BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Esenler Belediyesi Evliya Çelebi’nin İzinde Fotoğraf Yarışması

Esenler Belediyesi Evliya Çelebi’nin İzinde Fotoğraf Yarışması

Esenler Belediyesi Evliya Çelebi’nin İzinde Fotoğraf Yarışması

Esenler Belediyesi Evliya Çelebi’nin İzinde Fotoğraf Yarışması Tarihimize Yeni Eserler Kazandırmak Ve Evliya Çelebi Coğrafyasının Bugününü Gözler Önüne Seren Seyahatname’de Adı Geçen Yer Ve Şehirlerde Çekilmiş Fotoğraflarla Bir Koleksiyon Oluşturmak Amacıyla Düzenleniyor. Ödüllü Yarışmaya Yurt İçi Ve Yurt Dışından Yaş Şartı Olmaksızın Herkes Katılabilir.

Yarışmanın Konusu Ve Amacı
Evliya Çelebi, 17. yüzyılın önde gelen gezginlerinden ve az sayıdaki 17. yüzyıl nesir yazarlarındandır. Dünya gezi ve edebiyat tarihi açısından çok önemli bir yeri olan Evliya Çelebi, sonraki nesillere de örneklik teşkil eden 10 ciltlik eseri “Seyahatname” ile Türk’ün ayağının değdiği bütün coğrafyalar başta olmak üzere birçok farklı bölgeye ait gözlemlerini fantastik, mizahi ve bilgece üslubuyla dile getirmiştir. Esenler Belediyesi olarak büyük gezginimize saygı çerçevesinde 2022-2023 Kültür Sanat Sezonumuzu “Evliya Çelebi Kültür Sanat Sezonu” olarak ilan ettik. Bu yarışma da bu saygının bir nişanesi olarak sanat tarihimize yeni eserler kazandırmak ve Evliya Çelebi coğrafyasının bugününü gözler önüne seren Seyahatname’de adı geçen yer ve şehirlerde çekilmiş fotoğraflarla bir koleksiyon oluşturmak amacıyla düzenlenmektedir.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 10.000 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 7.500 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 5.000 Türk Lirası
3 Adet Mansiyon Ödülü 2.500 Türk Lirası
Sergilenme Ödülü 750 Türk Lirası (20 Adet)

Yarışma Koşulları

1.Yarışma katılımcıları için herhangi bir ülke veya mekân kısıtlaması yoktur.

2. Esenler Belediyesi çalışanları, düzenleme kurulu üyeleri, jüri üyeleri ve üyelerinin birinci derece yakınları yarışmaya katılamaz.

3. Yurt içi ve yurt dışından –yaş şartı aranmaksınız- fotoğrafa ilgi duyan herkes yarışmaya katılabilir.

4. Her katılımcı en fazla 4 adet renkli veya siyah-beyaz eserle başvurabilir.

5. Fotoğraf çekiminde drone (insansız hava aracı) kullanımı ve benzeri her türlü teknik serbesttir.

6. Yarışmaya katılacak olan fotoğraflar daha önce ya da bu yarışma ile eşzamanlı yapılan başka bir yarışmada ödül almamış olmalıdır. Fotoğrafın, sergilenmiş, yarışma organizasyonları dışında yayınlanmış olması ise yarışmaya katılım açısından engel değildir.

7. Fotoğrafların üzerinde herhangi bir tarih, isim, logo gibi işaretlerle kenar boşluğu ve paspartu olmamalıdır.

8. Yarışmaya gönderilecek fotoğraflar kultursanat@esenler.bel.tr adresinden JPEG kayıt yapılarak gönderilecektir. Katılımcı, T.C. kimlik numarası, ad-soyad bilgilerini de birlikte göndererek, “1- 2- 3- 4-“ şeklinde fotoğrafları yükleyip bunların nerede ve hangi yıl çekildiği bilgilerini girip başvurusunu tamamlamalıdır.

9. Yarışmaya katılacak fotoğraflarda uygun ölçülerde renk, kontrast, yoğunluk gibi düzenlemeler yapılabilir. Fotoğrafın özü bozulmamalı ve manipülasyon yapılmamalıdır. Bu kurala uymayan eserler kural ihlali ile yarışma dışı bırakılır.

10. Katılım şartlarına uymayan fotoğraflar ön jüri tarafından elenecektir.

11. Yarışmaya katılacak fotoğraflar JPEG formatında, 300 dpi çözünürlükte kaydedilecektir. Yüklenecek fotoğraflar 5 MB’tan küçük, 20 MB’tan büyük olmamalıdır. Bu teknik şartları kapsayan cep telefonu ile çekilen fotoğraflar yarışmaya kabul edilecektir.

12. Katılımcı, yarışmaya gönderdiği fotoğrafların tümüyle kendisine ait olduğunu, gerekli ise üçüncü şahısların izniyle çekildiğini kabul ve beyan eder. Düzenleyici kurumu yanıltmaya, bir eseri kısmen ya da tamamen kendisininmiş gibi göstermeye çalışan katılımcı kural ihlali yapmış sayılır. Bu tespit edildiği tarihten itibaren eğer bir ödül kazandıysa ve ödülü aldıysa en az 10 iş günü içerisinde düzenleyici kuruma iade edilir.

13. Yarışmaya katılan ve dereceye giren eserlerle sergilenmeye değer bulunan eserlerin kitap, dergi, dijital yayın, işleme, temsil, çoğaltma ve sergileme hakları Esenler Belediyesi’ne ait olacaktır.

14. Ödül ya da sergileme almayan fotoğraflardan arasından Esenler Belediyesi dilerse sergileme bedeli kadar bir bedelle satın alma yapabilir.

15. Elden ya da banka yolu ile teslim alınmayan ödül bedeli, sonuçların açıklanmasından itibaren 1 yılın sonunda zaman aşımına uğrar. Zaman aşımı durumunda hak sahibi ödül, telif vb. herhangi bir talepte bulunamaz.

Yarışma Takvimi
1. Son Başvuru Tarihi: 30 Haziran 2023
2. Seçici Kurul Değerlendirmeleri: 1 Temmuz-31 Ağustos 2023
3. Sonuçların İlanı: 1 Eylül 2023
4. Ödül Töreni: 1 Ekim 2023
5. Sergi Tarihi: 1 Ekim 2023

Yarışmanın Jürisi
Prof. Dr. Emre İkizler
İbrahim Zaman
Kamil Fırat
Fırat Yurdakul
İsa Terli

İletişim Bilgileri
444 00 73 Dâhili: 6121
E-Posta: kultursanat@esenler.bel.tr

Yarışma Şartnamesi İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.