BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Esenler Belediyesi Evliya Çelebi’nin İzinde Gezi Yazısı Yarışması

Esenler Belediyesi Evliya Çelebi’nin İzinde Gezi Yazısı Yarışması

Esenler Belediyesi Evliya Çelebi’nin İzinde Gezi Yazısı Yarışması

Esenler Belediyesi Evliya Çelebi’nin İzinde Gezi Yazısı Yarışması Sanat Tarihimize Yeni Gezi Yazıları Ve Yazarları Kazandırmak Amacıyla Düzenleniyor. Ödüllü Yarışmaya Yurt İçi Ve Yurt Dışından Yaş Şartı Olmaksızın Herkes Katılabilir.

Yarışmanın Konusu Ve Amacı
Evliya Çelebi, 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden ve az sayıdaki 17. yüzyıl nesir yazarlarındandır. Dünya gezi ve edebiyat tarihi açısından çok önemli bir yeri olan Evliya Çelebi, sonraki nesillere de örneklik teşkil eden 10 ciltlik eseri “Seyahatname” ile Türk’ün ayağının değdiği bütün coğrafyalar başta olmak üzere birçok farklı bölgeye ait gözlemlerini fantastik, mizahi ve bilgece üslubuyla dile getirmiştir. Esenler Belediyesi olarak büyük gezginimize saygı çerçevesinde 2022-2023 Kültür Sanat Sezonumuzu “Evliya Çelebi Kültür Sanat Sezonu” olarak ilan ettik. Bu yarışma da bu saygının bir nişanesi olarak sanat tarihimize yeni gezi yazıları ve yazarları kazandırmak amacıyla düzenlenmektedir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10.000 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5.000 Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 2.500 Türk Lirası (3 Adet)

Yarışma Koşulları
1. Yarışma katılımcıları için herhangi bir ülke veya mekân kısıtlaması yoktur.

2. Esenler Belediyesi çalışanları, düzenleme kurulu üyeleri, jüri üyeleri ve üyelerinin birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.

3. Yurt içi ve yurt dışından -yaş şartı aranmaksınız- gezi yazısına ilgi duyan herkes yarışmaya katılabilir.

4. Katılımcı, yarışmaya sadece bir eserle katılabilir.

5. Yazarının yolculuk ettiği ve gezdiği yerlere ait gözlemlerini, duygu, düşünce ve yorumlarını kapsamalıdır.

6. Yarışmaya katılan eserler gezi yazısı niteliği taşımalıdır.

7. Yarışmaya katılan eserler dilbilgisi kurallarına uygun olmalıdır.

8. Eserler yarışmaya posta yolu ile gönderilecek ise A4 kâğıdı ile olmalıdır. Dijital olarak gönderimler Word dosyası olarak Times New Roman karakteri, 12 punto, 1,5 cm boşluklu, 1.600 (Bin altı yüz) kelimeyi aşmamalıdır.

9. Yarışmaya gönderilen yazıların bütün sorumluluğu yazarına ait olacaktır. Konuyla ilgili hukuki konular Esenler Belediyesinin sorumluluğu dışındadır.

10. Yarışmaya katılacak eserler temel insani ve ahlaki değerlere, T.C. Anayasası ve kanunlara aykırı olmamalıdır.

11. Yarışmaya gönderilen yazılar daha önce herhangi bir yerde yayınlanmamış olmalıdır. İntihal olduğu veya herhangi bir yerde yayımlandığı tespit edilen yazılar elenecektir.

12. Yarışmaya katılacak eserler üzerinde yazarının adını taşıyan herhangi bir ibare bulunmamalı, yazının üzerinde tek not rumuz olmalı, kimlik bilgileri ayrıca mahlasın (rumuz) karşısına gerçek kimlik ilave edilerek e-posta veya posta yoluyla gönderilmelidir. E-posta adresimiz: kultursanat@esenler.bel.tr

13. Katılımcılar gönderecekleri elektronik postanın konu kısmına ad, soyad, telefon numarası ve eğitim bilgilerini yazacaklardır. Ayrıca kısa bir biyografi de ilave edeceklerdir.

14. Eserler .doc veya .docx (Microsoft Word) formatında kultursanat@esenler.bel.tradresine gönderilecektir. Posta yoluyla gönderilecek eserler Esenler Belediyesi Dr. Kadir Topbaş Kültür Merkezi, Nene Hatun Mahallesi, Kemal Hatipoğlu Caddesi, 108 Sokak, No 4, 34220, Esenler/İstanbul adresine, belirtilen tarihler içinde gönderilecektir.

15. Esenler Belediyesi, yarışmaya katılan eserlerin dergi, kitap, dijital medya, radyo veya başka mecralarda yayın hakkının da sahibi olacaktır.

16. Esenler Belediyesi çalışanları, düzenleme kurulu üyeleri, jüri üyeleri ve üyelerinin birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.

Yarışmanın Jürisi
Prof. Dr. Yılmaz Daşçıoğlu
Prof. Dr. Şaban Sağlık
Kamil Uğurlu
Taha Kılınç
Fahri Maden

Yarışma Takvimi
1. Son Başvuru Tarihi: 30 Haziran 2023 Cuma
2. Seçici Kurul Değerlendirmeleri: 1 Temmuz-31 Ağustos 2023
3. Sonuçların İlanı: 1 Eylül 2023
4. Ödül Töreni: 1 Ekim 2023

İletişim Bilgileri
444 00 73 Dâhili: 6121
E-Posta: kultursanat@esenler.bel.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.