BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Yurtdışında Çalışmak İçin Kalfalık Belgesi

Yurtdışında Çalışmak İçin Kalfalık Belgesi

Yurtdışında Çalışmak İçin Kalfalık Belgesi Nereden Alınır

Yurtdışında Çalışmak İçin Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır? Hangi Maddeden Alınan Belgeler Yurtdışında İş İçin Geçerlidir? Kalfalık Belgesi Avrupa Ülkelerinde Çalışmak İçin Geçerlimi, Almanya 16. Maddeden Alınan Kalfalık Belgesini Kabul Ediyor mu?

Kalfalık Belgeleri Mesleki Eğitim Merkezleri Tarafından Verilmektedir. Kalfalık Belgeleri 3038 Sayılı Mesleki Eğitim Kanununun 16. Madde Ve 35. Maddesine Göre Verilmektedir.

Yurt Dışında Geçerliliği Olan 16. Maddeden Alınan Kalfalık Belgesidir. Avrupa Ülkeleri Çoğunlukla (Almanya, İtalya Vb.) 16. Maddeden Alınan Kalfalık Belgelerini Kabul Etmektedirler.
35. Maddeden Alınan Belgeler Ülkelere Ve Eyaletlere Göre Değişmekle Birlikte Çoğunlukla Yurt Dışında Geçerli Değildir.

16 Maddeden Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır

16. Maddeye Göre  Kalfalık Belgesi Mesleki Eğitim Merkezlerine Kayıt Olup Eğitim Aldıktan Sonra 11. Sınıf Sonunda Yapılan Sınavda Başarılı Olanlara Verilir.
Ortaokul Mezunları Mesleki Eğitim Merkezine Kayıt Olarak 9, 10 Ve 11. Sınıfta Eğitim Alarak 3 Yılın Sonunda Kalfalık Belgelerini Yapılacak Sınav İle 16. Maddeden Alabilirler.
Lise Mezunları Mesleki Eğitim Merkezlerine Kayıt Olarak 11. Sınıftan Başlayarak Yıl Sonunda Yapılacak Sınavda Başarılı Olarak 1 Yılın Sonunda 16. Maddeden Kalfalık Belgelerini Alabilirler.

Ustalık Belgesi Alma Şartları İçin Tıklayın.

35. Madden Kalfalık Belgesi Nasıl Alınır

Denklik Yolu İle Verilen Belgeler Bu Maddeden Verilmektedir. Denklik Yolu İle Kalfalık Belgesi Alabilmek İçin En Az Mesleğinde 1 Günlük Sigortalı Çalışmışlık, En Az 468 Saat Milli Eğitim Bakanlığı Onaylı Kurs Bitirme Belgesi, 3. Seviye Mesleki Yeterlilik Belgesi, Yurt Dışından Denkliği Kabul Edilen Belgeler İle Mesleki Eğitim Merkezine Başvurulur.

Denklik Yolu İle 35. Maddeden Belge Alabilmek İçin 22 Yaşının Bitirmiş Olmak Gerekmektedir.

Denklik Yolu İle Belge Almak İsteyenler Önce Teorik Sınava Daha Sonra Beceri Sınavına Alınırlar. Beceri Sınavından En Az 50 Almak Koşulu İle Teorik E-Sınavın Yüzde 40 İle Beceri Sınavının Yüzde 60’ının Toplamının 50 Ve Üzeri Olanlar Kalfalık Belgesi Almaya Hak Kazanır.

35. Maddeden Alınan Kalfalık Belgesi Çoğunlukla Yurtdışında Geçerli Değildir. Yurtdışında Çalışmayı Düşünenler Öncelikle Hangi Maddeden Belgenin Kabul Edildiğini Konsolosluk Yolu İle Öğrenebilirler.

Kalfalık Ve Ustalık Belgesi Almak İsteyenler MESEM Mesleki Eğitim Merkezlerine Başvuruda Bulunabilir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.