BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Türkiye Geneli Veysel İçin Çal Projesi

Türkiye Geneli Veysel İçin Çal Projesi

Türkiye Geneli Veysel İçin Çal Projesi

Denizli Pamukkale Tevfik Fikret Kaya Ortaokulu Türkiye Geneli Veysel İçin Çal Projesi Yarışması Resmi Anasınıfı, Resmi İlkokul Ve Resmi Ortaokulları Katılabilir.

Proje Adı: Veysel İçin Çal
Etkinlik Adı: Ulusal Proje Etkinliği

Etkinliğin Konusu
Öğretmen Ve Bir Öğrencinin Birlikte Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” Türküsünü Aşık Veysel İçin Seslendirilmesi Ve Bunların Şartname Doğrultusunda Tevfik Fikret Kaya Ortaokulu Müdürlüğüne Ulaştırılması.

Amaç
Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 2023 Yılının “Aşık Veysel Yılı” Olarak Kutlamasına İlişkin Genelgesi Kapsamında Önemli Bir Değerimiz Olan Aşık Veysel’in Gençler Ve Yeni Nesil Tarafından Sosyal Medya Yoluyla Görünürlüğünü Ve Tanınırlığını Artırmak.

Etkinliğin Kapsamı
Türkiye Geneli Milli Eğitim Bakanlığına Bağlı Resmi Anaokulu, İlkokul Ve Ortaokul Öğrenci Ve Öğretmenlerini Kapsamaktadır.

Hedefler
• Aşık Veysel’in Ve Türkülerinin 6-14 Yaş Grubu Arası Çocuk Ve Gençler Arasında Tanınırlığı Ve Bilinirliğini Artırmak.

• Okulda Geçen Zamanı Etkili Şekilde Değerlendirmek.

• Türk Halk Müziğinin Yeni Nesil Arasında Yaygınlaşmasını Sağlamak.

• Öretmen Ve Öğrenci İşbirliği Noktasında Ortak Bir Ürün Geliştirmesini Sağlamak.

Konusu
Veysel İçin Çal

Türü
Proje

Kapsamı
Türkiye Geneli

İçerik
Aşıklık, Halka Mal Olmuş Bir Kültürdür. Yaşamını Halkla Birlikte İdame Ettiren Ozan Sazıyla Sözüyle Halkın Sesidir. Toplumdaki Olumlu Yada Olumsuz Gelişmeler, Ozanın Sazına, Sözüne Ve Sesine Konu Olur. Ozanlar Toplumun Sorunlarını Dile Getirmek, Olup Biteni Daha Erken Görmek Ve Gelecek Nesillere Mesaj Vermek Özellikleriyle De Tanınmıştır. Böylece Halka Mal Olmuşlardır.

Ozanlık Geleneğinde Doğa Sevgisi Vardır, Halk Sevgisi Vardır, Vatan Sevgisi Vardır, Hak Sevgisi Vardır. Halkın Bağrından Kopar Ve Temsil Ettiği Toplumun Sorunlarını, Mesajlarını Sazıyla Anlatır.

Aşıklık, Değişen Yaşam Koşulları Ve Değer Yargıları Karşısında Gerileme Yaşamıştır. Kültürümüzün Vazgeçilmez Bir Değeri Olan Aşıklığı Korumak Ve Yeni Nesil Arasında Yaygınlaştırmak Amaçlanmaktadır.

Aşıklar Yazdıkları Türkülerin Dilden Dile Dolaşmasıyla Ölümsüzleşirler. Şüphesiz Aşık Veysel Ölümsüzleşmiş Olan Aşıklarımızdan Birisidir. Bu Nedenle Cumhurbaşkanlığı Tarafından 2023 Yılı Aşık Veysel Yılı Olarak Belirlenmiştir. Kurumumuz Olarak Projemizin Amacı Aşıklık Kültürünü Ve Aşık Veysel’in Tanıtımını Yeni Nesil Arasında Tanınmasını Ve Yaşatılmasını Sağlamaktır.

Hedef Kitlesi
Resmi Anasınıfı, Resmi İlkokulu Ve Resmi Ortaokul

Süresi
20 Şubat – 20 Mart 2023

Yeri
Tevfik Fikret Kaya Ortaokulu

Projeye Katılım Koşulları
Projeye Gönderilecek Eserlerde Aranacak Şartlar

Proje, Türkiye Geneli Resmi Anasınıfı, Resmi İlkokul, Resmi Ortaokul Okullarına Açıktır.

Her Okul Projeye Bir Eserle Katılabilir.

Proje Ürünlerinin Özgün Çalışmalar Olması Gerekmektedir.

Projeye Katılacak Okullar, Bir Öğretmen Ve Bir Öğrencisi İle Birlikte Katılacak, Eseri Bir Kişi Seslendirirken Diğeri Enstrümanla Eşlik Ederek Video İle Kayıt Alınacaktır.

Hazırlanacak Kliplerde Bir Süre Sınırı Yoktur.

Projeye Katılacak Öğrenciler, Ailelerinden Aldıkları İzin Belgeleriyle, Öğrencisi Oldukları Okulun Müdürlüklerinin İzniyle, Öğretmenlerin Gözetiminde Klip Çekebilirler.

Proje İçin Hazırlanan Videolar, Yarışma Sonuçları Açıklanana Kadar Tevfik Fikret Kaya Ortaokulu Müdürlüğünün Web Sayfası Üzerinden Sergilenecektir.

Öğretmen Ve Bir Öğrenci Birlikte Aşık Veysel’in “Uzun İnce Bir Yoldayım” Türküsünü Aşık Veysel İçin Seslendirmesi.

Seslendirilen Eserin Video Kaydı Alınması Ve Video Dosyasının Belirlenen Bulut Depolama Sitesine Yüklenmesi Ve Linkinin Tevfik Fikret Kaya Ortaokulu 756481@meb.k12.tr Mailine Gönderilmesi.

Proje Sahibi Tevfik Fikret Kaya Ortaokulu Müdürlüğünün Koordinatörlüğünde Denizli Hakkı Dereköylü Güzel Sanatlar Lisesi Müzik Öğretmenlerinden Oluşan Jüri Heyetice Sergilenmeye Değer İlk 10 Eser Aranjmanı Yapılıp, Tek Bir Video Haline Getirilerek Tevfik Fikret Kaya Ortaokulu Müdürlüğü Web Sayfalarında Yayınlanacaktır.

Projeye Gönderilecek Olan Ürünler İçin İlgili Okul Müdürlüklerince Ürünü Hazırlayan Öğrencilerin Velisi / Vasisi Tarafından Açık Rıza Onay Formu, Aydınlatma Metni, Telif Hakkı Muvafakatnamesi, Veli İzin Belgesi Islak İmzalı Olarak Taratılarak Proje Mail Adresine Gönderilecektir.

Değerlendirme Kriterleri
Doğru Akort: 20 Puan
Doğru Armonizasyon: 20 Puan
Doğru Tonalite: 20 Puan
Doğru Tempo (Metronom): 20 Puan
Yorumcuların (Solistlerin) Söyleme Teknikleri: 20 Puan
Toplam: 100 Puan

Başvurunun Yapılacağı Yer
Başvurular Bulut Depolama Sitesine Yüklenecek 20 Şubat – 20 Mart 2023 Tarihine Kadar Okulun Mail Hesabına Link Olarak Gönderilecektir.

Adres: Korucuk Mahallesi Bayrak Caddesi No: 4 Pamukkale Denizli
Web Sitesi: https://tevfikfikretkayaortaokulu.meb.k12.tr

Faaliyet Takvimi
Projeye Başvuruların Alınması: 20 Şubat 2023
Eserlerin Jüri Heyetince Değerlendirilmesi: 24 Şubat 2023
Sergilenmeye Değer İlk 10 Eserin Belirlenip Açıklanması: 28 Şubat 2023
Eserlerin Aranjmanlarının Yapılması: 10 Mart 2023
Eserlerin Sergilenmesi: 20 Mart 2023

Yarışma Yönergesi Ve Ek Dosyalar İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.