BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Millet Derneği Bugünden Yarına Köprü Türkçe Düzyazı Yarışması

Millet Derneği Bugünden Yarına Köprü Türkçe Düzyazı Yarışması

Millet Derneği Bugünden Yarına Köprü Türkçe Düzyazı Yarışması

Millet Derneği Bugünden Yarına Köprü Türkçe Düzyazı Yarışması Başvurusu E-Posta Yolu İle Alınacak. Ödüllü Yarışmaya Yurtiçi Ve Yurtdışından Herkes Katılabilecek.

Yarışmanın Adı
Millet Derneği Düzyazı Yarışması

Yarışmanın Konusu
“Bugünden Yarına Köprü: Türkçe”

Yarışmanın Amacı
Toplumun tüm kesimlerinin, özellikle de gençlerin, edebiyata olan ilgisini artırmak, insanımızın özgün düşünme, çözümleme ve yorumlama yetilerinin geliştirilmesine katkı sağlamaktır. Bununla birlikte ‘Bugünden Yarına Köprü: Türkçe’ konusu etrafında Türk Dili alanında toplumun akıl ve vicdanında sağduyu ve farkındalık oluşturmaktır.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 12.000 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 8.000 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5.000 Türk Lirası

Yarışma Şartnamesi
1. Yarışma düzyazı (deneme, makale, öykü, mektup vb. nesir türleri) dalında yapılmaktadır. Şiir türünde katılım değerlendirmeye alınmayacaktır.

2. Yarışmaya katılacak olan eserlerin daha önce hiçbir yarışmada ödül almamış ve herhangi bir yerde yayımlanmamış olması gerekir. Eser sahipleri, eserin bu şartı sağladığını onaylamış olur.

3. Eser içerisinde kaynak belirtilerek alıntı yapılabilecektir. Ancak, eserin bir bütün olarak özgün olması zorunludur. Eser sahipleri, yarışmaya katılım sağlayarak, eserin kendisine ait olduğunu onaylamış olur.

4. 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu gereği, ödül alsın veya almasın yarışmaya gönderilen tüm eserlerin her türlü kullanım hakları -bedelsiz olarak- yarışmayı düzenleyen Millet Derneği’ne ait olacaktır. Eserlerin başkasına ait, alıntı veya kopya olmaması gerekir. Eserlerle ilgili her türlü hukuki sorumluluk eser sahibine (küçükler için velisine) aittir. Yarışmaya katılan eserler kesinlikle geri verilmeyecek ve eser sahibi bu konuda hiçbir hak iddia edemeyecektir. Yarışmaya katılan herkes bu şartları kabul etmiş sayılır.

5. Yarışmaya sadece bir adet eser ile katılım sağlanabilecektir. Birden fazla eser ile katılınması durumunda eser sahibinin tüm eserleri değerlendirme dışı bırakılacaktır.

6. Yarışmaya yurt içi ve yurt dışından;
-Millet Derneği yönetici ve yazarları,
-Seçici Kurul (Jüri) üyeleri ve bunların birinci derece yakınları,
-Yarışmanın düzenlendiği takvim yılı içerisinde benzer bir yarışmada ödül kazanmış olanlar,
-Millet Derneği’nin düzenlediği daha önceki şiir ve düz yazı yarışmalarında ilk üç dereceye giren eser sahipleri hariç herkes katılabilir. Yaş sınırlaması yoktur.

7. Eser metinleri; Microsoft Word programında, A4 sayfa düzeninde, Times New Roman yazı stilinde, 12 punto büyüklüğünde ve 1.15 satır aralığında yazılmalı ve 4 sayfayı geçmemelidir.

8. Yarışmaya başvuru ancak Millet Derneği′nin yarisma.milletdernegi@gmail.com adresine mail gönderilmesi yolu ile mümkündür. Yarışmacılar; ad – soyad, yaş, telefon (gsm, ev, iş), adres ve e-mail adreslerini içeren bilgileri, eserleri ile birlikte göndereceklerdir. Son başvuru tarihinden sonra gelecek eserler kabul edilmeyecektir.

9. Jürinin, yarışmacıların kimliklerinden etkilenmemesi için eserler jürinin değerlendirmesine sunulurken yarışmacıların kimlik bilgileri gizlenecek olup, bunun yerine her birine bir rumuz verilecektir.

10. Ödüller: Birinciye; 12.000 TL, İkinciye; 8.000 TL, Üçüncüye; 5.000 TL para ödülü şeklindedir. Jüri tarafından önerilir ise mansiyon ödülleri verilebilecektir.

11. Yarışma sonuçlarının ilan edileceği platformlar: milletdernegi.com ve Millet Derneği sosyal medya hesapları olacaktır.

12. Ödül töreni programı daha sonra ilan edilecektir.

Seçici Kurul
Prof. Dr. Ali Fuat ARICI (YTÜ)
Prof. Dr. Suat UNGAN (KTÜ)
Prof. Dr. Selahattin TURAN (Uludağ Ünv)
Dr. Abdullah DEMİRCİ
Dr. Gülbike YILDIRIM
Selami YILDIRIM
Kamil BÜYÜKER
Mehmet ABDULLAHOĞLU
Aykut ÇİÇEKLİ
Süheyla ABANOZ

Millet Eğitim Kültür Sanat Sosyal Yardımlaşma Ve Hayır Derneği
Molla Gürani Mah. Oğuzhan Cad. Erseven Sok. No:1 K:5 Fındıkzade Fatih – İstanbul
Telefon: 0505 500 6756

Yarışma Takvimi
İlk Başvuru Tarihi: 24 Kasım 2023
Son Başvuru Tarihi: 24 Şubat 2024
Sonuçların İlan Tarihi: Nisan 2024
Ödül Töreni Yeri / Tarihi: İstanbul / Mayıs 2024

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.