksiniz.

Bu sene mezun oldum. Mezunlara ödül bursu veriliyor mu?
Mezun genel not ortalamanız 3,50 (100’lük sistemde 88) ve üzerinde ise bir aylık burs tutarı kadar ödül bursu Ekim ayında hesabınıza yatırılır. Bunun için sizden belge istenecektir.

Okul / bölüm / fakülte değiştirdim. Bursum devam edecek mi?
Yeniden üniversite sınavına girerek okul değiştirdiyseniz maalesef yeniden TEV Bursuna başvurmanız gerekli olacak. Ancak yatay veya dikey geçiş ile yıl kaybetmeden eğitiminize devam ediyorsanız bursunuz devam edecektir.

Mart-Haziran arasında 4 aylık deprem desteği aldım. Yeni eğitim yılında bursum devam edecek mi? Edecekse şimdi ne yapmalıyım?
TEV yönetimi, devlet üniversitelerinde okuyan, afetten etkilenmiş 4 aylık destek alan öğrencilerimizin bursunun devam etmesine karar vermiştir. Eylül ayında sizden de transkript ve öğrenci belgesi gibi evraklar istenecektir. Değerlendirme sonrası, tüm Eğitim-Yükseköğretim bursiyerlerimiz gibi siz de yılda 9 ay burs alacaksınız. TEV Ailesine tekrar hoş geldiniz. (Ayrıca sizlere özel sunulan psikososyal destek imkânlarımızı e-postalarınızdan lütfen takip edin ve faydalanın.)

Depremzedeyim ve TEV’den burs alıyorum. KYK kredim haberim olmadan bursa dönüştürülmüş; TEV bursum kesilir mi?
Afetten etkilenen öğrencilerin KYK kredileri devlet tarafından otomatik olarak bursa dönüştürüldüğünden TEV bursları kesilmeyecektir. TEV’in başka yerden burs almama kuralı diğer tüm öğrencilerimiz için devam etmektedir.

Depremzedeyim, okula giden küçük kardeşlerim var. Onlar için burs desteği alabilir miyiz?
Eğer kardeşiniz Meslek Lisesi öğrencisi ise sitemizde okuluna kontenjan verilmiş ise başvuru yapabilir. Ancak Meslek lisesi dışındaki okullarda veya ilköğretimde okuyan öğrenciler için TEV doğrudan burs başvurusu almamaktadır. TEV-MEB arasında yapılan deprem konulu protokol gereği ilköğretim düzeyinde depremden etkilendiği için bursa ihtiyacı olan küçük öğrencilerin başvurularını doğrudan MEB bizlere iletilmelidir. Bunun için küçüğümüzün okulunun müdüriyeti ile görüşerek MEB’e başvuru iletmelerini isteyebilirsiniz.

Çift anadal yapıyorum, bu programlarımın bir tanesinden mezun oldum, diğer anadalım için öğrenimim 2023-24’te devam edecek ve sonra mezun olacağım. Bursum devam eder mi?
Öncelikle tebrik ederiz. Çift anadal yapma başarısını gösteren öğrencilerimizin öğrenimlerinin ders programı ve çokluğu sebebiyle uzayabildiğinden bursunuz bir dönem veya bir yıl devam eder. Bu kural geçtğimiz yıl TEV Yönetmeliğine eklenmişti. Güz dönemi başında sizden de öğrenci belgesi ve transkript isteyeceğiz. Duyurularımızı bekleyin lütfen.

Ödül bursu ile ilgili sorum var. Kimler alabiliyor?
Güz döneminde sizlerden belgelerinizi istediğimizde kontrollerimizi yapacağız: Son yılın ortalaması 3.50/4.00 veya 88/100 olan öğrencilerimize Ekim ayında yeni yılın ilk bursu ile birlikte başarılı olmuş oldukları akademik yılın bursu kadar bir aylık da ödül bursu vereceğiz. ÜBB bursiyerlerimiz ödül bursu almamaktadır. Mezun olan öğrencilerimiz de son sınıflarındaki başarıları nedeniyle takip eden yıl Ekim’de bu ödül bursunu alabilir.

TEV Ek burslarına (yol, kırtasiye vb.) başvuru nasıl oluyor? Kimler alabiliyor?
Bunlara sizler kendiniz başvuramıyorsunuz. Mülakatınıza girmiş olan komisyonların kararı ile bu burslar sizlere atanıyor.

Başka kurumlardan burs alabilir miyim?
TEV bursu alanların başka kurumlardan burs almaması gerekir. Ancak TEV bursu gibi 4 yıl süren devamlı bir burs değil de az miktarda ve kısa süreli bir destek bulduysanız bu sebeple TEV bursunuz kesilmez.

Sigortalı bir işte çalışabilir miyim? Bursum kesilir mi?
TEV bursunuza çalışmanız bir engel değildir. Akademik başarınızı yüksek tutacak kadar derslerinize vakit ayırmanızı önemseriz, (vakfımızın var oluş sebebi budur!) ancak iş deneyimi edinmeniz de gelişiminiz için çok önemlidir ve mezuniyet sonrası size iş bulmak anlamında da önemli katkılar sağlayacaktır. Derslerinizden başarılı olmanıza engel olmadığı sürece deneyim edinmenizi destekler, hatta staj ve yarı zamanlı çalışma gibi imkânlar sunan kurumsal ortaklarımızın duyurularını da bursiyerlerimiz ile e-posta yolu ile paylaşırız. Bunları takip ediniz.

Disiplin cezası almak TEV bursunu etkiler mi?
Evet, disiplin cezası almamanız gerekir.

Okulum bitti yüksek lisansa devam edeceğim bursum devam eder mi?
Eğitim-Yükseköğretim Bursu’ndan doğrudan Yüksek Lisans Bursu’na geçiş yapmak mümkün değildir. Başvuru takvimi, seçim süreçleri ve kriterleri farklıdır. Kazandığınız yüksek lisans programının sıralaması, her yıl başvuru kabul ettiğimiz ve etmediğimiz alanlar listesi, dil ve ALES notu sınırlarımız, araştırma ve tez konusu, bilime katkı, kariyer hedefleriniz gibi yüksek lisans yapma gerekçelerinizi detaylıca anlatmanız gerekir. En başarılı adaylar sıralanır, mülakata davet edilir. O nedenle sayfamızdan duyuruları takip etmeye devam etmelisiniz.

Burs Başvuru Tarihleri
2024-2025 Döneminde Başvuruların Ağustos Kasım Ayları Arasında Yapılması Bekleniyor.
Yurt Bursu Başvuruları 15 Ağustos – 31 Ağustos
Meslek Lisesi Bursu Başvuruları 11 Eylül – 15 Ekim
Üniversite Bursu Başvurusu 4 Eylül – 24 Eylül
Üstün Başarı Bursu Başvuruları 28 Ağustos – 17 Eylül
Yüksek Lisans Ve Doktora Bursu Başvurusu 11 Eylül – 15 Ekim
Üstün Başarı Sanat Bursu Başvurusu 16 Ekim – 6 Kasım

Online Burs Başvuru Sayfası İçin Tıklayın.
Web Sitesi İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.