BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

MEB Öğretmenlik Bursu Kimlere Verilir

MEB Öğretmenlik Bursu Kimlere Verilir

MEB Öğretmenlik Bursu Kimlere Verilir

Milli Eğitim Bakanlığı MEB Öğretmenlik Bursu Başvurusu Nasıl Yapılır, Burs Kimlere Verilir, Burs Miktarı Ne Kadar.

MEB Öğretmenlik Bursu Her Yıl Belirlenen Bölümleri Tercih Eden Ve Yerleşen 5 Bin Öğrenciye Ve Belirlenen Kontenjana Bağlı Kalmaksızın Resmi Anadolu Öğretmen Liselerinden Mezun Olan Ve İlk 5 Tercihinde Belirlenen Bölümlere Yerleşen Öğrencilere Verilmektedir. Yerleşen Herkese Burs Alamıyor. Her Bölüm İçin Belirlenen Kontenjan Dahilinde Verilmektedir.

Burs Miktarı Ve Süresi
KYK Lisans Bursu Miktarı Kadar Yılda 12 Ay Süre İle Ödenir.

Burs Başvuruları Nasıl Yapılır
ÖSYS Tercih Döneminde Belirlenen Bölümleri İlk 5 Tercihi Arasında Seçmek Ve Bölüme Yerleşmek. Burs Almaya Hak Kazananların KYK Burs Başvurusu Yapması Gerekmektedir. KYK Bursu ve MEB Öğretmenlik Bursu Aynı Anda Alınamaz.

Darüşşafaka Cemiyeti Eğitimde Fırsat Eşitliği Bursu Başvuru Koşulları İçin Tıklayın.

Burs Kimlere Verilir

1. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

2. 22 yaşını geçmemiş olmak (2001 ve sonraki yıllarda doğmuş olmak),

3. Bu sınavın yapıldığı yıl ve daha sonraki yıllarda mahkeme kararı ile yaş küçültme işlemi yapmamış olmak,

4. ÖSYS tercih bildirim formunda öğretmen yetiştiren fakültelerin Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen programlarını (branşlarını) ilk beş tercihi arasında seçmiş ve bu programa ilk beş tercihinde yerleşerek (burs verilmesi planlanan branşların olduğu öğretmen yetiştiren eğitim fakültelerinin listesi Bakanlığımıza bildirildiği tarihten sonra açılan bölümlere yerleşenler, kontenjan ayrılmayan programları kazanan veya kontenjan ayrılmış olmakla birlikte ikinci öğretim kapsamında olan öğrenciler, açık öğretim kapsamında bulunanlar, Türkiye dışındaki devlet üniversitelerine yerleşen öğrenciler, ek yerleştirmeyle yerleşen öğrenciler, özel yetenek sınavı ile yerleşen öğrenciler ve özel üniversitelere yerleşen öğrenciler hariç) kesin kaydını yaptırmış olmak,

5. Memuriyete atanmasına engel olacak nitelikte hükümlülüğü bulunmamak,

6. ÖSYM’ce yapılan puan sıralamasına göre, kaydolduğu program için Millî Eğitim Bakanlığınca belirlenen kontenjana girmiş olmak, bu programa giren Resmî Anadolu Öğretmen Lisesi mezunları için ise kontenjan sınırı aranmayacaktır.

Burs Verilecek Bölümler

Yeni Eğitim-Öğretim Yılında Bakanlığımızca belirlenen;
Özel Eğitim Öğretmenliği,
Sınıf Öğretmenliği,
Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık,
İngilizce Öğretmenliği,
Matematik Öğretmenliği,
Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği,
Okul Öncesi Öğretmenliği,
Almanca Öğretmenliği,
İlköğretim Matematik Öğretmenliği,
Tarih Öğretmenliği,
Arapça Öğretmenliği,
Kimya Öğretmenliği,
Fen Bilgisi Öğretmenliği,
Felsefe Grubu Öğretmenliği ile Türkçe Öğretmenliği programlarına (branşlarına),

İlk beş tercihinde yerleşen ve kontenjana giren beşbin (5.000) öğrenciye burs verilecektir. Resmî Anadolu öğretmen liselerinden mezun olup ilk beş tercihinde bu programlara (branşlara) yerleşip kontenjana giremeyenler de kontenjana bağlı kalınmaksızın bursluluk hakkından yararlandırılacaktır.

Bakanlığımız bursu, 06/03/2004 tarih ve 25394 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan 5102 sayılı Kanun ve bu Kanun uyarınca yürürlüğe konulan Yönetmelik çerçevesinde Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünce ödenecektir. 2023-2024 eğitim öğretim yılında burs almaya hak kazanan öğrenciler, Bakanlığımızca ve Kredi ve Yurtlar Genel Müdürlüğünce ilan edilecektir.

Üniversitelere göre kontenjan dağılımı, Bakanlığımızca belirlenen öğretmen yetiştiren yükseköğretim programlarının karşısında (Tablo 4’te MEB sütununda 7’de) gösterilmiştir.

Burs Başvuru Tarihleri
2024-2025 Döneminde Başvurular ÖSYS Tercih Döneminde Yapılır. Burs Sonuçları Eylül Ayında Milli Eğitim Bakanlığı Sitesinden İlan Edilir.

Burs Sonuçları
2023-2024 Dönemi Burs Sonuçlarını Sorgulamak İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.