BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Cumhuriyetimizin 100 Yılında Sahil Güvenlik Komutanlığı Fotoğraf Yarışması

Cumhuriyetimizin 100 Yılında Sahil Güvenlik Komutanlığı Fotoğraf Yarışması

Cumhuriyetimizin 100 Yılında Sahil Güvenlik Komutanlığı Fotoğraf Yarışması

Cumhuriyetimizin 100 Yılında Sahil Güvenlik Komutanlığı Fotoğraf Yarışması Ulusal Çapta Düzenleniyor. Yarışmaya 18 Yaş Ve Üstü Tüm Amatör Ve Profesyonel Fotoğrafçılar Katılabilecek.

İçişleri Bakanlığı Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sahil Güvenlik Komutanlığı “Cumhuriyet Ve Güvenlik” Temalı Fotoğraf Yarışması Düzenliyor.

Yarışma Konusu
Emniyet ve asayiş hizmetlerinde tesirli sonuçlar aldığımız Cumhuriyetimizin 100.Yılında, kendi görev sahası içinde başarılı çalışmalara imza atan Sahil Güvenlik Komutanlığının görev ve faaliyetlerine dikkat çekmek maksadıyla ülke çapında;
-Cumhuriyetimizin 100.Yılında “Cumhuriyet ve Güvenlik” temalı,
-Mavi vatanın koruyucusu olan Sahil Güvenlik Komutanlığı konulu, fotoğraf yarışması düzenlenecektir.

Yarışmanın Amacı
Cumhuriyetimizin 100.Yılı kutlamaları münasebetiyle düzenlenen fotoğraf yarışması ile vatandaşlarımızın Cumhuriyet ve Güvenlik hakkındaki düşüncelerini görsel sanatlar aracılığıyla fotoğraflamaları ve Cumhuriyetimizin 100. Yılında Sahil Güvenlik Komutanlığının faaliyetleri hakkında farkındalık oluşturulması amaçlanmaktadır.

Yarışmanın Hedef Kitlesi
Türkiye geneli 18 yaş üstü amatör veya profesyonel olarak fotoğrafa meraklı tüm vatandaşlarımızdır.

Kurallar Ve Katılım Şartları
1. Yarışma ulusal düzeyde düzenlenmektedir.

2. Yarışmaya katılım ücretsizdir ve gönüllülük esasına bağlıdır.

3. Katılımcılar 18 Aralık 2023 tarihi itibariyle 18 yaşını doldurmuş olmalıdır.

4. Her katılımcı, her kategori için en fazla 3 (üç) fotoğraf ile katılabilir.

5. Seçici Kurulun kendileri ile kurul üyelerinin birinci dereceden yakınları yarışmaya katılamazlar.

6. Yarışma için gönderilen fotoğraflar “Cumhuriyet ve Güvenlik” temasına uygun olmalıdır. (Cumhuriyetimizin 100.Yılında mavi vatanın koruyucusu olan Sahil Güvenlik Komutanlığı konulu.)

7. Fotoğraf yarışması iki kategoride icra edilecek olup birinci kategori geniş açı çekim, ikinci kategori drone çekimi şeklinde olacaktır. Her türlü teknik serbest olmakla birlikte tamamen bilgisayar yazılımlarıyla oluşturulmuş veya fotoğrafik içeriğe sahip olmayan görüntüler yarışmaya kabul edilmeyecektir. (Fotoğrafların exif bilgileri silinmemiş olacaktır.)

8. Yarışma ile denizdeki dost eliniz Sahil Güvenlik unsurlarının hava, kara, sualtı, su üstü dahil en iyi görsellerin sağlanması amaçlanmaktadır.

9. Yarışmaya katılan fotoğraflar daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, ödül almamış ya da herhangi bir iletişim ya da reklam kampanyasında kullanılmamış, özgün olarak üretilmiş fotoğraflar olmalıdır.

10. Fotoğraf yarışması için fotoğraf makinesi kullanılması zorunludur. Cep telefonu ile çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilmeyecektir.

11. Yarışmacılar göndermiş oldukları fotoğraflar ile örneği S.G.K. lığı internet sayfasında yer alan katılım şartlarını uygulama üzerinden onaylayacaktır.

12. Yarışma kurallarına uygun bulunmayan fotoğraflar değerlendirmeye alınmayacaktır.

13. Yarışma takviminde belirtilen son başvuru tarihinden sonra uygulama linki kapatılacak ve başka yarışmacı alınmayacaktır.

14. Katılımcıların yarışmaya gönderdiği eser üzerinde intihal olması durumunda ve değerlendirme komisyonunu yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişikliği yapan kişi hakkında kural ihlali işlemi uygulanacaktır.

15. Kural ihlali yaptığı tespit edilen katılımcıların ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınacaktır. İptal edilen ödülün yeri boş bırakılacaktır.

16. Ödül alan fotoğraflar “www.sg.gov.tr” adresinde yayınlanacak ve kurumumuza ait sosyal medya hesaplarında da yer alacaktır.

17. Değerlendirme sonunda ödül, mansiyon, sergileme hakkı alma dışında kalan eserler Düzenleme Kurulu temsilcileri gözetiminde sistemden silinecektir.

18. Fotoğraf yarışması için gönderilen eserler ilk aşamada düzenleme kurulu üyeleri tarafından kurallara uygunluğu bakımından kontrol edilecektir. İçerik olarak sakınca görülmeyen fotoğraflar Değerlendirme Seçici Kurulu tarafından nihai değerlendirmenin tamamlanmasına müteakip dereceye giren eserler belirlenecektir.

Yapıtların Özellikleri
• Gönderilen fotoğraflar paspartusuz ve kenar boşluksuz olmalıdır.

• Fotoğraf Boyutları: Kısa kenar minimum 4000 pixel, jpg/jpeg formatında, 300 dpi çözünürlükte ve en yüksek (11-12) sıkıştırma kalitesinde olmalıdır. Fotoğrafın boyutları 5 Mb’tan az olmamalı, 10 Mb’ı da geçmemelidir.

• Fotoğraf üzerinde katılımcının kimliğine ilişkin isim, imza, logo, tarih vb. bilgiler bulunmamalıdır.

• Yarışmaya katılım için gönderilen fotoğraflar 01 Ocak 2023-01 Şubat 2024 tarihleri arasında çekilmiş olması gerekmektedir.

• Fotoğrafların croplanma oranı %30’u geçmeyecektir.

• Fotoğrafların içeriklerinde su üstü ve su altı çekimleri kullanılabilecektir.

• Seçici Kurullar tarafından gerektiğinde fotoğrafların Raw hali istenecektir.

Ödüller Ve Ödül Töreni

Dereceye giren eserler “www.sg.gov.tr” adresinden ve resmi sosyal medya hesaplarından ilan edilecektir.

Değerlendirmeler sonucunda, iki kategoride de ilk üçe giren vatandaşlarımıza ödüller verilecektir.

Ödül töreni Sahil Güvenlik Komutanlığı Çankaya Ankara’da gerçekleşecektir.

Yarışmanın seçici kurul tarafından belirlenen toplam 50 eser sergileme eseri olarak belirlenecek olup Sahil Güvenlik Komutanlığınca belirlenecek alanlarda sergilenecektir.

Eseri sergilenmek üzere seçilen eser sahiplerine katılım sertifikası verilecektir. Katılım sertifikaları bildirilen adreslerine gönderilecektir.

Değerlendirme Ve Seçici Kurul
• Genel şartları ve katılım şartlarını taşımayan eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır.

• Genel şartları ve katılım şartlarını taşıyan eserler Tablo’daki yarışma takvimine uygun olarak değerlendirilecektir.

• Komisyon değerlendirmelerinde gizlilik ilkesi esastır.

• Değerlendirme Seçici Kurulunda;

• Sahil Güvenlik Komutanı Tümamiral Ahmet KENDİR

• S.G.K. lığı Komutan Yardımcısı ( 2 ) Tuğamiral Cengiz ÜNVER

• S.G.K. lığı Personel Başkanı SG Albay Mehmet YAKIN

• Sualtı Fotoğrafçısı ve Belgesel Yapımcısı Tahsin CEYLAN

• Prof. Dr. Ahmet Cevdet YALÇINER
yer alacaktır.

Yarışma Takvimi
Yarışma Duyurusunun Yapılması: 8 Aralık 2023
Eserlerin Yüklenme İçin İlk Tarih: 18 Aralık 2023
Eserlerin Yüklenme İçin Son Tarih: 1 Şubat 2024
Değerlendirme Seçici Kurulun Değerlendirmesinin Başlaması: 2 Şubat 2024
Nihai Değerlendirme Tarihi: 4 Mart 2024
Dereceye Girenlerin Açıklanması: 5 Mart 2024
Ödül Töreni: 8 Mart 2024

Sonuçların Açıklanması
Yarışma sonuçları, Sahil Güvenlik Komutanlığı’na ait sosyal medya ve kurumsal internet sitelerinde ilan edilecektir. Ancak dereceye giren vatandaşlarımız ödül töreni öncesinde sonuçlarla ilgili bilgilendirilerek törene davet edilecektir.

Yayın Ve Telif (Kullanım) Hakkı
Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların kendisine ait olduğunu ve tüm izinleri aldığını kabul, beyan ve taahhüt etmiş sayılır. Eseri ödül alan veya sergilemeye değer bulunan katılımcılar arasında, bu beyan ve kabulleri dışında hareket ettiği anlaşılanlardan bu yarışma ile elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır. Yarışmada ödül alan ve sergileme amacıyla seçilen fotoğraflar iade edilmeyecek, baskı ve kopyaları, bütün telif haklarıyla Sahil Güvenlik Komutanlığına eser sahibi tarafından devredilmiş sayılacaktır. Sahil Güvenlik Komutanlığı ödüle ya da sergilenmeye değer bulunan fotoğrafların orijinalini ve üzerinde değişiklik yapılmış hâlini; seminer, sempozyum, fuar vb. eğitim ve tanıtım faaliyetlerinde ayrıca fotoğraf, katalog, broşür, ilan panoları, billboard vb. her türlü tanıtım malzemelerinde kullanma ve sergileme, yazılı ve görsel medyada yayınlama hakkı da dâhil olmak üzere 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’ndan doğan tüm telif haklarına sahip olacaktır.

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Yarışmaya Başvuru Yapmak İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.