BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

İlkokul Ve Ortaokul Öğrencileri Arası Ulusal Matematik Şampiyonası

İlkokul Ve Ortaokul Öğrencileri Arası Ulusal Matematik Şampiyonası

İlkokul Ve Ortaokul Öğrencileri Arası Ulusal Matematik Şampiyonası

İlkokul Ve Ortaokul Öğrencileri Arası Ulusal Matematik Şampiyonası Yarışması Projeadası Eğitim Ve Danışmanlık Hizmetleri Tarafından Düzenleniyor. Ödüllü Yarışmaya Türkiye Geneli Resmi Ve Özel İlkokul Ve Ortaokul Öğrencileri Katılabilir. Yarışmaya Başvurular Online Olarak Yapılacak.

Ulusal Matematik Şampiyonasını Düzenleyen Kurum
ProjeAdası Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri LTD. ŞTİ.

Şampiyona Türü
Bilgi Yarışması (Matematik)

Şampiyonanın Amacı
Milli Eğitim Bakanlığı’nın ‘Öğrencilere matematiği sevdirecek, günlük hayatlarında onlara yardımcı olacak analitik düşünmeye sevk edebileceği verileri okumada projeksiyon yapabilmede ellerinde en önemli enstrüman haline getirmek’ amacıyla başlattığı Matematik Seferberliği projesine katkıda bulunmak.

Şampiyona Katılımcı Grubu
Türkiye’deki Resmi ve Özel Okullarda öğrenim gören,

1- İlkokul 1, 2, 3, 4. sınıf öğrencileri.
2- Ortaokul 5, 6, 7, 8. sınıf öğrencileri.

Yarışma Ödülleri
1. Aşamadan Final Turu Aşamasına girmeye hak kazanan öğrencilere ‘Geleceğin Dâhileri’ Sertifikası verilecektir.

Her Sınıf Seviyesinin Birincilik Ödülü: 5.000 Türk Lirası Eğitim Bursu, Birincilik Madalyası, Başarı Sertifikası ve Kurum Plaketi verilecektir.

Her Sınıf Seviyesinin İkincilik Ödülü: 3.500 Türk Lirası Eğitim Bursu, İkincilik Madalyası, Başarı Sertifikası ve Kurum Plaketi verilecektir.

Her Sınıf Seviyesinin Üçüncülük Ödülü: 1.500 Türk Lirası Eğitim Bursu, Üçüncülük Madalyası, Başarı Sertifikası ve Kurum Plaketi verilecektir.

Sınavda İlk 10’a Giren Öğrencilere Akıl Oyunları Hediye Edilecektir.

Kazanılan Eğitim Bursları 2024-2025 Eğitim-Öğretim Yılının İlk Ayından İtibaren Ödenmeye Başlanacaktır.

Şampiyona Şekli Ve Koşulları
1. Aşama uygulamasında sorulacak soru dağılımları ve puanları;
3 ‘er puanlık 5 soru,
4 ‘er puanlık 5 soru,
5 ‘er puanlık 5 soru,
6 ‘şar puanlık 5 soru,
7’ şer puanlık 5 soru olmak üzere 125 puan üzerinden 25 soru sorulacaktır. Ulusal Matematik Şampiyonasının 1. aşama uygulama süresi 60 dakikadır.
Katılımcı okullardan sıralama turunda başarı sıralaması her sınıf düzeyinde ilk % 5’e girenler final turuna girmeye hak kazanmış olacaktır.

Final Turu (2. aşama) uygulamasında sorulacak soru dağılımları ve puanları;

3’ er puanlık 5 soru,
4’ er puanlık 5 soru,
5’ er puanlık 5 soru,
6’ şar puanlık 5 soru,
7’ şer puanlık 5 soru olmak üzere 125 puan üzerinden 25 soru sorulacaktır.
Ulusal Matematik Şampiyonasının Final Turu (2. aşama) uygulama süresi 60 dakikadır.

Final Turu, Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yüz yüze sınav sürecine izin verilmesi durumunda Aydın Efeler İlçesinde belirlenen sınav merkezi üniversitede, sınav merkezi okulda veya belirlenen sınav merkezinde yapılacaktır.

Mücbir sebeplere bağlı olarak Milli Eğitim Bakanlığının aldığı kararlar çerçevesinde yarışma şekli ve koşulları değiştirilebilir.

Katılım Koşulları
Kurumlar yetkili merkez veya uygulama okulu olarak şampiyonaya katılabilirler. Kurumlar bağımsız olarak, öğrenciler bireysel başvuru yaparak şampiyonaya katılabilirler.

a) Yetkili Merkezler
Yetkili merkez olan okullar her il ve ilçe merkezinde o bölgenin nüfusuna göre sayısı belirlenen kendi okulunun kayıtlı öğrencileri dışındaki öğrencilere de uygulama yapma hakkına sahip merkezler olup şampiyonaya başvuru yapan her öğrencinin yarışmaya katılımını sağlamak zorundadır. Yetkili Okul olabilmek için hem kendi okulu (iç) hem de çevre okullardan (dış) en az 200 öğrenci kaydı olmalıdır. Yetkili Okul kaydı oluşturan kurumların 1.aşama sonuçlarına göre kendi kurumunda, kendi sınıf seviyesinde sınava katılım sağlayan öğrencilerden % 5’lik dilime giren öğrenciler 08 Haziran 2024 tarihinde düzenlenecek olan Final Turuna katılmaya hak kazanırlar.

b) Uygulama Okulu
En az 30 öğrencisini kaydeden her okul ‘Uygulama Okulu’ olabilir. Uygulama okulu olan okullar yalnızca kendi okul öğrencilerine sınavı uygulayabilirler. Uygulama Okul kaydı oluşturan kurumların her sınıf düzeyindeki öğrenci sayısı 30’dan az olduğu için tüm okulda 1. aşama uygulamasına katılan öğrencilerin, sınıf seviyesi farkı gözetmeksizin % 5’i alınarak aralarından en yüksek puanı alan öğrenciler 8 Haziran 2024 tarihinde düzenlenecek olan Final Turuna katılmaya hak kazanırlar.

Her iki başvuru türünde de kurumlar yarışmayı kendi kurumlarında ve kendi gözetmenleri ile uygularlar.

c) Bireysel Başvuru
Öğrencilerin bireysel olarak şampiyonaya katılması için yapabileceği başvuru türüdür. (Öğrenci veya velisi başvuru yapabilir.) 1 Ocak – 31 Ocak 2024 tarihlerinde www.ulusalmatematiksampiyonasi.com internet sitesi üzerinden sistemde açılmış olan yetkili okullara başvuru yapıp ödeme işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Değerlendirme
1. Ulusal Matematik Şampiyonası öğrenciler ve okullar arasındaki rekabeti artırmak yerine analitik düşünmeyi, muhakeme yeteneği kazandırmayı ve matematik kültürü oluşturmayı hedeflemektedir. Bu amaçla sınav sonuçları duyurulduğunda öğrencilere doğru ve yanlış sorularının yanında girdikleri kurumlarındaki sıralamaları da verilir. Genel sıralama ve değerlendirme yapılmaz.

2. 1.aşama sınav sonuçları en geç 15 Mart 2024 tarihine kadar açıklanır.

3. Açıklanan kesin olmayan sonuçlara itirazlar öğrenci velisi veya öğretmeni tarafından öğrenci adına 18- 22 Mart 2024 tarihlerinde yapılır.

4. İtirazlar Ulusal Matematik Şampiyonası jüri üyeleri tarafından değerlendirilir.

5. Sınav cevap kağıdını yanlış kodlayan ya da hiç kodlamayan öğrencinin sınavı geçersiz sayılır.

6. Kurum kaydı yaptıran okullar ve öğretmenler öğrencilerinin sonuçlarını topluca görebilir ve çıktısını alabilirler.

7. Hediye ve ödüllerin dağıtımı için birincilik, ikincilik ve üçüncülük derecelerini kazanan öğrenciler ile ilk 10’a giren öğrenciler www.ulusalmatematiksampiyonasi.com sitesi üzerinden duyurulur.

8. Aynı puanı alan öğrenciler varsa hepsi birincilik, ikincilik ya da üçüncülük derecelerini paylaşarak, sertifikalarını ve madalyalarını alırlar. Ancak düzeyinde 1 adet birinci, ikinci ve üçüncü seçilir.

9. Final sınavında eşit puan alan birden fazla birinci olduğunda o kişilerden birinci aşama sınav puanları daha yüksek olan birinci olacaktır. Eşitliğin bozulmadığı durumlarda sırasıyla 7 puanlık sorulardan doğru sayısı fazla olan, 6 puanlık sorulardan doğru sayısı fazla olan, 5 puanlık sorulardan doğru sayısı fazla olan, 4 puanlık sorulardan doğru sayısı fazla olan, 3 puanlık sorulardan doğru sayısı fazla olan öğrenciler birinci kabul edilecektir. Eşitliğin hala bozulmaması durumunda ise öğrencilerden doğum tarihine göre küçük olan birinci sayılacaktır.

İletişim Bilgileri

Başvurular:
Sınav başvuruları www.ulusalmatematiksampiyonasi.com adresinden yapılabilir.

Sınav İletişim Telefonu: 0850 308 02 32
İletişim Adresi: Kardeşköy Mahallesi 4992 Sok. No:2, Çamlı Villa, 09020 Efeler Aydın Son başvuru tarihinden sonra ulaşan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.
Sınav koşullarıyla ilgili bilgi almak ve başvuruların ulaşıp ulaşmadığını öğrenmek için aşağıdaki telefon ve e-posta adresinden iletişim kurabilirsiniz

E-Posta Adresi: bilgi@ulusalmatematiksampiyonasi.com ve ulusalmatematiksampiyonasi@gmail.com
Telefon: 0850 308 02 32
WhatsApp: 0530 330 18 02- 0537 266 45 03

Sınav Takvimi
Sınavın Duyurulması: 2 Ekim 2023

Okul Başvuruları İçin Son Kayıt Tarihi: 31 Aralık 2023

a) Yetkili Okul ve Uygulama Okulu Kayıt Başlama ve Bitiş Tarihi: 2 Ekim 2023 – 31 Aralık 2023

b) Bireysel Başvuruların Kayıt Başlama ve Bitiş Tarihi: 1 Ocak 2024 – 31 Ocak 2024

1. Aşama Uygulama Tarihleri: 23, 24 Şubat 2024

1. Aşama Kesin Olmayan Sonuçların Açıklanma Tarihi: 15 Mart 2024

1. Aşama Kesin Olmayan Sonuçlara İtiraz Tarihleri: 18 – 22 Mart 2024 Sıralama Turu Kesin Olan Sonuçların Açıklanma Tarihi: 29 Mart 2024 2.Aşama (Final Turu) Tarihi: 08 Haziran 2024

2. Aşama Kesin Olmayan Sonuçların Açıklanma Tarihi: 12 Haziran 2024 2.Aşama Kesin Olmayan Sonuçlara İtiraz Tarihleri: 12 – 14 Haziran 2024 2.Aşama Kesin Sonuçların Açıklanma Tarihi:21 Haziran 2024

Ödül ve Madalyaların İstenilen Adreslere Kargolanma Tarihleri: 24 – 30 Haziran 2024

Yarışmaya Başvuru İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.