BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

İlahiyat Yıldızları Ödülleri Kitap Okuma Yarışması 2024

İlahiyat Yıldızları Ödülleri Kitap Okuma Yarışması 2024

İlahiyat Yıldızları Ödülleri Kitap Okuma Yarışması

TÜİD Türkiye İlahiyat Derneği İlahiyat Yıldızları Ödülleri Kitap Okuma Yarışmasının Üçüncüsü Düzenleniyor. Türkiye İlahiyatlar Derneği TÜİD İlahiyat Yıldızları Kitap Okuma Yarışması 2 Kategoride Düzenleniyor. Yarışma Lise Ve Yetişkin Kategorilerinde Düzenlenecek. Ödüllü Yarışmanın Başvuruları Online Olarak Yapılacak.

3. İlahiyat Yıldızları Kitap Okuma Yarışması

Yarışma Konusu ve Kitabı
Bu sene düzenlenecek olan yarışmanın konusu ‘’nübüvvet’’ olarak belirlenmiştir.
Nübüvvet, insanlık için bir klavuz ve ışık kaynağıdır. Nübüvvet müessesini doğru anlamak, anlamlandırmak ve inancımızı doğru temellendirmek için Peygamber Efendimizin (s.a.v) nübüvvetine dair inanç esaslarının ele alındığı ‘’Nübüvvet’in Işığında Peygamberimin İzinde’’ isimli eser 3. İlahiyat Yıldızları yarışmasına medar olmuştur. ‘’Nübüvvet’’ temasıyla düzenlenen 3. İlahiyat Yıldızları Yarışması; lise ve yetişkin olmak üzere iki kategoriden oluşmaktadır.

Yarışmanın Türü
Kitap Okuma Yarışması

Yarışma Kategorileri
Lise Kategorisi (2007-2010 Doğumlular)
Yetişkin Kategorisi (2006 Ve Üzeri Doğumlular, Öğrenci Olma Şartı Yoktur)

Yarışma Ödülleri

Lise Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü Telefon
İkincilik Ödülü Apple Tablet
Üçüncülük Ödülü Elektrikli Scooter
Dördüncülük Ödülü Kulaklık
Beşincilik Ödülü Akıllı Saat

Yetişkin Kategorisi Ödülleri
Birincilik Ödülü Umre
İkincilik Ödülü Umre
Üçüncülük Ödülü Umre
Dördüncülük Ödülü Elektrikli Scooter
Beşincilik Ödülü Apple Tablet

Yarışmada Ayrıca 81 İl Birincisine Kitap Seti Verilecek.
Not: Umre ödülünü kazanan kişilerin sadece ulaşım, konuklama ve gezi masrafları karşılanacaktır. Şahsi harcamalar, pasaport ücreti ve yurt dışı çıkış pulu harcamaları kişilere aittir.

TÜİD İlahiyat Yıldızları Ödülleri

Toplumun ihya ve inşasında büyük rol oynayan ilahiyat neslinin öncülüğünde, gençlerin inanç problemlerine çözüm sunmak ve farklı disiplinlerde becerilerini geliştirmek amacıyla ortaya çıkan İlahiyat Yıldızları Ödüllerinin İlki; 2022 yılında Siyer-i Nebî öykü yazımı alanında gençlerin becerilerini sergiledikleri bir zemin oluşturmuş ve ödülleri 3. Uluslararası İlahiyat Gençlik Buluşması’nda Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan tarafından takdim edilmiştir. İkincisi; 2023 yılında toplumdaki inanç problemlerine çözüm sunma gayesiyle “Akaid” başlığıyla gençlerle buluşturulmuştur. Yarışmanın yapıldığı “Gücünü İnancından Alan Gençlik” adlı eserde, kainatinsan-tevhid temaları işlenmiştir. 18-29 yaş arasındaki tüm gençlerin başvurusuna açık olan yarışmaya; 81 İl’den 20.000e yakın genç başvurmuştur. Türkiye geneli yapılan sınav ile ödüller sahipleri ile buluşmuştur.

İlahiyat Yıldızları Ödülleri 3 ise; Nübüvvet, insanlık için bir kılavuz ve ışık kaynağıdır. Nübüvvet müessesini doğru anlamak, anlamlandırmak ve inancımızı doğru temellendirmek için Peygamber Efendimizin nübüvvetine dair inanç esaslarının ele alındığı “Nübüvvet’in Işığında Peygamberimin İzinde Bir Gençlik” isimli eser 3. İlahiyat Yıldızları yarışmasına medar olmuştur. “Nübüvvet” temasıyla düzenlenen 3. İlahiyat Yıldızları Yarışması; lise ve üniversite olmak üzere iki kategoriden oluşmaktadır

Yarışma Sınavı
Yarışma Sınavı Online Olarak Yapılacak.

Sınav Sistemi
Kayıt olurken girdiğiniz telefon numaranıza SMS ile iletilecek olan linke internet üzerinden giriş yaparak online olarak sınava katılacaksınız. Sınav esnasında internet kesilmesi, hat düşmesi, şarj bitmesi gibi bağlantı sorunları yaşanması halinde sınav tamamlanmış sayılacak ve sınava tekrar giriş yapılamayacaktır. Bu sebeple giriş yapmadan önce bağlantı iyi kontrol edilmelidir.

Sınav Nasıl Yapılacak
Sınav 80 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi 60 dakikadır. Sınava sadece bir giriş hakkı bulunmaktadır. Sınav sonuna gelindiğinde soruların şıkkı değiştirilemez. Sorular çoktan seçmeli test şeklindedir. Lise ve yetişkin kategorilerini soruları birbirinden farklıdır.

Sınav Girişi Nasıl Yapılır
Sınav için sistemde kayıtlı telefonunuza bağlantı linki gönderilecektir. Belirlenen tarih ve saatte katılımcılar sınava çevrimiçi olarak girebileceklerdir.

Kimler Başvurabilir?

Lise kategorisinde; 18 yaş altı lise öğrencileri, yetişkin kategorisinde ise; 18-30 yaş arasında üniversite öğrencisi ya da mezun gençler başvuru yapabilirler. İmamhatip lisesi ve İlahiyat Fakültesi mensubu ve ya mezunu olma şartı yoktur. Belirtilen yaş sınırlaması şartlarına uygun olan herkes başvuru yapabilir.

Yarışma Sınavı Hakkında

1. Yarışma sınavı; Lise ve Yetişkin olmak üzere 2 kategoriden oluşmaktadır.

2. Sınav tarihi: 22 Temmuz 2024

3. ‘’Nübüvvet’in Işığında Peygamberimin İzinde’’ kitabından hazırlanan sorular ile online platform üzerinden yapılacaktır.

4. Sınav çoktan seçmeli 80 sorudan oluşmaktadır. Sınav süresi ise 60 dakikadır.

5. Sınav soruları lise ve yetişkin kategorisi için farklı olarak hazırlanacaktır.

6. Sınava; yarışma şartnamesinde belirtilen kişiler başvuru yaparak katılım sağlayabilecektir.

7. Türkiye İlahiyatlılar Derneği tarafından belirlenen saatte gönderilen link üzerinden sınava giriş sağlanacaktır. Sınava sonradan dahil olunmamaktadır.

8. Sınava sadece 1 giriş hakkı bulunmaktadır.

9. Sınavın sonuna gelindiğinde soruların şıkkı değiştirilemez.

10. Herhangi bir nedenden dolayı (İnternet kesintisi, hat düşmesi, şarj bitmesi) bağlantı sorunu yaşayan yarışmacılar tekrardan sınava giremeyeceklerdir.

Yarışma Kitap Temini
İlahiyatyildizlariodulleri.com adresinden PDF olarak ücretsiz indirebilir ya da ‘’satın al’’ butonuna tıklayarak satın alabilirsiniz.

Yarışma Takvimi
Başvuruların Başlama Tarihi: 1 Mart 2024
Yarışma İçin Son Başvuru Tarihi: 15 Haziran 2024
Yarışma Sınav Tarihi: 22 Temmuz 2024
Türkiye Geneli Ödüllerin Verilmesi Eylül Ve Ekim

Yarışma Sitesi İçin Tıklayın.

Yorumlar

  1. Abdullah Güler dedi ki:

    Kitaptaki temsiller , örnekler ve anlatım biçimi Risale-i Nur’dan alındığını Risale-i Nur ‘u okuyan rahatlıkla anlayabiliyor ama ne hikmetse bu asrın âlimi müfessiri Bediüzzaman Said Nursi’den tek kelime edilmemiş(Kitapta sadece bir defa ismen geçiyor),kitaplarından bahsedilmemiş.Neden acaba merak ettim.Bu çağda Allah’ı, ahireti,tevhidi,tahkiki imanı delilleriyle kalplere nakseden ve ikna eden bu ilim deryasindan bir kesit bile sunmadiniz.Kurani Kerim’i en övgü dolu senanlarla inceleyen ve kör gözlerin içine güneş gibi gösteren Risale nurdan ve muellifinden bahsetmediniz.Sacma sapan yabancı kaynakları, siteleri ve insanları gostereceginize kendi vataninizda yeşeren bu zattan faydalanmadiniz.