BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Dünyayı Arılar Yaşatacak Poster Tasarım Yarışması

Dünyayı Arılar Yaşatacak Poster Tasarım Yarışması

Dünyayı Arılar Yaşatacak Poster Tasarım Yarışması

Dünyayı Arılar Yaşatacak Poster Tasarım Yarışması Kapadokya Üniversitesi Tarafından Düzenleniyor. Yarışmaya Başvurular E-Posta Yolu İle Yapılacak. Yarışmaya Türkiye Ve Dünyadan Tüm Amatör Ve Profesyonel Herkes Katılabilecek.

Yarışmanın Amacı

Arılar, çiçeklere polenleri dağıtarak bitkilerin, ağaçların meyve vermesine, tohumlarını dağıtmasına olanak sağlarlar. Arıların, hayattaki bu önemli görevi ise bizim için hayati olan oksijen döngüsünü devam ettirir. Kısaca söylemek gerekirse, dünyadaki yaşamın büyük bir kısmı arıların görevlerini yapmalarına bağlıdır. Son yıllarda, arı kolonilerinin sayısında yıllık bir düşüş gerçekleşmekte. Ormanların tahrip olması, yeşil alanların sanayileşmesi arı kolonilerin aç kalmasına ve en sonunda yok olmasına neden olur. Sadece 2019 senesinde, Türkiye 45 bin hektarlık orman ekosistemi kaybetmiştir ve ağaçlandırma çalışmaları önceki seneye kıyasla % 37.7 azalmıştır (Akdemir). Arıların sayısının düşüşündeki bir diğer faktör ise yanlış ve bilinçsiz ilaçlamadır. Tarımda kullanılan bazı ilaçlar sadece haşereleri öldürmekle kalmayıp arıların ölümüne de sebep olurlar. Bu bilgilerin ışığında yarışmanın amacı; Sürdürülebilirlik kapsamındaki poster tasarımları aracılığı ile arıların dünya üzerindeki önemine vurgu yapmaktır.

Yarışmanın Teması
Yarışmanın teması “Dünyayı Arılar Yaşatacak’tır.

Katılım Koşulları

• Yarışma; seçici kurul üyeleri, birinci derece yakınları ve yarışmayı düzenleyen kurum çalışanları dışında Türkiye ve Dünya’daki amatör ve profesyonel herkese açıktır.

• Tasarımların üzerinde herhangi bir logo, kurum adı veya işaret olmamalıdır.

• Yarışmacılar herhangi bir yarışmada ödül almamış, sergilenmemiş (sosyal medya, YouTube vb. dâhil) iki adet tasarım ile katılabilir.

• Başvuru tasarımının daha önce sergilendiğinin ve / veya herhangi bir yarışmaya katılmış olduğunun tespiti halinde ilgili eserin adaylığı / başvurusu derhal iptal edilecektir. Bu hususun ödül kazanıldıktan sonra tespiti halinde yarışmacının derecesi ve ödülü iptal edilecektir.

• Yarışmada, sadece belirtilen konularda yapılacak olan poster tasarımları değerlendirmeye alınacaktır.

• Yarışmaya katılan tasarımların üzerinde kullanılacak mesajların dili, Türkçe ve İngilizce dillerinden biri olabilir.

• Posterlerde görsel tasarımı destekleyen sözel bir mesaj (başlık, slogan, vb.) kullanılması gerekmektedir.

• Poster tasarımı için sponsor, içerisinde ticari amaçlı logo veya görsel kullanılmamalıdır. Bunun yanı sıra siyasi, insan haklarına aykırı, cinsellik içeren sembol ve görsel içermemelidir.

• Düzenleme Kurulu gerekli gördüğü takdirde, yarışma takvimi üzerinde değişiklik yapabilir veya yarışmayı herhangi bir aşamasında iptal edebilir.

• Yarışmaya katılan ve tasarımları sergilenmeye değer bulunan tüm sanatçılar / tasarımcılar, bu şartnamenin hükümlerini peşinen kabul etmiş sayılırlar.

• 18 yaşından küçük katılımcıların başvuru formuna velilerin izin verdiklerine dair belgeyi (Ek2.) eklemleri gerekir.

Tasarımların Gönderilmesi

Her tasarımcı (toplamda) en fazla iki (2) eser ile yarışmaya katılabilecektir.

Yarışmaya gönderilecek tasarımlar, kun.yarisma@gmail.com e-posta adresine gönderilecek olup kargo veya elden teslim kabul edilmeyecektir.

Poster çalışmalarında renk ve teknik kullanımında herhangi bir sınırlama yoktur.

Posterler, 50×70 boyutundan küçük, 70 x 100 cm boyutundan büyük olmamalıdır. 300 dpi çözünürlükte ve dikey formatta (.pdf veya .jpeg) gönderilmelidir.

Ölçüleri ve formatı uygun olmayan tasarımlar elenmiş kabul edilecektir.

Eserlerin yüklenmesinden kaynaklanabilecek olası sorunlar için düzenleme kurulu sorumlu olmayacaktır.

Yarışmacı web sitesinde bulunan ‘Katılım Formu’nu yapmış olduğu tasarımla birlikte – dijital olarak – doldurduktan sonra kun.yarisma@gmail.com e-posta adresine iletmesi gerekmektedir. Katılım formu gönderilmediği takdirde yarışmaya katılım sağlanmamış sayılacaktır. (Dijital olarak doldurulan katılım formları, ıslak imzalı bir şekilde taratılıp gönderilmedir.)

Dosyaların İsimlendirilmesi

1. Adım: Eser sahibi; yapmış olduğu çalışmaya en fazla iki kelimeden oluşan isim vermelidir. Çalışmanın ismi jpg veya pdf dosya ismine verilmelidir.
Örneğin; ‘Arı Çiçekleri’ veya  ‘Kovanlar’ gibi.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 2024 İtalya Terra Madre’ye katılım için uçak bileti ve konaklama
İkincilik Ödülü Butterfly Balloons ileKapadokya’da2 kişilik balon uçuşu
Üçüncülük Ödülü Alize Hotel Ölüdeniz Fethiye 24 / 30 Ekim arası 2 gece konaklama

Değerlendirme

Jüri Değerlendirmesi
Poster çalışmaları yarışmanın konusu ve amaca uygunluğuna; görsel açıdan mesajın anlaşılabilirliğine, teknik ve yöntem kapsamında özgün ve estetik oluşuna, aynı zamanda sloganların yaratıcı ve akılda kalıcı oluşuna göre yarışma jürisi tarafından değerlendirilecektir.

Sosyal Medya Değerlendirmesi
Jüri tarafından seçilen ve yarışmada ödül almaya değer görülen 10 eser, Kapadokya Üniversitesi resmi Instagram hesabından halk oylamasına sunulacaktır. Alınan oy yüzdelerine göre yarışmada ödül alan eserlerin dereceleri belirlenecektir.

Telif Hakkı

Yarışma sonunda ödüle değer görülen eserlerin görselleri, bütün telif haklarıyla Kapadokya Üniversitesi tarafından basit ruhsat şeklinde mali hakları devralınmış gibi işlem görür. Kapadokya Üniversitesi ödül değeri bulunan eserlerin görsellerini (fotoblok ve katalog); Kapadokya Üniversitesi ve uzantılı internet sayfalarında, televizyon yayınlarında, internet ve sosyal medya sitelerinde, etkinliklerde ve eğitim faaliyetlerinde ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki sanat ve kültür kurumları ile diğer kamu kurumlarına gönderme hakkına sahip olacaktır.

Fotoblok, afiş, katalog, vb. her türlü tanıtım malzemeleri olarak 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunun ilgili maddelerinde belirtilen şekilde; işleme, çoğaltma, yayma temsil, işaret, ses ve görüntü nakline yarayan araçlarla umuma iletim hakkının yanı sıra sergilemek üzere kullanma ve gösterme hakkına sahip olma hakkına olmak üzere tüm telif haklarına herhangi bir bedel ödemeksizin kullanma hakkına sahip olacaktır. Aday bu hususa herhangi bir itirazda bulunmayacağını ve yasal yollara başvurmak hakkından şimdiden gayrikabili rücu feragat ettiğini beyan, kabul ve taahhüt eder.

Ödül alan eser sahipleri, almış olduğu ödülün telif ücreti yerine geçtiğini ve Kapadokya Üniversitesinden herhangi bir talepte bulunmayacağını kabul eder.

Katılımcı, afiş tasarımının kendi özgün eseri olduğunu, üçüncü şahıslara bu eser üzerinden herhangi bir hakları bulunmadığını; eseri üzerindeki hakları daha önceden devretmediğini, üçüncü şahıslarca aksi bir talepte bulunulması halinde eser sahibinin hukuken sorumlu olduğunu; beyan, kabul ve garanti etmektedir. Afiş tasarımında yer alacak görseller ile ilgili izinsiz kullanım, telif vb. taleplerden doğabilecek hukuki sorumluluklar da tasarımcıya aittir.

Başvuru formunu imzalayan katılımcılar, bu şartname koşullarını, yarışma şartlarını ve jüri kararlarını kabul etmiş sayılır.

Yarışma Takvimi
Son Katılım Tarihi: 14 Temmuz 2023
Seçici Kurul Toplanma Tarihi: 17 Temmuz 2023
Sosyal Medya Üzerinden Oylama Tarihi : 18 Temmuz 2023 – 19 Temmuz 2023
Sonuçların Açıklanma Tarihi: 20 Temmuz 2023
Ödül Töreni Tarihi (Online): 20 Temmuz 2023

Katılım Formu Ve Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.