BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Gençliğin Gözünden Türkiye Liseliler Arası Kısa Film Yarışması

Gençliğin Gözünden Türkiye Liseliler Arası Kısa Film Yarışması

Gençliğin Gözünden Türkiye Liseliler Arası Kısa Film Yarışması

Gençliğin Gözünden Türkiye Liseliler Arası Kısa Film Yarışması Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Düzenleniyor. Ödüllü Yarışmaya Başvurular Elden Veya Posta / Kargo Yolu İle Yapılacak. Yarışmaya Türkiye Geneli Örgün Lise Öğrencileri Katılabilecek.

14. Gençliğin Gözünden “Türkiye Yüzyılında Vatanım” Temalı Türkiye Liseliler Arası Kısa Film Yarışması

Hedef Kitle
Türkiye’nin 81 İli Ve Bu İllere Bağlı İlçelerde Bulunan Tüm Resmi / Özel Örgün Ortaöğretim Kurumlarında Öğrenin Gören Tüm Öğrenciler.

Konusu
Yarışmanın Konusu “Türkiye Yüzyılında Vatanım”

Yarışma Ödülleri
Ödül Alan İlk 10 Filmin Yönetmen Öğrencileri Kamera İle Ödüllendirilecektir.
Ödül Alan İlk 10 Filmin Öğrencileri Ve Danışman Öğretmenlerine Plaket Ve Tüm Katılımcılara Katılım Belgesi Verilecektir.
Ödül Alan İlk 10 Filmin Yönetmen Öğrencileri Ve Danışman Öğretmenleri, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Ankara’da Misafir Edilecekler.

Katılım Koşulları

1. Yarışmaya Gönderilen Kısa Filmler; Türkiye Cumhuriyeti Anayasası Ve Milli Eğitim Temel Kanununda İfadesini Bulan Milli Eğitim Sistemimin Genel Amaç Ve İlkelerine Uygun Olmalıdır.

2. Kısa Filmin Konusu “Türkiye Yüzyılında Vatanım”

3. Kısa Film, En Fazla 10 Dakika (Ön Ve Son Jenerik Dahil) Olmalıdır, Orijinal Bir Senaryoya Dayanmalıdır, Tek Bir Konuyu İşlemeli, Konuyu Aktaran Bir Hikaye Olmalıdır. Hikayede Önemli Olan, Karakter Gelişiminden Ziyade, Bir Fikri En Çarpıcı Ve Algılanabilecek Şekilde Aktarmaktadır. Görüntü Ve Kurgu, Başta Gelen Anlatım Öğeleridir. Kısa Film Kurmaca, Animasyon, Belgesel Ve / Veya Başka Serbest Bir Teknik Kullanılarak Hazırlanmalıdır. Grafik Ve Animasyon Kullanılabilir. Gösterime Uygun Görüntü Ve Ses Kalitesini Taşımalıdır.

4. Kısa Filmlerde; Anlatımı Vurgulayacak Hikayeler Olmalı, İnsanlar Ve Duyguları Büyük Bir Beceri İle Anlatılmalı Ve İzleyicileri Düşündürecek, İlgilerini Çekecek Ve Duygularını Harekete Geçirecek Fikirler Olmalıdır.

5. Yapılması Gerekenler; Yarışmaya Katılacak Olan Filmler 3 (Üç) Kopya Halinde Hazırlanmalı Ve Gönderilen Filmlerin Dijital Gösterim Formatı HD Ve MPEG (DVD) Olmalıdır. Başvuru Formu (Okul Müdürü Tarafından Onaylanmış) İle Birlikte Aşağıda Belirtilen Adrese Elden Yada Kargo İle Gönderilmelidir. Yarışmaya Gönderilen Filmlerin (DVD) Üzerindeki Etiklerinde;
A) Filmin Adı
B) Süresi
C) Yönetmen, Yapımcı, Senarist Ve Kameraman Adları
D) Okul Adı
E) İl Ve İlçe Adının Belirtilmesi Gerekmektedir.

6. Kültür Ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Ve Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Yarışmaya Katılan Filmlerin Ticari Olmayan Ve Eğitsel Olarak (Yönetmeninin İzin Vermesi Durumunda Adı-Soyadı Belirtilerek) Gösterimini Gerçekleştirebilir.

7. Yarışmaya Katılacak Filmler, Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Oluşturulacak Jüri Tarafından Değerlendirilecektir. Yalnızca Ödül Alan Filmler Duyurulacaktır.

8. Filmde Görev Alan Yönetmen, Senarist, Kurgu Elemanı, Sesçi, Işıkçı, Kameraman, Set Elemanları Öğrenci Olmalıdır. Oyuncuların Öğrenci Olması Zorunlu Değildir.

9. Yarışmaya Katılan Yönetmen – Öğrencinin Velisi Ve Okullar, Yarışma Başvuru Formlarını Eksiksiz Doldurmalıdır. Ayrıca, Tüm Çalışmalarda Okul Müdürünün Onayı Zorunludur.

10. Başvuru Yapılırken Gönderilecekler
(Her Film İçin Ayrı Ayrı)
A) Başvuru Formu (3 Adet – İmzalı, Onaylı)
B) Filmin 3 Kopyası (DVD’de)
C) Yönetmenin Ve Filmde Görev Alan Öğrencilerin Öğrenci Belgesi (Yalnızca Okulu, Adı – Soyadı Ve Doğum Yılı Yazılacak)
D) Filmden 5 Ayrı Kare Set Fotoğrafı (DVD’de) Ve Filmin Afişi (DVD’de)
E) Yarışmaya Katılan Filmlerde Görev Alan Öğrencilerin Ve İzin Belgeleri (İmzalı Ve “Kişinin Açık Rızası İle” Yazılarak)

11. Yarışmaya Gönderilen Tüm Eserlerin Yarışmanın Amaçları Doğrultusunda, İçerik Ve Teknik Bakımından Kültür Ve Turizm Bakanlığı Sinema Genel Müdürlüğü Ve Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Tarafından Uygun Bulunması Zorunludur.

12. Yarışmaya Başvuru İçin Son Tarih, 26 Nisan 2024 Cuma Günü Saat 17:00’a Kadardır. Filmler Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünün Aşağıdaki Adresine Kargo Göndericisi Ödemeli Olacak Şekilde Gönderilecektir.

Başvurunun Yapılacağı Yer
Çankaya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü
Harbiye, Nakış Sokak No: 41 06650 Çankaya Ankara
Telefon: 0 312 418 68 75

Değerlendirme Şekli
Senaryo: 30 Puan
Kamera Kullanımı: 30 Puan
Kurgu: 20 Puan
Ses: 10 Puan
Işık: 10 Puan

Yarışma Takvimi
Son Başvuru Tarihi 26 Nisan 2024 (Yarışmaya Başvurular 17 Mayıs 2024 Tarihine Kadar Uzatıldı)
Ön Jüri 6 Mayıs – 10 Mayıs 2024
Asıl Jüri 13 Mayıs -17 Mayıs 2024
Sonuç Duyurusu 21 Mayıs 2024
Ödül Alan Öğrencilerin Ankara’da Ağırlanması 3 Haziran – 7 Haziran 2024
Sonuçların Açıklanması 3 Haziran – 7 Haziran 2024
Raporların Hazırlanması 30 Haziran 2024

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.
Yarışmaya Başvuru Evrakları İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.