BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Muğla Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması

Muğla Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması

Muğla Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması

Muğla Büyükşehir Belediyesi Uluslararası Karikatür Yarışması Başvuruları E-Posta Yolu İle Alınacak. Ödüllü Yarışmaya Tüm Amatör Ve Profesyonel Karikatürcüler Katılabilecek.

Muğla Büyükşehir Belediyesi 5. Uluslararası Karikatür Yarışması

Konu: Doğal Afetler Ve İnsan

İnsan yaratıldığından beri doğaya egemen olmak istemiştir. Ancak bu, gücü yettiğine, zayıfa, güçsüze karşı kurmuş olduğu egemenlik. Zehirli gazlar, yok edici silahlar bile doğanın gücü karşısında etkisiz kalmaktadır. Etkisiz kalınan güç de doğal afetlerdir. İnsanlara, öteki canlılara zarar veren olaylara insanoğlunun verdiği addır doğal afetler. Can ve mal kaybına yol açan denetlenemeyen doğal olaylardır. Kasırgalar, siklonlar, tayfunlar, fırtınalar, seller, orman yangınları, depremler, toprak kaymaları, kaya düşmesi, çığ düşmesi, hortumlar, volkanik patlamalar, yangınlar, eksi derecedeki donlar doğal afetlerin kapsamındadır.

Daha bir yıl önce ülkemizin –Türkiye’nin-yaşadığı deprem felaketi kaç kenti yıkmış, binlerce insanın, canlının ölümüne neden olmuştur. Bir o kadar da yaralanan insanlar büyük acı vermiştir tüm dünya insanlarına. En çok görülen doğal afetler; deprem, sel, çığ düşmesi, orman yangınlarıdır. Bazı doğal afetlerin dünyanın bazı yerlerinde daha çok meydana geldiği de bir gerçektir.

Dünyanın yaşadığı en büyük sel felaketi 1931 yılında Çin’deki Yangtze Nehri’nin taşmasıyla yaşanmış, 4 milyon insan hayatını kaybetmiştir. Bitkilere, hayvanlara verdiği zarar da bilinmiyor.
“Doğal afetler ve insan” konulu karikatür yarışmamıza göndereceğiniz özgün çizgileriniz bizlere güç verecektir. Tüm katılımcılara başarılar dileriz.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 25.000 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 16.000 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 12.000 Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 8.000 Türk Lirası (3 Adet)
18 Yaş Altı (10-18) Ödülü 4.000 Türk Lirası (2 Kişiye)
Raşit Yakalı Özel Ödülü 5.000 Türk Lirası

Katılım Koşulları
1. Yarışma ulusal ve uluslararası düzeyde düzenlenmiş olup amatör, profesyonel tüm dünya karikatürcülerine açıktır.

2. Genel ahlak kurallarına uymayan, hakaret içeren, siyasi amaca hizmet eden, sakıncalı ve zararlı ifadeler içeren karikatürler yarışma dışı kalacaktır.

3. Seçici kurul üyeleri yakınları yarışmaya katılamazlar.

4. Çizim tekniği serbesttir. Yarışmacıların katılım formunu doldurması zorunludur.

5. Yarışmaya katılım sadece mail yoluyladır. Karikatür boyutları en az A4 ( 21 x 29.7 cm) en fazla A3 ( 29.7 x 42 cm ) ve 300 dpi çözünürlükte ve jpg formatında olmalıdır.

6. Gönderilecek karikatürler daha önce hiçbir ulusal ve uluslararası yarışmada ödül almamış olmalıdır. Seçici kurulun aynı ya da benzer saydığı veya başka bir karikatürcüye ait olduğunu belirlediği karikatürler değerlendirilmeyecektir.

7. Yarışmacılar karikatürleriyle birlikte kısa özgeçmişlerini karikatürlerine eklemelidir.
8. Yarışmacılar en fazla 5 (beş) adet karikatür gönderebilirler.

9. 18 yaş altı katılımcıların başvurularına nüfus cüzdanı fotokopisi eklemeleri gerekmektedir.

10. Karikatürler en geç 16 Şubat 2024 Cuma Günü mesai bitimine kadar “Muğla Büyükşehir Belediyesi 5. Uluslararası Karikatür Yarışması’’ başlığı ile sanatçının adı, soyadı, Şehir ve Ülkesi yazılarak, karikatur.yarisma@mugla.bel.tr adresine gönderilmelidir.

11. Yarışmada sadece dereceye giren (Yarışmacıların beraberinde getirecekleri misafirlerin masrafları kendilerine ait olacaktır.) ve 18 yaş altı kategorisinde ödül kazanan yarışmacıların (Velisi olan bir kişinin konaklama ve ulaşım masrafları karşılanacaktır.) şahsına ait ulaşım (otobüs veya uçak), konaklama ve ağırlama masrafları Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından karşılanacaktır.

12. Para ödülü kazanan yarışmacıların ödüllerini almaya gelmedikleri takdirde tarafımıza ulaştırdıkları banka IBAN numarasına havale yapılacaktır. Hak sahibi, IBAN numarası ile birlikte istenen evrakları eksiksiz doldurmak ve imzalamak zorundadır. Hak sahibinin IBAN numarasını bildirmemesi durumunda ödül bedeli, sonuçların açıklandığı tarihten itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz.

13. Yarışmaya gönderilen karikatürler geri gönderilmeyecektir. Dereceye giren ve sergilenmeye değer görülen karikatürler Muğla Büyükşehir Belediyesi tarafından kültürel amaçlı kullanılabilecek veya yayınlanabilecektir. Yarışmaya gönderilen karikatürler içerisinden, jüri tarafından seçilen ve sergilenmeye değer görülen eserler Muğla Büyükşehir Belediyesi’nce düzenlenecek olan bir albümde toplanacaktır. Bu albümler yalnızca yarışmada dereceye giren ve düzenlenen albümde eseri yayınlanan katılımcılara gönderilecektir.

14. Yarışma sonunda ödül, mansiyon, sergilenme ve albüme girmeye hak kazanan eserler üzerinde 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 21’inci maddesinde tanımlanan işleme, 22’nci maddesinde tanımlanan çoğaltma, 23’üncü maddesinde tanımlanan yayma, 24’üncü maddesinde tanımlanan temsil ve 25’inci maddesinde tanımlanan işaret, ses ve/veya görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim mali hakları eser sahibi ile birlikte süresiz olarak Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne ait olacaktır. Muğla Büyükşehir Belediyesi bu haklar çerçevesinde eseri, süresiz olarak, Türkiye içinde veya dışında, Türkçe veya diğer tüm dünya dillerinde, her türlü ortam ve her türlü materyal içeriğinde eser sahibinin ismini belirterek kullanabilecek ve kullandırabilecektir. Muğla Büyükşehir Belediyesi, karikatürlerin başka amaçlar için kullanılmasına, hiçbir koşul altında, izin vermez. Sergilemeye ve albüme seçilen eserlere ayrıca ücret ödenmez. Çalışmalarını yarışmaya gönderen tüm katılımcılar yukarıdaki koşulları kabul etmiş sayılır.

Seçici Kurul
Gürbüz DOĞAN EKŞİOĞLU (Dr. – Yeditepe Ün. Öğrt. Gör. – Karikatürcü)
Savaş ÜNLÜ (Mizah Yazarı)
Şevket YALAZ (Karikatürcü)
Abdülkadir USLU (Karikatürcü)
Sarkis PAÇACI (Karikatürcü)
Raşit YAKALI (Karikatürcü)
Mehmet SELÇUK (Karikatürcü, Genel Koordinatör)
Perihan AYDIN ( Muğla Büyükşehir Belediyesi Raportörü)

İletişim
Yarışma Koordinatör: Perihan AYDIN
Tel : (0 252) 212 26 14 Dâhili-1956
Adres: Muğla Büyükşehir Belediyesi
Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi Menteşe/Muğla
E-Posta: mbbkultursanat@mugla.bel.tr
Web: www.mugla.bel.tr
Not: Muğla Büyükşehir Belediyesi gerek görülmesi durumunda bu şartnamede değişiklik yapma hakkını saklı tutar.

Yarışma Takvimi
1. Son başvuru 16 Şubat 2024 Cuma mesai bitimine kadardır.
2. Jüri değerlendirme toplantısı 17 Şubat 2024 Cumartesi günü yapılacaktır.
3. Yarışma sonuçları 21 Şubat 2024 Çarşamba tarihinde açıklanacaktır.
4. Ödül töreni ve yarışma jürisinin sergilenmeye değer bulduğu karikatürler, Muğla Büyükşehir Belediyesi Türkan Saylan Çağdaş Yaşam Merkezi’nde sergilenecektir.

Yarışma Şartnamesi Ve Katılım Formu İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.