BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Mertem Işıl Fotoğraf Ve Kısa Film Yarışması

Mertem Işıl Fotoğraf Ve Kısa Film Yarışması

Mertem Işıl Fotoğraf Ve Kısa Film Yarışması

Mertem Işıl Fotoğraf Ve Kısa Film Yarışması Alkev Özel Anadolu Lisesi Tarafından Düzenleniyor. Ödüllü Yarışmaya İstanbul İlindeki Lise Öğrencileri Katılabilecek. Yarışma Başvuruları Online Olarak Alınacak.

Yarışma Türü
Fotoğraf ve Kısa Film

Yarışma Amacı
Üreten ve emek veren kadınların toplumdaki değerlerini gençlerle paylaşmayı amaçlayan “Kadın ve Emek” temalı fotoğraf ve kısa film yarışmasıdır. Öğrencilerin sanatla bağlantı kurmalarını, estetik bakış açısını geliştirmelerini sağlamak.

Yarışma Ödülleri
Fotoğraf Ve Video Kategorileri İçin Tüm Ödüller Aynıdır.
Birincilik Ödülü Fotoğraf Makinesi EOS R10 18-45mm Kit
İkincilik Ödülü Fotoğraf Makinesi EOS M50 Mark II Vlogger Kit
Üçüncülük Ödülü Fotoğraf Makinesi EOS 250D 18-55 IS Kit
Mansiyon Ödülü: Fotoğraf Makinesi EOS 2000D 18-55 IS Kit
Not: Sergileme en fazla 10 adettir.

Diğer Ödüller: Yarışmada Birinci, İkinci Ve Üçüncülük Ödülü Alan Öğrencilere Başarı Belgesi Ve Tüm Öğrencilere Katılım Sertifikası; Yarışmada Birinci, İkinci Ve Üçüncülük Ödülü Alan Projelerin Okullarına Plaket, Danışman Öğretmenlerine Başarı Belgesi Ve Tüm Öğretmenlere Katılım Sertifikası Verilecektir. Başarı Belgeleri Ve Katılım Sertifikaları Öğrenci Ve Öğretmenlerle Dijital Olarak Paylaşılacaktır.

Ödüllerin Nasıl Verileceği?
Dereceye girenlere ödülleri belirlenen öğrencinin adına ya da 1. dereceden yakınına (anne-baba) ödül töreninde, törene katılamaması durumunda başvuru esnasında verdiği adrese kargo ile gönderilecektir.

Yarışma Kapsamı ve Katılımcılar
İstanbul genelindeki resmi-özel liseler ve resmi bilim sanat merkezi öğrencileri

Genel Katılım Şartları
• Yarışmaya İstanbul ilindeki tüm resmi-özel liseler ve resmi bilim sanat merkezlerinde eğitim alan lise öğrencileri katılabilir.

• Ödül ve Sergileme kazanan öğrenciler, yarışma takvimindeki öğrencilik durumlarını belgelemekle mükelleftir.

• Yarışmaya her öğrenci aynı anda hem fotoğraf hem de video kategorisine katılabilir.

• Yarışmaya katılımda dijital fotoğraf makinası, cep telefonu, analog makine ile çekilip taranmış dijital görüntü formatları ve tabletlerle çekilmiş fotoğraflar ve videolar kabul edilir. Anılan bu yöntemler dışında yer alan Drone, 360 derece kameralar ve benzeri kayıt cihazları ile üretilen fotoğraflar kabul edilmeyecektir.

Veli Muvafakatı
Öğrencilerin katılımlarında velisinin yazılı olarak izni EK-1 formu ile alınacaktır.

Reklam ve Tanıtım
Kurum, kuruluş, firma, marka ve kişi reklamını veya tanıtımını ön plana çıkaran ifade ve öğelere yer verilmeyecektir.

Özel Gereksinimli Bireylerin Etkinliğe Erişimine İlişkin Bilgiler
Yarışmaya katılım aşamasında başvuru yapan özel gereksinimli yarışmacıların başvuru formunda durumlarını beyan etmeleri halinde yarışmanın tüm süreçlerinde (kayıt, katılım, ödül töreni gibi) ihtiyaç duyulması muhtemel yardım imkânları sunulacak, talepleri karşılanacaktır.

Katılımcılardan İstenenler
1. Öğrenci velisi tarafından imzalanmış ” EK-1, Veli İzin Belgesi”.

2. Öğrenci velisi tarafından imzalanmış “EK-2, Açık Rıza Onayı ‘Öğrenci’”.

3. Danışman Öğretmen tarafından imzalanmış “EK-3, Açık Rıza Onayı ‘Danışman Öğretmen’.

4. Katılımcı ve velisi tarafından imzalanmış “EK-4, Katılım Formu ve Telif Hakları Taahhütnamesi”.

5. Katılımcı tarafından gönderilen eserin aslı.

6. Kayıtlı bulunduğu okuldan fotoğraflı öğrenci belgesi

Eserlerin, Nereye ve Nasıl Gönderileceği?

1. Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e- posta, kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.

2. Eserler http://yarisma.alkev.k12.tr adresindeki sisteme yüklenecektir.

3. Fotoğrafın isimlendirmesinde ç, ı, ğ, ö, ş, ü harfleri ve noktalama işaretleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi (_) kullanılabilir.

4. Eserlerin boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırlanmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.

5. Yüklenen fotoğrafların EXİF bilgileri (DPI, piksel bilgileri gibi) bozulmamış olmalıdır. Aksi halde sistemde yaşanacak problemlerden ALKEV sorumlu değildir.

6. Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatında, 72-300 DPI çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 MB’den az olmamalı, 10 MB’yi de geçmemelidir.

7. Ödül alan ve sergilemeye değer bulunan fotoğraflar yarışma sonrası eser sahiplerinden orijinal boyutlarında ve yüksek çözünürlüklü haliyle istenecektir.

8. İnternet üzerinden yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde yarismabilgi@alkev.k12.tr adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir.

9. Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için ALKEV sorumlu olmayacaktır.

EK-1, EK-2 ve EK-3’ün, Nereye ve Nasıl Gönderileceği?
İstenen bilgiler ve belgeler imzalanmış bir şekilde dijital olarak taranacak ve http://yarisma@alkev.k12.tr adresinde yer alan başvuru formu üzerinden yüklenmelidir.

Başvuru Yeri
ALKEV Özel Anadolu Lisesi/Yarışma Web sitesi
http://yarisma@alkev.k12.tr

Başvuru Usulü
Başvurular dijital ortamda http://yarisma@alkev.k12.tr adresi üzerinden online yapılır. Başvurular ön elemeden geçer.
1) Yarışma online (çevrimiçi) fotoğraf sistemine göre yapılacağından, alternatif hiçbir gönderi (e- posta, kargo, elden teslim vb.) kabul edilmeyecektir.
2) Eserler http://yarisma.alkev.k12.tr adresindeki sisteme yüklenecektir.
3) Fotoğrafın isimlendirmesinde ç, ı, ğ, ö, ş, ü harfleri ve noktalama işaretleri kullanılmamalıdır. İngilizce harfler ve alt çizgi (_) kullanılabilir.
4) Eserlerin boyutlandırma ve isimlendirme işlemleri önceden yapılarak dosyalar hazırlanmalı ve tek bir oturumda yüklenmelidir.
5) Yüklenen fotoğrafların EXİF bilgileri (DPI, piksel bilgileri gibi) bozulmamış olmalıdır. Aksi halde sistemde yaşanacak problemlerden ALKEV sorumlu değildir.
6) Yarışmaya katılacak fotoğraflar, JPG/JPEG formatında, 72-300 DPI çözünürlükte, 8-12 sıkıştırma kalitesinde kaydedilmeli ve dosyaların boyutları 1 MB’den az olmamalı, 10 MB’yi de geçmemelidir.
7) Ödül alan ve sergilemeye değer bulunan fotoğraflar yarışma sonrası eser sahiplerinden orijinal boyutlarında ve yüksek çözünürlüklü haliyle istenecektir.
8) İnternet üzerinden yarışmaya katılma aşamasında sistemden veya kullanıcıdan kaynaklı hatalar oluşması halinde yarismabilgi@alkev.k12.tr adresinden iletişime geçilerek bilgi verilmesi halinde problem kısa sürede giderilecek ve katılımcı bilgilendirilecektir.
9) Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için ALKEV sorumlu olmayacaktır.

Yarışma Şartları
1) Yarışmaya katılım ücretsizdir. Bir kişi aynı anda hem fotoğraf hem de video kategorisine katılabilir.
2) Yarışma, İstanbul’da ikamet eden 13-17 yaş arası tüm lise öğrencilerinin (İstanbul genelinde resmî-özel liselerin hazırlık sınıfı, 9, 10, 11 ve 12. sınıf öğrencileri) katılımına açıktır. Ödül ve Sergileme kazanan öğrenciler yarışma takvimindeki öğrencilik durumlarını belgelemekle mükelleftir.
3) Yarışmaya katılımda dijital fotoğraf makinası, cep telefonu, analog makine ile çekilip taranmış dijital görüntü formatları ve tabletlerle çekilmiş fotoğraflar ve videolar kabul edilir. Anılan bu yöntemler dışında yer alan Drone, 360 derece kameralar ve benzeri kayıt cihazları ile üretilen fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
4) Katılımcılar, yarışmaya Türkiye sınırları içinde çekilmiş en fazla 5 (beş) adet fotoğraf ve 1 (bir) adet video ile katılabilir. Birden fazla eserle katılım sağlanması halinde, fotoğrafların içeriği birbirini tekrar etmemeli ve farklı olmalıdır.
5) Fotoğraflara renk, keskinlik, toz alma gibi bazı işlemler yapılması, kontrast ayarları, kabul edilebilir oranda fotoğrafik müdahaleler kabul edilir. Katılan fotoğraflarda Photoshop benzeri programlar aracılığıyla müdahale yapılabilir.
6) Birden fazla farklı fotoğrafın montajıyla yaratılan fotoğraflar (kolaj), HDR (High Dynamic Range), fotoğrafın orijinalinde olmayan herhangi bir objenin eklenmiş veya var olan objelerden herhangi birisinin çıkarılmış olduğu fotoğraflar kabul edilmeyecektir. Panoramik fotoğraflar kabul edilmeyecektir.
7) Gönderilen fotoğraf üzerinde isim, imza, logo, tarih, işaret, çizim vb. bilgiler bulunmamalıdır.
8) Video kategorisine ister fotoğraf makinesi ister cep telefonu ile katılım sağlanabilir. Video kategoride birden fazla cihazla çekim yapılabilir. Drone çekimleri yapılabilir. Gimbal kullanılabilir. Video ve geçiş efektleri ile birlikte timelapse ve hyperlapse teknikleri kullanılabilir. Her türlü kullanıma açıktır. Stok video kullanımına izin verilmez. Müzik teliflerine dikkat edilmesi gerekir.
9) Eserlerin, sergilenmiş veya yarışma organizasyonu dışında yayınlanmış olması, yarışmaya katılım açısından engel teşkil etmez.
10) Yarışmaya gönderilen fotoğraflar, sonuçlar açıklanana kadar hiçbir şekilde sosyal medyada paylaşılamaz, duyurusu yapılamaz veya jüri üyelerine gönderilemez. Aksi her davranış, kural ihlaline girmektedir.
11) Yarışmada pornografik, şiddet içeren, hukuksal açıdan şüpheli fotoğraflar kesinlikle yer almamalıdır.
12) Katılımcı, internet sitesine (http://yarisma.alkev.k12.tr) yarışma için yüklediği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu ve tüm izinlerinin alındığını kabul, beyan ve taahhüt eder. Başkasına ait görüntülerin tamamen ya da kısmen kullanılması, kural ihlali sayılır.
13) Yarışmaya gönderdiği fotoğraf üzerinde, yapıt kendisine ait olmadığı halde kendisininmiş gibi göstermeye ve Seçici Kurul’u yanıltmaya yönelik her türlü müdahale ve değişiklikler kural ihlali sayılır.
14) Yarışmacı, yarışmaya gönderilen fotoğraflarda çerçeve içine giren insanların fotoğrafının çekilmesi ve bir yarışmaya gönderilmesi, fotoğrafın görsel, internet ve basılı yayın organlarında yayınlanması için gerekli izinleri aldığını kabul ve taahhüt eder. Söz konusu kullanımlardan dolayı ortaya çıkabilecek anlaşmazlıkların tüm sorumluluğu yarışmacıya aittir.
15) Kural ihlaline sebebiyet veren fotoğrafın izin ve telif hakları ile ilgili sorumluluk, fotoğrafı ileten katılımcıya aittir.
16) Kural ihlali yapan Katılımcının ödül ve/veya sergilemesi iptal edilir; ödül yeri boş bırakılır; ödül, unvan ve kazanımları geri alınır. Bu durum diğer yarışmacıların sıralamasında değişiklik yapılacağı anlamı taşımaz; diğer ödül almış ve/veya alamamış yarışmacılara talep hakkı doğurmaz. Ödül verilmişse katılımcının ödülü iade etmesi gerekir.
17) Eserler jüriye dijital ortamda katılımcıya ilişkin hiçbir bilgi olmaksızın, kodlanmış olarak sunulacaktır.
18) Jüri üyeleri tarafından fotoğrafların seçiminde benzer fotoğrafların seçilmemesi, farklı fotoğraflara yer verilmesi esas alınacaktır.
19) Yarışmaya seçici kurul üyeleri, ALKEV ve iştirak çalışanları, yarışma düzenleme kurulu, Fotoğraf Organizasyonları Derneği ve ilgililerin birinci derece yakınları katılamayacaktır.

Değerlendirme Kriterleri

Aşağıda belirtilen kriterler üzerinden değerlendirme yapılacaktır.

Fotoğraf

• Fotoğraflar; teknik, estetik, yaratıcılık ve kompozisyon gibi temel fotoğraf kriterleri ve yarışma amacına uygunluk kriterleri üzerinden değerlendirilecektir.

Kısa Film
• Senaryoda özgünlük
• Filmde yaratıcılık
• Filmin yarışma temasını ifade edebilme gücü
• Filmde duygu ve etkileyicilik
• Filmin çekim tekniği ve kalitesi

– Video
– Ses Anlatım
• Dili ve kurgu
• Süre kullanımı
• Filmin Adının uygunluğu

Telif Hakkı
1) Katılımcı, derece, mansiyon alan ve sergileme yapılacak eserlerin ALKEV Okulları web sitesinde ve tüm sosyal medya platformlarında yer alan hesaplarında kullanılmasına izin verdiğini kabul eder. Bu şekilde kullanılan eserler için, fotoğraf sahibi sonradan verdiği izni kesinlikle geri almayacağını ve fotoğrafın/fotoğrafların kullanılmasını engellemeyeceğini veya bu izin için herhangi bir telif hakkı veya maddi, manevi talepte bulunmayacağını gayri kabili rücu kabul, beyan ve taahhüt eder.

2) ALKEV, fotoğrafların başka amaçlar için kullanılmasına, hiçbir koşul altında, izin vermez.

3) Sergi düzenlenmesi ve kitap basılması durumunda, sergide ve kitapta yer alacak fotoğraflar, bastırılacak olup katılımcılardan herhangi bir bedel tahsil edilmeyecektir.

4) Şartnamede belirtilen ödüller, yapılacak bir törenle hak sahiplerine verilecektir. Kazananlar Düzenleme Kurulunun istediği belge ve bilgileri göndermemesi durumunda ödül, Sonuç Bildirim Tarihi’nden itibaren 1 (bir) yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibinin ödül, telif vb. herhangi bir talebi olamaz.

5) Telif hakları ile ilgili tüm işlemler, 5.12.1951 tarihli ve 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu ile 22.12.2016 tarihli ve 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanununa uygun olarak yürütülecektir.

Yarışma Sonuçlarına İtirazın Nasıl Yapılacağı?
Yöneltilecek her türlü itiraz yarışmanın sonuçlanması tarihinden itibaren 7 iş günü içerisinde iletişim bilgileri, talep veya itiraz konusu açıkça belirtilmek koşulu ile yazılan dilekçeler yarismabilgi@alkev.k12.tr adresine gönderilecektir. Bunun dışında yapılan itirazlar dikkate alınmayacaktır.

Başvuru Başlama Tarihi
8 Şubat 2024 saat: 09:00

Başvuru Bitiş Tarihi ve Saati
8 Nisan 2024 saat: 23:59

Sonuçların Açıklanacağı Tarih
9 Mayıs 2024 (Sonuçların İlanı ve Ödül Töreni)

Sonuçların Açıklanacağı Yer
ALKEV Özel Anadolu Lisesi Zeynep Mercan Işıl Konferans Salonu

Yarışmaya Başvuru Yapmak İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.