BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Kütahya Belediyesi Şair Şeyhi Şiir Yarışması

Kütahya Belediyesi Şair Şeyhi Şiir Yarışması

Kütahya Belediyesi Şair Şeyhi Şiir Yarışması

Geleneksel 2. Düzenlenen Kütahya Belediyesi Şair Şeyhi Şiir Yarışması Başvuruları E-Posta Yolu İle Yapılacak. Ödüllü Yarışmaya Türkiye Geneli 18 Yaş Ve Üzeri Herkes Katılabilecek.

Kütahya Belediyesi Ve Kent Konseyi Şairler Ve Yazarlar Çalışma Grubu Şair Şeyhî Şiir Yarışması

Kütahya, Germiyan Beyliği’ne başkentlik yapmış, “Türk ve dünya askerlik tarihi” nin en büyük zaferinin kazanıldığı yer olarak zengin kültürel mirasa sahip bir şehirdir. Çinilerin nakkaşlığından sanatın en ince zarafetine kadar uzanan tarih dokulu bir şehrin nice sayısız şairleri vardır. Yarışmamıza adını verdiğimiz Şair Şeyhî (Hekim Yusuf Sinan ) ise 14. yüzyılın sonları ile 15. yüzyılın başlarında yaşamış, II. Yakup döneminde Germiyan sarayında bulunmuştur. Germiyan Beyi Süleyman Şah eğitimini üstlenmiş İran’a göndermiştir. İran’dan göz hekimi olarak dönmüş, Germiyan Beyi II. Yakub’un, Osmanlı Padişahları Çelebi Mehmet ile II. Murat’ın özel hekimi olmuştur.

Şeyhi, iyi bir hekim olduğu kadar da usta bir şairdir ki, unvanı da şairlerin şeyhi anlamına gelen Şeyhî’dir. Divan edebiyatımızın ilk hiciv örneklerinden Harnâme’ si çok zarif ve ünlüdür. Divan-ı Şeyhi, Dürr’ül- Akaid, Tıbbî Risale, Habnâme, Hüsrev- ü Şirin öteki eserleridir. Divanı 1438 tarihini taşımaktadır.

Amaç

Kütahya gibi sanatın kalbi olan güzide bir şehrin edebiyatın en ince estetik yönü şiirle süslenmesi ve şairlerimizin, mana ve ana temasını tamamen kendi ruh dünyalarında anlam bulduracakları dizelere dökmeleri amaçlanmıştır.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü 2.500 Türk Lirası
1. Dereceye Giren Ve Mansiyona Değer Bulunanlara Ayrıca Plaket Verilecektir.

Yarışmaya Katılacak Eserlerde Aranacak Nitelikler

1-Yarışma konusu; şiirin evrensel değerleri çerçevesinde “Serbest” olup herhangi bir konu sınırlaması yoktur.

2-Yarışmaya gönderilecek olan eserler; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın dayandığı temel görüş ve ilkelerle, Cumhuriyet’in niteliklerini benimsetici ve bu görüş ve ilkelere uygun düşünce tarzına, dünya görüşüne, yaşam tarzına aykırı olamaz. Seçilen şiir içerikleri; her hangi bir siyasi görüşü övücü veya eleştirici olmamalıdır. Eserler Türkçe olarak yazılmalı, imla kurallarına uygun olmalı ve daha önce herhangi bir yarışmaya katılmamış, herhangi bir yerde (basılı) olarak yayınlanmamış olmalıdır.

3-Yarışmaya gönderilecek şiirler bilgisayar ortamında yazılıp 12 Punto 1,5 satır aralığında Times New Roman yazı stilinde Word dosyasına yazılarak sol üst köşeye rumuz yazılacaktır. Dosyada şairin adı yer almamalıdır.

4-Eserlerde tarz ve ekol sınırlaması yoktur Her yarışmacı tek şiirle yarışmaya katılabilir.

5- Gönderilen şiirlerin uzunluğu 100 satırı aşmamalıdır. Daha uzun şiirler değerlendirme dışı bırakılacaktır.

6-Başvurularda EK1 dosya olarak eserle birlikte verilen mail adresine Şairin, adı, soyadı, açık adresi, mail, telefonu, doğum tarihi ve kısa özgeçmişi de yer almalıdır.

6-Eserler kulturvesosyalisler@kutahya.bel.tr adresine gönderilecektir.

7-Yarışmada ödül kazanan şiirlerin her türlü yayın hakları Kütahya Belediyesi ve Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu yönetimine aittir.

8- Şartnameye uymayan şiirler değerlendirmeye alınmayacaktır

9-Şartnamede belirtilmeyen konularda Seçici Kurul tarafından (tutanakla) kayıt altına alınan kararlar geçerlidir.

10- Şiirlerin sorumluluğu şairlerine aittir. Gönderilen eserlerin kitap-dergi, gazete Internet, tv ve dijital ortamlarda yayınlanma hakkı; Telif hakkı istenmeksizin, Kütahya Kent Konseyi Şairler ve Yazarlar Çalışma Grubu ve Kütahya Belediyesi’ne aittir. Her iki kurum da ayrı ayrı bağımsız olarak yayın yapabilir. Eser sahibi yayınla ilgili her hangi bir hak iddia edemez. Gönderilen eserler iade edilmez.

11- Şair Şeyhi Şiir Yarışması’nda daha önce derece alanlar yarışmaya katılamazlar.

12-Dereceye giren şiirlerle birlikte seçilen ilk 100 şiir seçki kitabı olarak Kütahya Belediye Başkanlığı’nca bastırılıp ilgililere gönderilecektir.

Yarışmaya Katılacaklarda Aranacak Şartlar

1-Yarışmaya Türkiye genelinden 18 yaş üzeri herkes katılabilir.

2- Seçici Kurul Üyeleri, Yarışmayı düzenleyen kurum çalışanları ve birinci derecede yakınları yarışmaya katılamazlar.

Değerlendirme Kriterleri
Yarışmaya başvuran şiirler, Seçici Kurul tarafından belirlenen aşağıdaki kriterlere göre 100 üzerinden puanlama yolu ile değerlendirilecektir.

1. Özgünlük
2. Sanatsal değeri
3. Türkçe’ nin kullanımı ve zenginliği.

Yarışma Takvimi
Son başvuru Tarihi: 13 Ağustos 2023 Pazar
Sonuçların ilan tarihi: 21 Ağustos 2023 Pazartesi Kütahya Belediyesi web sayfasında açıklanacaktır.
Ödül Töreni: 27 Ağustos 2023 Pazar günü olarak kararlaştırılmıştır.
(Ödül sahipleri öngörülen tarihte törene katılmak zorundadır.)

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.