BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Kadem Sanat Hayatın İçinde Kadın Öykü Yarışması

Kadem Sanat Hayatın İçinde Kadın Öykü Yarışması

Kadem Sanat Hayatın İçinde Kadın Öykü Yarışması

Kadem Sanat Hayatın İçinde Kadın Öykü Yarışması Başvuruları E-Posta Yolu İle Yapılacak. Toplam 60 Bin Türk Lirası Ödülün Verileceği Yarışmaya 18 Yaşından Gün Almış Herkes Katılabilecek.

Yarışma, KADEM tarafından, ‘Varoluşta Eşitlik Sorumlulukta Adalet’ ilkesi çerçevesinde; kadının, hayatın farklı alanlarındaki konumu ve sorumluluklarına ilişkin toplumsal farkındalık oluşturma amacıyla öykü kategorisinde düzenlenmektedir.

Amaç
1) Kadın, kadın hakları, kadın emeği ve kadının toplumsal hayattaki rolleri üzerine farkındalık oluşturmak,
2) Edebiyat dünyasına yeni yetenekler kazandırmak,
3) Kültür ve sanat ilgililerinin üretim yapmalarına imkân sağlamak.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 20 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 15 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 10 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 5 Bin Türk Lirası (3 Adet)
Derece Alan Eserler Başta Olmak Üzere Jüri Tarafından Uygun Görülen Eserler KADEM Yayınları Tarafından Derlenerek Basılacaktır.

Konu – Tema

Kadın, kadın hakları, kadının toplumdaki yeri, sorumluluk paylaşımı, kadın dayanışması, sivil kadın hareketleri, kadın ve adalet, kadının fırsat eşitliğine erişimi genel çerçevesinde yazılan öyküler değerlendirmeye alınacaktır.

Katılım Şartları

1) Yarışmaya Türkiye veya yurtdışında yaşayan, Türkçe eser veren ve 18 yaşından gün almış herkes katılabilir.

2) Yarışmaya kimlik ve iletişim bilgileri gizli kalmak kaydıyla her katılımcı bir rumuz ile başvuracaktır.

3) Yarışmaya, seçici kurulda görev alan kişiler, bu kişilerle birinci dereceden kan bağı olanlar ile onların yakınları ve KADEM çalışanları katılamazlar.

4) Yarışmaya başvuru ücretsizdir.

5) Yarışmaya katılım bireyseldir.

6) Başvurular e-mail ile kabul edilecektir. Başvuruyu yapan kişi, eserin bulunduğu PDF dosyası ismini ve kendisi için belirlediği bir rumuzu yazarak kaydedecek. Eserin dosya isminde eser sahibine ait başka bir bilgi olmayacaktır. Rumuzu olmayan başvurular kabul edilmeyecektir. Rumuzlar en az 8 karakterden oluşmalı, hem harf hem rakam içermelidir.

7) Her katılımcı e-mailin içeriğine Rumuz, Adı, Soyadı, katıldığı başlık (Öykü), ikametgâh adresini ve telefon numarasını yazacaktır. Bu bilgilerin bulunmadığı başvurular kabul edilmeyecektir.

8) Başvuranlar, yarışmaya en fazla 2 eser ile katılabilir. Tüm eserler tek e-mail ile iletilecektir. Tek e-mail ile gönderilmeyen eserler değerlendirmeye alınmayacaktır.

9) Yarışmaya daha önce yayımlanmamış, ödül almamış özgün öyküler kabul edilir. Yazar kendine ait olmayan, başkası tarafından yazıldığı halde kısmen veya tamamen kopyalanan, uyarlanan eserler yarışma dışı tutulur. Ödül verilmesi durumunda, daha sonra özgün olmadığı tespit edilen yapıta verilen ödül iptal edilir ve ödülü geri alınır. Böyle bir durum anlaşıldığı takdirde gerçek yazara bilgi verilir ve yasal takip yapmak istemesi durumunda kopyalayana ait her türlü bilgi kendisine verilir. Yarışma sonrasında anlaşılması durumunda her türlü hukuki sorumluluk, eseri gönderene aittir.

10) Yazım yanlışı, noktalama işareti, dil kuralları bakımından fazla hatalı olan eserlere ilişkin başvurular kabul edilmeyecek ve değerlendirmeye alınmayacaktır.

11) Yarışma şartnamesine uymayan başvurular değerlendirme dışı bırakılacaktır.

12) Eserler PDF formatında gönderilmelidir.

13) Yarışmaya katılacak eserlerin en az 200, en fazla 1000 kelime olması gerekmektedir. 1000 kelimeyi aşan eserler değerlendirmeye alınmayacaktır. Ayrıca; yarışmaya katılacak eserlerde hakaret içeren öyküler bulunması halinde işbu eserlerde değerlendirmeye alınmayacaktır. Başvuru tarihinde geçerli Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suç oluşturan içeriğe sahip öyküler değerlendirmeye alınmayacaktır.

14) Eserler, öykü türüne uygun bir biçimde Türkçe dil kurallarına uygun olarak, 12 punto, Times New Roman yazı karakteriyle, 1,5 satır aralığıyla yazılmalıdır.

15) Yarışmaya katılan kişiler, şartnameyi kabul etmiş sayılır.

16) Yarışmaya eser gönderenler, eserlerin kendilerine ait olduğunu beyan ve taahhüt etmiş sayılır. KADEM katılımcıların eserleriyle ilgili izinler ve telif haklarıyla ilgili herhangi bir sorumluluk kabul etmez.

17) Seçici Kurul’un verdiği puanlara, itiraz edilemez ve puanlar değiştirilemez.

Başvuru Süreci
1) Başvurular https://kademsanat.com/hayatin-icinde-kadin-oyku-yarismasi/ sayfasında yer alan formdan alınacaktır.

2) E-mailin konu kısmına KADEM ÖYKÜ YARIŞMASI BAŞVURUSU yazılacaktır.

3) E-mailin içeriğinde başvuranın; rumuzu, adı-soyadı, ikametgâh adresi ve telefon numarası yazılacaktır.

4) E-mail içeriğinde eser/eserler, mail içeriği doldurulup gönderilmelidir. Başvuru formu bulunmayan başvurular kesinlikle kabul edilmeyecektir.

5) Yarışmaya katılanların yarışma sonuçlanana kadar e-posta adreslerini değiştirmemeleri gerekmektedir.

6) Bu bilgilerde eksiklik olması durumunda eserler değerlendirme dışı bırakılır.

Diğer Hükümler

1) Uyuşmazlıkların çözümünde, KADEM Genel Merkezin fiziki ve sanal ortamda temin ettiği bilgi, veri ve kayıtlar, kesin ve münhasır delil niteliğinde olup anlaşmazlık durumunda İstanbul Anadolu Mahkeme ve İcra Dairesi yetkilidir.

2) Yarışmacı bu şartnameyi görüp okuduğunu, içerini anladığını ve hükümleri kabul edip onayladığını kabul, beyan ve taahhüt ederler.

Değerlendirme Ölçütleri

Özgünlük: 30 Puan
Kurgu: 20 Puan
İçerik / Üslup: 25 Puan
Dil Bilgisi: 20 Puan
Jüri Genel Kanaati: 5 Puan
Toplam: 100 Puan

Yarışma Sekreteryası

KADEM Genel Merkez

Adres: Küçük Çamlıca Mahallesi, Kısıklı Caddesi, No:112 D:A, 34400 Üsküdar İstanbul
Telefon: 0216 325 03 07

Yarışma Takvimi

• Yarışma Başlangıç Tarihi: 15 Haziran 2023
• Son Katılma Tarihi: 20 Ağustos 2023
• Değerlendirme Toplantısı: 15 Eylül 2023
• Ödül Töreni Ve Sergi Tarihi Daha Sonra Açıklanacaktır.

Yarışmaya Şartnamesi İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.