BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Türkiye Bursları Başarı Bursu Başvurusu 2024

Türkiye Bursları Başarı Bursu Başvurusu 2024

Türkiye Bursları Başarı Bursu Başvuruları

Türkiye Bursları Başarı Bursu Başvuruları Ne Zaman Alınacak, Geri Ödemesiz Burs Kimlere Verilecek, Eğitim Desteği Başvuru Şartları Nelerdir.

Türkiye Bursları Her Öğrenim Düzeyi İçin Farklı Ve Özellikli Burs Programları Tasarlamıştır. Uzun Dönemli Lisans, Yüksek Lisans, Doktora Burslarından Araştırma Ve Başarı Bursuna; Sanat Bursundan Uluslararası Saygın Kurumlarla Yürütülen Ortak Burs Programlarına Kadar Birçok Nitelikli Burs İmkânı Sunar.

Ergün Holding Ergün Vakfı Bursu Başvuru Koşulları İçin Tıklayın.

Türkiye Bursları
Üniversite Ve Bölüm Yerleştirme
Aylık Cep Harçlığı
Sağlık Sigortası
Barınma
Üniversite Harcı
Uçak Bileti
Türkçe Dil Kursu

Burs Miktarı Ve Süresi
Lisans Öğrencileri İçin Aylık 3.500 Türk Lirası Olarak Ödenecek.
Yüksek Lisans Öğrencileri İçin Aylık 5.000 Türk Lirası Olarak Ödenecek.
Doktora Öğrencileri İçin Aylık 6.500 Türk Lirası Olarak Ödenecek.
Yılda 9 Ay Süre İle Ödenir.
Başarı Bursları Yalnızca Bir Eğitim Yılı İçin Aylık Burs Ödemesini Kapsamakta Ve Bu Ödeme Yalnızca Eğitimin Devam Ettiği Aylarda (En Fazla 9 Ay) Yapılmaktadır.

Burs Başvuruları Nasıl Yapılır
Başvurular Kurumun İnternet Sitesinde Üyelik Oluşturup, Online Başvuru Formunun Doldurulmasıyla Yapılır.
Türkiye Bursları Başvuru Sistemi (https://tbbs.turkiyeburslari.gov.tr) Üzerinden Üyelik Oluşturup “Kişisel Bilgiler, Eğitim Bilgileri, Sosyal Faaliyetler, …” Gibi Bilgilerini Doldurduktan Sonra Başarı Burs Programı’na Başvuru Yapabileceklerdir. Başvuran Adaylara, Başvurularının Alındığına Dair Teyit Amaçlı Bildirim Yapılacaktır.
Başvuru Bilgilerinin Eksiksiz Doldurulması Ve Zorunlu Belgelerin Taranarak Uygun Formatta (Pdf, Jpeg Vb.) Sisteme Yüklenmesi Gerekmektedir. Aksi Durumda Başvuru Geçersiz Sayılacaktır.

Tüm Burs Duyuruları İçin Tıklayın.

Burs Kimlere Verilir

Türkiye Bursları her öğrenim düzeyi için farklı ve özellikli burs programları tasarlamıştır. Uzun dönemli lisans, yüksek lisans, doktora burslarından araştırma ve başarı bursuna; sanat bursundan uluslararası saygın kurumlarla yürütülen ortak burs programlarına kadar birçok nitelikli burs imkânı sunar.

Başvuru Kriterleri

Asgari Akademik Başarı Kriteri

1. Lisans adayları için asgari akademik başarı: %70
2. Yüksek Lisans ve Doktora adayları için minimum akademik başarı: %75
3. Sağlık Bilimleri (Tıp, Diş Hekimliği ve Eczacılık) adayları için
minimum akademik başarı: %90

Yaş Kriteri

1. Lisans programları için: 21 yaşın altında olmak
2. Yüksek Lisans programları için: 30 yaşın altında olmak
3. Doktora programları için: 35 yaşın altında olmak
4. Araştırma Bursu için: 50 yaşın altında olmak

Uygunluk

1. Tüm ülkelerin vatandaşları
2. Mezunlar veya mevcut eğitim öğretim yılının sonunda mezun olacak olanlar (2024 Ağustos ayından önce)
3. Araştırmacılar ve akademisyenler

Uygun Olmayan Gruplar

1. Türk vatandaşları ve Türk vatandaşlığını kaybetmiş bireyler
2. Hali hazırda başvuracakları eğitim düzeyinde, Türk üniversitelerindeki programlara kayıtlı olan bireyler

Bursun Kapsamı

Türkiye Bursları
• Diğer yükseköğrenim burs programlarının aksine üniversite ve bölüm yerleştirmesi yapar.

• Üniversite öğrenim harçlarını karşılar.

• 1 senelik Türkçe dil eğitimi ile eğitim alacağınız ülkenin dilini öğrenmenizi sağlar. Böylece akademik araştırmalarınızda kaynaklar çeşitlenir ve günlük hayat daha eğlenceli hale gelir.

• Yepyeni bir ülkeye gelen öğrencileri için barınma imkanını sağlar.

• Türkiye’ye gelişinizde ve eğitim süreniz sonunda ülkenize dönerken de yanınızda olup uçak biletinizi 1 defaya mahsus olmak üzere karşılar.

• Sağlık sigortası ile gerekli durumlarda yaygın sağlık hizmetlerinden tam anlamıyla yararlanmanızı sağlar.

• Sağladığı tüm olanakların yanında lisans düzeyinde 3.500 TL; yüksek lisans düzeyinde 5.000 TL; doktora düzeyinde ise 6.500 TL aylık burs verir.

Burs Başvuru Tarihleri
2024 Döneminde Burs Başvuruları 10 Ocak 2024’de Başlayıp, 20 Şubat 2024’de Sona Erecek.

Başvuru Takvimi
Değerlendirme Sürece: Mart – Nisan – Mayıs 2024
Mülakatlar: Haziran – Temmuz 2024
Sonuçların Açıklanması: 2024 Ağustos Ayı İlk Haftası

Başvuru İçin Tıklayın.
Web Sitesi İçin Tıklayın.

Türkiye Bursları Üstü Başarı Bursu Başvuruları

Türkiye Bursları Üstü Başarı Bursu Başvuruları Nasıl Yapılır, Üstün Başarı Bursu Kimlere Verilir, Burs Başvuru Koşulları Nelerdir.

Türkiye Bursları Üstün Başarı Bursu Sadece Türkiye Burslusu Öğrencilere Mevcut Bursunun 2 Katı Olarak Verilmektedir.

Üstün Başarı Bursunun Şartları Aşağıda Yer Almaktadır:

1 – Türkiye Bursları Kapsamında Yeni Burslandırılan Veya Hâlihazırda Eğitimlerine Devam Etmekte Olan Öğrenciler Arasından Aşağıda Belirtilen Nitelikleri Taşıyanlar Üstün Başarı Burs Programına Dâhil Edilir:

A) Hazırlık Eğitimi Gören Öğrenciler Hariç Olmak Üzere Türkiye Bursları Kapsamında Başkanlıkça Belirlenen Uluslararası Dil Ve Akademik Yeterlik Sınav Sonuçları (IELTS, TOEFL, SAT, GRE, GMAT) İle Bir Bölüme / Programa Yerleştirilenler,

– Bu Kapsamda Üstün Başarı Bursu Kapsamına Dâhil Edilmesi Uygun Görülen Öğrencilerin Genel Ağırlıklı Not Ortalamaları 4 Üzerinden 3,00 Ve Üzerinde Olan Öğrenciler Başvuru Döneminde Başvurmaları Halinde Üstün Başarı Bursu Kapsamında Değerlendirilmeye Devam Edilecektir. Ancak Normal Eğitim Süresi Sona Eren Lisans Düzeyindeki Öğrencilere Üstün Başarı Bursu Tahsis Edilmeyecektir.

B) Mevcut Lisans Öğrencilerinden Genel Ağırlıklı Not Ortalaması 4 Üzerinden 3,50 Veya Üzerinde Olanlar,

– Genel Ağırlıklı Not Ortalaması 4 Üzerinden 3,50 Ve Üzeri Olanlar Başvuru Döneminde Başvurmaları Halinde Üstün Başarı Bursu Kapsamında Değerlendirilmeye Devam Edilecektir. Ancak Normal Eğitim Süresi Sona Eren Öğrencilere Üstün Başarı Bursu Tahsis Edilmeyecektir.

C) Ülkelerindeki Ulusal Sınavlarda Dereceye Girenler,

– Ülkelerinde Ulusal Düzeyde Düzenlenen Üniversite Sınavlarında Dereceye Giren Öğrenciler Üstün Başarı Bursu Kapsamına Dâhil Edilecektir. Bu Öğrencilerin Genel Not Ortalaması Her Akademik Yıl Sonunda Kontrol Edilecek, Genel Ağırlıklı Not Ortalaması 4 Üzerinden 3,00 Ve Üzerinde Olan Öğrenciler, Üstün Başarı Bursu Kapsamında Değerlendirilmeye Devam Edilecektir. Ancak Normal Eğitim Süresi Sona Eren Öğrencilere Üstün Başarı Bursu Tahsis Edilmeyecektir.

Ç) Teknofest Yarışmasında Dereceye Giren Öğrenciler,

– Son Bir Yıl İçerisinde Düzenlenmiş Olan Teknofest Yarışmasında İlk 3 Dereceye Girdiğini Belgelendiren Öğrencilere 1 Yıl Süre İle Üstün Başarı Bursu Verilecektir.

2 – Üstün Başarı Bursu Kapsamına Dâhil Edilen Öğrencilerin Aylık Burs Miktarları, Eğitim Aldıkları Düzey Ve Mevcut Bursluluk Statülerine Göre Ödenen Aylık Burs Miktarının 2 Katı Olacak Şekilde Hesaplanır.

3 – Üstün Başarı Bursu Kapsamındaki Öğrencilerin Türkiye Bursları Bursluluk İşlemleri Yönergesi Kapsamında Belirlenen Kriterleri Sağlamadıkları Hallerde, İlgili Hükümlere Karşılık Gelen İşlemler Bu Öğrenciler İçin De Uygulanır.

Başvuru Şartlarını Sağlayan Öğrencilerimiz Yukarıda Belirtilen Belgelerden Durumlarına Uygun Olanları TBBS Talep Oluşturma Sayfasından Akademik Konular Başlıklı Talebi Seçip Daha Sonrasında “Üstün Başarı Başvuru” Alanını Seçtikten Sonra Gerekli Bilgileri Doldurarak Başvurusunu Tamamlayabilirler.

Başvuru Tarihleri
2023-2024 Dönemi Burs Başvurusu 20 Ekim 2023’de Başlayıp 3 Kasım 2023’de Sona Erecek.

Not: Sadece Türkiye Burslusu Öğrenciler Başvuru Yapabilir. Belirtilen Şekilde Başvuru Yapmayan Öğrencilerin Talepleri Değerlendirilmeyecektir.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.