BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Evrensel Posta Birliği UPU Mektup Yazma Yarışması

Evrensel Posta Birliği UPU Mektup Yazma Yarışması

53. Evrensel Posta Birliği UPU Mektup Yazma Yarışması

Evrensel Posta Birliği UPU Mektup Yazma Yarışması Düzenliyor. Uluslararası Mektup Yazma Yarışmasına 9-15 Yaş Arası Tüm Gençler Katılabilir.

Düzenleyen Kurum: Evrensel Posta Birliği (UPU)
Yarışma Kapsamı: Dünya Geneli
Yarışmanın Türü: Mektup Yazma Yarışması
Kimler Başvuru Yapabilir: 9 – 15 Yaş Arası Tüm Gençler
Başvuru Nasıl Yapılır: Posta Yolu İle Alınacak

Evrensel Posta Birliği 53. Gençler Arasında Mektup Yazma Yarışması

Yarışma Konusu

Önceki senelerde ülkemizi temsilen katılan mektupların da çeşitli ödüllere layık görüldüğü yarışmanın bu yıl 53’üncüsü düzenlenecek olup 2024 yılı için konu “Gelecek nesillere, miras almalarını umduğunuz dünya hakkında bir mektup yazın” olarak belirlenmiştir.

Yarışma Ödülleri

PTT Tarafından Verilecek Ödüller
Birincilik Ödülü 5.000 Türk Lirası + Kişisel Pul
İkincilik Ödülü 3.000 Türk Lirası + Kişisel Pul
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası + Kişisel Pul

Katılımcılar, Bahsedilen Ödülleri Velileri /Vasileri / Yasal Temsilcileri İle Birlikte Teslim Alabileceklerdir.

UPU Tarafından Verilecek Ödüller
Dereceye girenlere özel bir madalya (birincilik için altın, ikincilik için gümüş ve üçüncülük için bronz) ve bir sertifika ile (UPU tarafından belirlenecek) diğer ödüller verilecektir.

Altın madalya sahibi kişi ayrıca Bern’deki (İsviçre) UPU Genel Merkezine velisi/vasisi/yasal temsilcisi ile davet edilebilmektedir. Burada kendisine bir gezi veya UPU’nun takdirine bağlı olarak kararlaştırılacak alternatif bir ödül verilebilmektedir.

Özel mansiyon ödülü kazananlara da ayrıca bir sertifika ve UPU tarafından belirlenecek diğer ödüller verilecektir.

Yarışma Başvuru Kuralları
1. Yarışma 9-15 yaş arası katılımcılara açıktır. (Yarışmaya katıldığı tarih itibariyle 15 yaşından gün almamış olmak gerekmektedir.)

2. Mektuplar katılımcıların kendi-orijinal el yazılarıyla yazılmalıdır.

3. Katılımcıların eserlerini yazarken kullanacakları kâğıt ve kalem türü; eserleri okunaklı, düzgün ve mektup formatına uyacak şekilde (tükenmez kalem / kurşun kalem, çizgili / çizgisiz / renkli kâğıt vb.) kendi tercihleri doğrultusunda olabilir.

4. Başvurular kesinlikle konuya bağlı olmalı ve 800 kelime sınırını aşmamalıdır.

5. Katılımcılar mektuplarını Türkçe veya katılımcının tercihine göre doğrudan İngilizce veya Fransızca dillerinden birinde maksimum 800 kelimeyi aşmayacak şekilde hazırlamalıdır. (Her üç dilde de yapılabilecek başvuruların ülkemiz içerisinde kazanma şansı eşit olup orijinali Türkçe olarak yapılan başvurunun birinci seçilmesi durumunda İngilizce veya Fransızca dillerinden birine çevirisi Şirketimizce yapılarak UPU’ya iletilecektir.)

6. Orijinal mektup (olması halinde) adayın çizimlerini de içerebilir.

7. Adayın iyi kalitede çekilmiş bir fotoğrafı, arka yüzüne adayın ismi mutlaka yazılarak, mektup ve gerekli belgelerle Şirketimize gönderilecek zarfın içine konulmalıdır. (Lütfen fotoğrafı herhangi bir belgeye zımbalamayınız veya yapıştırmayınız). Fotoğraflar resim çıktısı şeklinde olmamalı, adayın son halini yansıtır vesikalık şeklinde olmalıdır.

Katılımcıların,
• El ile yazdıkları mektubu;
• İyi kalitede çekilmiş bir vesikalık fotoğraf (arka yüzüne isim-soy isim yazılarak),
• Adaya ait bilgilerin yer aldığı form (EK:1),
• Veli izin belgesi (EK:2),
• Velinin Kişisel Verilerin Korunması Kanunu Kapsamında Açık Rıza Beyanı (EK:3),

İle Birlikte “Kayıtlı Posta Gönderisi” Olarak PTT İşyerlerimizden:

8. “Uluslararası Mektup Yazma Yarışması” ibaresi ile “PTT A.Ş. Uluslararası Operasyonlar Daire Başkanlığı, Şehit Teğmen Kalmaz Caddesi F Blok, 2.Kat, 06101, Altındağ /Ulus/ Ankara” adresine 19 Nisan 2024 tarihine kadar tarafımıza ulaşacak şekilde göndermeleri gerekmektedir.

9. Eserlerin postalama ücreti göndericiye ait olup yarışmaya katılım için herhangi bir ücret alınmamaktadır.

10. Söz konusu belgeler www.ptt.gov.tr internet sitemizdeki “Duyurular” bölümünde yer alacaktır.

11. Mektup ve eklerinin aynı kayıtlı posta gönderisi içerisinde eksiksiz gönderilmesi gerekmektedir.

12. Şirketimiz gönderi kanalları dışında özel kargo şirketleri vb. ile gönderilen eserler dikkate alınmayacaktır.

13. Son başvuru tarihinden sonra yapılacak başvurular kesinlikle değerlendirilmeyecektir.

14. Mektuplar; okullar, Milli Eğitim Müdürlükleri ya da Kaymakamlıklar vb. kanallar aracılığıyla ve toplu olarak değil, Doğrudan Ve Bireysel olarak PTT AŞ’ye gönderilmelidir.

15. Dereceye girmeye hak kazanan mektuplar, Şirketimiz personelince oluşturulacak bir komisyon tarafından değerlendirilerek seçilecektir. Mektuplar değerlendirilirken aşağıdaki kriterler kullanılacaktır:

• Mektubun Yapısı,
• Konuya Bağlılık,
• Yaratıcılık,
• Özgünlük
• Dilin Kullanımı

16. Şirketimize gönderilecek mektuplar arasından yapılacak değerlendirme sonucunda Ülkemizi temsilen seçilecek bir mektup UPU’ya iletilecektir.

17. Ülkemizi temsil edecek mektubun kazananı mayıs ayı içerisinde www.ptt.gov.tr internet sitemizdeki “Duyurular” bölümünde ilan edilecektir.

18. UPU nezdinde ise sonuçlar genellikle Ekim ayı içerisinde ilan edilmektedir. Şirketimiz de gerekmesi halinde UPU’nun sonuçlarına göre internet sitesinde gerekli duyuruları yapacaktır.

19. UPU tarafından belirlenecek uluslararası jüri üyeleri her ülkeden gönderilen mektupları değerlendirerek en iyi üç mektubu seçecektir. Ayrıca UPU tarafından belirlenecek bazı mektuplara da özel mansiyon ödülü verilebilir.

20. Gerekli görülmesi halinde yapılacak her türlü değişiklik ve yeniden düzenleme (yarışma tarihi, katılım şatları vb.) hakkı saklı olup PTT AŞ’ye aittir.

21. Dereceye girdiği ilan edilen eserlerin herhangi bir sebeple ödüllerini alamaması durumunda sonraki sıradaki en yüksek puana sahip mektup ödülü almaya hak kazanır.

22. Yarışma ile ilgili ulaşılabilecek iletişim numaraları aşağıda belirtilmiştir:

0 312 509 52 91 – 0 312 509 52 75 – 0 312 509 52 97

Kompozisyonların Başvurusuna İlişkin Özel Şartlar Ve Koşullar
Düzenleyici kurum(lar), burada UPU ve ortaklarından herhangi birine UPU Uluslararası Mektup Yazma Yarışmasına sunulan resimler ve fotoğraflarla birlikte, kompozisyonu kopyalamak, düzenlemek, dağıtmak, hazır bulundurmak, yayınlamak ve çoğaltmak için karşılıksız, dünya çapında ve sürekli bir lisans verileceğini onaylamakta ve kabul etmektedir. Bunlar, yukarıda belirtilen kompozisyonu ve materyalleri UPU yayınlarına dâhil etme haklarını; kompozisyonu (veya herhangi bir bölümünü) diğer dillere çevirmeyi; uyarlamaları, derlemeleri, özetleri, alıntıları veya diğer çalışmaları oluşturmayı içermektedir.

Yukarıdaki haklar UPU tarafından şu anda bilinen veya ileride oluşacak herhangi bir ortam ve formatta kullanılabilir ve yukarıdaki hakların UPU tarafından kullanılması için gerekli görülen değişiklikleri yapma hakkını da içermektedir.

Ayrıca, UPU Uluslararası Gençler Arasında Mektup Yazma Yarışması’na katılan kurum(lar), burada UPU’ya ve ortaklarından herhangi birine karşılıksız, dünya çapında ve sürekli kopyalamak, düzenlemek, sergilemek, yayımlamak ve kazanan(lar)ın ve düzenleyici kurum/kurumların isim(ler)ini hazır bulundurmak için herhangi bir formatta yarışma veya kompozisyon ile bağlantılı olarak çekilmiş herhangi bir resim, fotoğraf ve/veya video görüntüsü (temsilciler dâhil) ile birlikte dünya çapında bir lisans verileceğini garanti etmektedir.

Düzenleyici kurum(lar), UPU Uluslararası Gençler Arasında Mektup Yazma Yarışması’na sunulan kompozisyonun adayın kendi eseri olduğunu, böyle bir kompozisyonun Birleşmiş Milletler Anlaşması ilkelerine uygun olacağını ve özel hayatın gizliliğini gözeterek üçüncü tarafların haklarını ihlal etmeyeceğini onaylamaktadır.

Yukarıdaki bilgilerin ışığında, düzenleyici kurum(lar) burada, ulusal yarışmaya uygulanan hüküm ve koşulların benzer şekilde ve gerekli değişiklikler yapılarak, bu bölümde sunulan özel hükümleri içereceğini, ulusal yarışmaya katılan adayların kompozisyonların ve yukarıda sözü edilen materyallerin sunulması için burada belirtilenlere eşdeğer hüküm ve koşullara bağlı kalmayı kabul eder.

Yarışma Şartnamesi Ve Ek Dosyaları İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.