BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Ortaokul Öğrencileri Tügva Kitap Kurdu Kitap Okuma Yarışması 2024

Ortaokul Öğrencileri Tügva Kitap Kurdu Kitap Okuma Yarışması 2024

Ortaokul Öğrencileri Tügva Kitap Kurdu Kitap Okuma Yarışması

Ortaokul Öğrencileri Tügva Kitap Kurdu Kitap Okuma Yarışması Türkiye Gençlik Vakfı Tarafından Düzenleniyor. Ödüllü Yarışmaya Başvurular Online Olarak Yapılacak. Yarışmaya Türkiye Geneli Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Ve Özel Ortaokullarda Öğrenim Gören 5, 6, 7 Ve 8. Sınıf Öğrencileri Katılabilecek.

Başvuruda Sorun Yaşayanlar kitapkurdu@tugva.org Mail Atıp, Sorunlarını İletebilirler.
Sınav Yerini Bulmada Yada Açıklanan Okul Listelerinde İsimlerini Bulamayan Öğrenciler kitapkurdu@tugva.org Yada Bulunduğunuz İlin İl Temsilciliğine Mail Atıp, Sorunlarını İletebilirler.

Yarışmanın Konusu
5. Ve 6. Sınıf Öğrencileri İle 7. Ve 8. Sınıf Öğrencileri İçin Belirlenecek 5 Adet Kitap, Bireysel Olarak Veya Danışman Öğretmen Öncülüğünde, En Az Beşer Öğrenciden Oluşan Ekipler Halinde Okunacaktır.

Öğrenciler İlk Olarak İnternet Üzerinden Yapılacak Olan Ön Eleme Sınavına Tabi Tutulacaklardır. Bu Sınavı Geçerek Yarışmaya Katılmaya Hak Kazanan Öğrenciler, Belirlenecek Olan Sınav Merkezlerinde, Okudukları Kitaplardan İkinci Bir Sınava Alınacaklardır. Bu Sınavda Dereceye Giren Öğrenciler Ve Bu Öğrencilerin Danışman Öğretmenleri Ödüllendirilecektir.

Başvuru Koşulları
1. Online başvuruyu yapmayan öğrencilerin başvuruları geçersiz sayılacak ve sınava giremeyeceklerdir.

2. TÜGVA internet sayfasından online başvuru yaptıktan sonra internet ortamında yapılacak sınavda başarılı olanlar yazılı sınava katılabilecektir.

3. Türkiye Gençlik Vakfı, yarışma başvuru yöntemi ve süresi, eserlerin değerlendirme şekli ve eserlerin ödüllendirilme yönteminde değişiklik yapma hakkını saklı tutmaktadır.

4. Yarışma, Türkiye’ deki ortaokullarda öğrenim gören tüm öğrencileri (T.C. Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı resmi ve özel okulların 5, 6, 7 ve 8. Sınıflarında okuyan öğrenciler) kapsamaktadır.

Ödüllendirme
Derecelendirme: Ortaokul 5 – 6 ve 7 – 8 olarak 2 Kategoride derecelerin Türkiye geneli ve il geneli olarak değerlendirmesi şeklinde olacaktır.
Danışman öğretmen ödülünde danışmanlığının yaptığı en az 5 öğrencinin yazılı sınava girme şartı aranır.

Türkiye geneli ödülleri, www.tugva.org adresinde sonradan duyurulacak olan yer, tarih ve saatte yapılacak ödül programında sahiplerine takdim edilecektir. Dereceye girenlerin yol ücretleri öğrenci ailelerine aittir.

İl geneli ödülleri Türkiye Gençlik Vakfı İl temsilcilikleri tarafından Haziran – Temmuz – Ağustos ayları içerisinde kazananlara takdim edilecektir. Ödül takdim merkezleri İl temsilcilikleri tarafından duyurulacaktır. (İl ödüllerinin verilmesi TÜGVA İl temsilciliklerinin inisiyatifindedir.)

Dereceye girenlere telefonla bilgilendirme yapılacak olmakla birlikte yarışmacılar ödül kazanıp kazanmadıklarının takibini kendilerinin yapması gerekmektedir. (Kayıt aşamasında telefon bilgisinin doğru girilmesi yarışmacının sorumluluğundadır. Aksi takdirde ödüllerden hak iddia edemeyeceklerdir.)

Yarışma Ödülleri

Öğrenci Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü Balkan Turu Veya Umre (Ailesinden 2 Kişiyle Beraber)
İkincilik Ödülü Bilgisayar
Üçüncülük Ödülü Elektrikli Scooter
Dördüncülük Ödülü 12.000 Türk Lirası
Beşincilik Ödülü 6.000 Türk Lirası
Altıncılık Ödülü 2.000 Türk Lirası
Yedincilik Ödülü 2.000 Türk Lirası
Sekizincilik Ödülü 2.000 Türk Lirası
Dokuzunculuk Ödülü 2.000 Türk Lirası
Onunculuk Ödülü 2.000 Türk Lirası

Danışman Ödülleri
Birincilik Ödülü 15.000 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 12.000 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 9.000 Türk Lirası
Dördüncülük Ödülü 6.000 Türk Lirası
Beşincilik Ödülü 3.000 Türk Lirası
Altıncılık Ödülü 2.000 Türk Lirası
Yedincilik Ödülü 2.000 Türk Lirası
Sekizincilik Ödülü 2.000 Türk Lirası
Dokuzunculuk Ödülü 2.000 Türk Lirası
Onunculuk Ödülü 2.000 Türk Lirası

Yarışmanın Türü
Kitap Okuma Yarışması

Yarışma Kategorileri Ve Sorumlu Olunan Kitaplar
Yarışma 5 – 6. sınıf ve 7 – 8.sınıf Ortaokul seviyelerinde olmak üzere 2 kategoride yapılacaktır. Kategorilerin detaylı açıklaması aşağıdadır.

5 ve 6. Sınıflar Kategorisi: Bu yarışma Türkiye geneli 81 ilde bulunan Millî Eğitim Bakanlığına bağlı kamu ve özel okullarda okuyan 5 – 6. Sınıf öğrencilerini kapsamaktadır.
Öğrenciler 5. 6. Sınıflar kategorisinde ilan edilen kitaplara yönelik sınava katılacaklardır.

Kitap
Yazar

İlk Namaz

 Ömer Seyfettin

Denizler Altında 20.000 Fersah

Jules Verne

Kızıl Elma Neresi

Ömer Seyfettin

Tuhaflıklar Asansörü

Ayşe Sevim

Muhteşem Bilim İnsanları

Yusuf Asal

7 ve 8. Sınıflar Kategorisi: Bu yarışma Türkiye geneli 81 ilde bulunan Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kamu ve özel okullarda okuyan 7 – 8. Sınıf öğrencilerini kapsamaktadır. Öğrenciler 7 – 8. Sınıflar kategorisinde ilan edilen kitaplara yönelik sınava katılacaklardır.

Kitap
Yazar

Çocuk Kalbi

Edmondo De Amicis

İstiklal marşının Tarihçesi,Anlamı ve Yorumu

Mustafa Özçelik

Emanetdar Ayasofya

Esra Bahadır Cesar

Evrendeki Son Hazine

Figen Yaman Coşar

Kudüs’ün İkinci Fatihi Selahaddin Eyyübi

Meryem Uçar

Yarışmaya Katılım Bilgileri
1. Yarışmaya katılım gönüllülük esasına göre olup katılımcılardan hiçbir ad altında ücret talep edilmeyecektir.

2. Yarışmaya katılmak için https://formlar.tugva.org/Ortaokul/KitapKurduYarismasi adresinde yayınlanmakta olan Kitap Kurdu yarışma başvuru formunu doldurmaları gerekmektedir.

3. Öğrenciler bireysel başvuru yapabileceği gibi en az 5 kişi ile oluşturulacak olan okuma ekipleriyle danışman öğretmen bünyesinde de yarışmaya katılabilirler.

4. Danışman öğretmen; TÜGVA gönüllüsü, Millî Eğitim Bakanlığı Kadrolu / Sözleşmeli vs. öğretmeni veya öğrenci ebeveynleri olabilecektir.

5. Başvuru formunu doldurarak yarışmaya başvuran yarışmacılar 1. Kademe Sınavı’na (Online) katılacaklardır. 1. Kademe Sınavı’ndan 20 puan ve üzeri puan alan yarışmacılar 2. Kademe Sınav’ına (Yazılı) girmeye hak kazanırlar.

6. Sınava katılım ücretsiz olmakla beraber yarışmacılar kitaplarını kendileri temin edecektir.

7. Yarışmacılar yazılı sınavlara başvuru formunda beyan ettikleri ilin merkez ve ilçelerinde açılacak sınav merkezlerinde girebileceklerdir. (Başvuru yoğunluğuna göre yakın ilçelere yönlendirilebileceklerdir).

8. Yazılı sınavlar için yarışma sınav merkezleri, başvuru yoğunluğuna göre belirlenebilecektir. İllerdeki TÜGVA ve Milli Eğitim Müdürlükleri sınav merkezi açmaya ve sınav merkezi açılamayan ilçelerdeki yarışmacıları, il / ilçe sınav merkezine yönlendirme konusunda yetkilidir.

9. Yarışma Sınav Merkezleri, yarışmacılara e-posta, SMS veya tugva.org sitesinden yapılacak duyuru ile bildirilecektir. Her hâlükârda sınav merkezleri hakkındaki gelişmeleri yarışma sitesinden takip etmek, yarışmacının sorumluluğundadır.

10. Engelli yarışmacılar başvuru formunda belirtmiş oldukları engel durumlarına göre uygun sınav merkezlerine yerleştirilecektir. Engel durumlarına göre yarışma kurulu tarafından belirlenecek olan gözlemci eşliğinde sınava katılabilecektir.

Yarışma Takvimi
Okuma Ekiplerinin Ve Danışman Öğretmenlerin Yarışmaya Online Başvurularının Alınması İçin Son Tarih: 25 Şubat 2024
Online Sınav: 8-9-10 Mart 2024
Sınav Tarihi: 21 Nisan 2024

Yarışmanın Yapılacağı Yerler Ve Tarihleri

Yarışma Sınav Merkezleri

Online Sınavlar
1. Kademe Sınava (Online) katılacak yarışmacılar interneti olan herhangi bir bilgisayar, tablet PC veya akıllı telefondan yarışmaya katılabilecektir. Online sınava erişim www.tugva.org sayfasında yer alacaktır. Web sitesi üzerinden, 8 – 9 – 10 Mart 2024’de yapılacaktır.

2. Yazılı Sınavlar
Türkiye Gençlik Vakfı ile Millî Eğitim Bakanlığının ortak olarak belirleyeceği, Millî Eğitim Bakanlığına bağlı okullarda, eğitim ve öğretimi aksatmayacak şekilde, Sınava Girecek Öğrenci Sayısına Göre Okulların Belirlenerek Kullanılması Hususunun Mahallinde Valiliklerce (İl Milli Eğitim Müdürlüğü) Değerlendirmesine Müsaade Edilmesi.

Online Sınavdan 100 Puan Üzerinden 20 Puan Ve Üzeri Alan Öğrenciler Türkiye Sınırları İçerisinde Sınav Merkezlerinde 21 Nisan 2024 Saat 11:00’de (Türkiye Saati İle) Tüm Merkezlerde Aynı Anda Yapılacaktır.

Yarışmanın Gerçekleştirilmesi Ve Değerlendirilmesi

Online Sınav

• 8 – 9 – 10 Mart 2024’de herhangi bir zamanda interneti olan bir bilgisayar, tablet PC veya akıllı telefondan www.tugva.org web sitesi üzerinden sisteme giriş yapılarak yarışmaya katılım sağlanabilecektir.

• Herhangi bir nedenden dolayı (İnternet gitmesi, hat düşmesi, şarj bitmesi) bağlantı sorunu yaşayan yarışmacılar sorunu giderdikten sonra sisteme tekrar giriş yapmaları halinde sınavlarına kaldıkları yerden devam edebileceklerdir. Bu süre zarfında kaybedilen zaman yarışmacının sınav süresine artı olarak eklenmeyecektir.

• Sınava belirtilen günlerde herhangi bir zamanda başlanabilir, sınava başlama zamanının belirtilen saatler içerisinde geç veya erken olması puan hesaplanmasına bir etkisi olmamaktadır. Sınav süresi sisteme giriş yapıldığı andan itibaren 30 dakikadır.

• Sorular 4 çoktan seçmeli seçenekli olacaktır. Sınav sonucunda 100 üzerinden 20 Puan ve üzeri alan yarışmacılar 2. Yazılı sınava giremeye hak kazanacaktır. Online sınavda alınan puanın Yazılı sınava hiçbir etkisi olmayacaktır. Bu sınavda herhangi bir derece vs. yayınlanmayacaktır ve herhangi bir ödül bulunmamaktadır.

• Online Sınavda toplamda 5 soru yer alacaktır.

Yazılı Sınav
• Yarışmacılar yazılı sınavlara başvuru formunda beyan ettikleri ilin merkez ve ilçelerinde açılacak sınav merkezlerinde girebileceklerdir. Yarışma Sınav Merkezleri, yarışmacılara SMS yolu ile bildirilecektir. Her hâlükârda sınav merkezleri hakkındaki gelişmeleri yarışma sitesinden takip etmek, yarışmacının sorumluluğundadır.

• Her bir kitaptan, kitap başına 20 soru olacak şekilde toplamda kitaplardan 100 soru sorulacaktır.

• Sorular 4 çoktan seçmeli şekilde olacaktır. 3 yanlış 1 doğru götürecektir.

• Yarışmacılar, yarışma günü sınav saatinden 30 dakika önce sınav salonunda hazır olacaklardır.

• Yarışmacılar, sınav salonunda düzenleme kurulunun belirlediği sıraya göre oturacaklardır.

• Sınav değerlendirmesinde “Değerlendirme Yönergesi” dikkate alınacaktır.

• Sınava resmi kimlik belgeleri (Nüfus Cüzdanı, Pasaport veya Geçici Kimlik Belgesi) ile katılacaklardır.

• Yazılı sınav sonrası kitapçıklar katılımcılarda kalacak, sadece optik cevap formları toplanacaktır.

• Cevap anahtarları 15 iş günü sonra www.tugva.org adresinden yayınlanacaktır.

• Katılımcılar sınava girerken yanlarında hiçbir elektronik araç ve gereç, cep telefonu, bilgisayar, tablet, mp3 çalar, USB bellek, akıllı kol saati veya bunların muadili bir eşyaya müsaade edilmeyecektir.

• Sorunların ve belirsizliklerin çözümünde, gerekli görülen durumlarda şartname, program, değerlendirme, ödüllendirme dâhil her türlü kural ve organizasyon değişikliklerinde Milli Eğitim Bakanlığı yetkilidir. Bakanlıktan izin alınması koşulu ile Yarışma Düzenleme Kurulu uygun gördüğü şartlarda yarışmanın iptaline, ertelenmesine veya bir sınav merkezinin sınavının iptaline karar verebilir.

• Yarışmacılar, yazılı sınavdan sonra cevap anahtarının tugva.org sitesinde yayınlanması itibariyle 7 gün içerisinde sorular ile ilgili itiraz hakkına sahiptir.

• Yazılı Sınav Tarihi ÖSYM Ve AÖF Takvimine Göre Geri Veya İleri Alınabilir.

Soru Miktarı
Online Sınav Soru Sayısı

5 Soru (4 Seçenekli Çoktan Seçmeli Soru Şeklinde) Her Soru 20 Puan Değerindedir. Yanlış Soru Doğru Soruyu Götürmeyecek. 20 Puan Alanlar Yazılı Sınava Katılma Hakkı Kazanacak.

Yazılı Sınav Soru Sayısı
100 Soru (4 Seçenekli Çoktan Seçmeli Soru Tipinde)
3 Yanlış Cevap 1 Doğru Cevabı Götürür

Sınav Değerlendirmesi
1. Online sınavda her soru 20 puan olup, 100 üzerinden 20 puanı aşan öğrencileri yazılı sınava girmeye hak kazanacaktır.

2. Yazılı sınavda soruların güçlük derecesine göre puanlama yapılacaktır. Soruların güçlük değerine göre verilecek puan, sınav kitapçığının giriş sayfasında yer alacaktır. En fazla puanı alan ilk 3 kişi Türkiye genelinde belirlenecektir. Ayrıca iller bazında da ilk 3 derecesi belirlenecektir.

3. Sınav sonuçlarına göre yapılacak sıralamada, puan eşitliği durumunda yaşı küçük olan (gün – ay – yıl) derecelendirmede öne geçer.

Yarışmanın Sonuçlarının Açıklanması
1. Sınav sonuçları en geç 21 Mayıs 2024 tarihinde www.tugva.org adresinde açıklanacaktır.
2. Yarışmacılar, sonuçların açıklanması itibariyle 7 gün süre içerisinde sınav sonuçlarına itiraz hakkına sahiptir.

Yarışmaya Başvuru Yapmak İçin Tıklayın.
Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Web Sitesi İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.