BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Darıcı Birol Güven Kısa Film Yarışması

Darıcı Birol Güven Kısa Film Yarışması

Darıcı Birol Güven Kısa Film Yarışması

2. Darıcı Birol Güven Kısa Film Yarışması Darıca Kaymakamlığı Koordinesinde, Kültür Ve Turizm Bakanlığı İle Darıca Belediyesi İşbirliğiyle Düzenleniyor. Büyük Ödülün 50 Bin Türk Lirası Olduğu Yarışmada Toplam 100 Bin Türk Lirası Ödül Verilecek.

Projenin Teması
Depremle Değişen Hayatlar
11 ilde yaşanan ve ülkemizi derinden sarsan deprem felaketinde gün yüzüne çıkmamış hikayeler, olay örgüleri, olayları, afet fekaketlerini, bilinçlenmeyi, farkındalığı konu alabileceğin bu yarışmada TEMA; Depremle Değişen Hayatlardır.

Yarışmanın Amacı

Darıca Kaymakamlığı koordinesinde, Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Darıca Belediyesi işbirliğiyle yürütülen Darıca Birol Güven Kısa Film Yarışmasının bu sene ikincisi düzenleniyor. Büyük ödülün 50.000 TL olduğu bu yarışmaya sen de katılarak yaratıcılığını gösterebilirsin.

11 ilde yaşanan ve ülkemizi derinden sarsan deprem felaketinde gün yüzüne çıkmamış hikâyeler, olay örgüleri, afet felaketlerini, bilinçlenmeyi, farkındalığı konu alabileceğin bu yarışmada TEMA; Depremle Değişen Hayatlar.

Yarışma Ödülleri
-Ödül için belirlenen adaylar, ödül töreni öncesinde jüri tarafından veya herhangi gerçek kişi veya tüzel kişiler tarafından kamuoyuna açıklanamaz.

-Ödüller Darıca Kaymakamlığı tarafında düzenlenecek ödül töreninde açıklanacaktır.

-Açıklanan sonuçlar kesindir, itiraz edilemez.

-Seçilen eserlerin yönetmenlerine(Eser sahiplerine);

Birincilik Ödülü: 50 Bin Türk Lirası
İkincilik Ödülü: 25 Bin Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü: 15 Bin Türk Lirası
Mansiyon Ödülü: 10 Bin Türk Lirası

-Finale kalan ilk 10 film içerisine giren lakin ödül alamayan 6 filmin yönetmenine (Eser sahibine) Powerbank verilecektir.

-Ödüller, Darıca Kaymakamlığı tarafından gerçekleştirilecek ödül töreninde, seçilen eserlerin yönetmenlerine kazandıkları ödül tutarında çek düzenlenmek suretiyle verilecektir.

Ünlü markaların ve yönetmenlerin akıllı telefonlarla film çektikleri bir dönemde, devasa ekipmanlara ihtiyaç duymadan son derece başarılı sinema deneyimi sunan, pek çoğumuza ilham verecek bir film çekebileceğine inanıyorsan, 2.Darıca Birol Güven Kısa Film Yarışması seni bekliyor. Darıcalı Ünlü Senarist Birol Güven başkanlığındaki jürinin değerlendireceği, kısa filmini 18 Mayıs – 30 Eylül 2023 tarihleri arasında öncelikle https://forms.gle/oCsJsUyV51J9yrwu6 formu doldurarak ve https://l24.im/SKN sitesinde gerekli belgelerle beraber Darıca Kaymakamlığı Yalı Mah. İstasyon Caddesi No:122 Darıca Kocaeli adresine e postayla veya elden gönder, hem teknolojinin olumlu yönlerine farkındalık yaratmış ol hem de değerli jüri üyelerinin değerlendirilmesinde ödül kazanma şansın olsun! Teknolojinin olumlu yanlarını ekipmanlara değil, hikâye anlatımına odaklanarak tüm 15 yaş üstü film severleri ‘Depremle Değişen Hayatlar’’ temasıyla film çekmeye davet ediyoruz.

Başvuru Koşulları

-Bu yarışma Türkiye geneli olup 15 yaş üstü herkesin katılımına açıktır.

-Yarışmaya başvuran eserlerin yönetmen (Eser Sahibi) veya yapımcısının Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

-Bir kişi sadece bir eserle başvurabilir.

-15 yaş ve üzerindeki herkes başvuru yapabilir.

-Yarışmaya başvuru yapılacak eserler için bireysel başvurular kabul edilecek olup sınıf, okul, kurum vb. adına yapılacak başvurular geçersiz sayılacaktır.

-Yarışmaya katılım ücretsizdir.

-Yarışma “Depremle Değişen Hayatlar” temasını işleyecek kısa filmleri kapsamaktadır. Bu bağlamda “Depremle Değişen Hayatlar” temalı her türlü kurmaca, belgesel, animasyon filmler yarışmada değerlendirmeye alınacaktır.

-Senaryo: Orijinal bir fikre dayanmalı, alıntı olmamalıdır.

-Yarışmaya gönderilen filmler daha önce yayınlanmamış olmalıdır. Kopya olduğu tespit edilen eserler yarışma dışı bırakılacaktır.

-Yarışmaya katılacak eserlerin Türkiye Cumhuriyeti Anayasası, Millî Eğitim Temel Kanunu, Türk Millî Eğitimi temel amaçları, genel ahlak, toplumsal huzur ve Türk aile yapısına uygun olması gerekmektedir. Bu şartları taşımayan eserler değerlendirme dışı bırakılacaktır.

-Yarışma sürecinde uygulama esaslarında ve uygulamada yer almayan konulara dair gerekli değişiklik ve takdir yetkisi Darıca Kaymakamlığına aittir. Yapılacak değişiklikler kesindir itiraz edilemez.

-Türkiye Cumhuriyeti’nin yayıncılıkla ilgili yürürlükteki yasaları kapsamındaki kanunlara, uluslararası sözleşmelere aykırı yapımlar ve herhangi bir ulusa, ülkeye, dine hakaret eden veya propaganda niteliği taşıyan, şiddeti, savaşı, uyuşturucu kullanımını destekleyen, genel ahlak kurallarına uymayan, siyasî amaçlara hizmet eden, her türlü fanatizmi öven yapımlar ile reklam unsuru taşıyan yapımlar yarışmaya katılamazlar. Katılım halinde değerlendirmeye alınmazlar.

-Eser sahibi filmin telif hakları konusunda her türlü hukuki ve cezai sorumluluğun kendisine ait olduğunu kabul eder. Yarışmaya gönderilecek kısa filmlerdeki özgün olmayan metin, görüntü, müzik, vb. kullanımlarından doğacak her türlü telif hakkı eser sahibinin sorumluluğundadır.

-Eserde yer alan oyunculardan ve oyuncular haricinde eserde kimliklerini ortaya çıkaran veya ortaya çıkarabilecek görüntüleri, sesleri vb. her türlü bilgileri yer alan kişilerden 6698 sayılı Kişisel Verileri Korunması Hakkında Kanun ve ilgili diğer düzenlemeler gereğince açık rızalarının alınmasına ilişkin her türlü yükümlülük yapımcı ve yönetmen (Eser sahibi) aittir. Başvuru esnasında oynayan veya sesi duyulan kişilerden açık rızalarının alındığına dair ıslak imzalı belgenin tesliminin yapılması şarttır.(Ek-8)

-Başvuru yapacak kişiler 30 Eylül 2023 tarihine kadar kısa film senaryosu, usb disk ile çektikleri filmi, filmde oynayan oyuncuların açık beyanları ve kullanılan görüntü ve seslerin özgün olduğunu belirten ıslak imzalı yazı ile aşağıda belirtilen adrese göndererek başvuru yapacaklardır. (Ek-5)

Adres:
Darıca Kaymakamlığı
Yalı Mah. İstasyon Caddesi No:122 41700 Darıca/Kocaeli

-Yarışmacı başvurduğu filmi final yapılana kadar her hangi bir platformda paylaşamaz.
-Yukarıdaki şartlara uyulmadığı takdirde film değerlendirilmeye alınmayacaktır.

-Yarışmanın sonucunun ilan edilmesinden önce Darıca Kaymakamlığı herhangi bir aşamada her hangi bir sebep göstermeksizin yarışmayı düzenlemekten vazgeçme, yarışmayı iptal etme veya final tarihini değiştirme hakkına sahiptir.

-Yarışmaya katılanlar tüm bu koşulları kabul etmiş sayılır.

Teknik Şartlar

-Süresi, jenerik de dahil olmak üzere 10 (on) dakikayı geçmeyen filmler başvurabilir.

-Temaya uygun olmak şartıyla kurmaca, belgesel, deneysel, animasyon vb. türlerde çekilmiş eserler başvurabilir.

-Başvurular yalnızca kargo ve posta ile kabul edilecektir. Başka türlü başvuru kabul edilmeyecektir.

-Kargo ve postada yaşanacak aksiliklerden Darıca Kaymakamlığı sorumlu değildir.

-Filmler MP4 formatında olmalıdır.

-Yarışmaya katılacak filmlerin çözünürlüğü 1920×1080 piksel olmalıdır.

-Cep telefonu-kamera veya fotoğraf makinesi ile filmler çekilebilir.

-Başvurular posta ve kargo yolu ile olacaktır istenilen belgeler ile birlikte film flaş diskte gönderilmelidir.

-Yukarıdaki şartlara uymayan başvurular değerlendirmeye alınmayacaktır.

Eserlerin Yayımlanması Ve Telif Hakkı

-Yarışmaya başvurusu yapılan tüm eserlerin telif hakları dereceye girip girmediğine bakılmaksızın eser sahibine aittir. Darıca Kaymakamlığı eser sahibinden alınan muvafakat ile eserlerin basım, yayım, paylaşım ve sergileme hakkını elde edecektir.

-Katılımcılar Darıca Birol Güven Kısa Film Şartnamesinin tüm hükümlerini kabul ve taahhüt etmiş sayılır.

-Şartname kapsamı dışında kalan hususlar ve anlaşmazlıkların çözümünde takdir yetkisi Darıca Kaymakamlığına aittir.

-Yarışmaya katılan eserler Darıca Kaymakamlığında muhafaza edilecektir.

-Katılımcı, yarışmaya gönderdiği eserin tümüyle kendisine ait olduğunu kabul, beyan ve taahhüt eder. Eserlerin alıntı ve/veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar eser sahibine aittir.

-Ödül alan katılımcıların beyan ve kabuller dışında hareket ettikleri anlaşılır ise elde ettikleri ödül, unvan ve her türlü kazanımları geri alınır.

-Eser sahibi ile hak talebinde bulunan üçüncü şahıslar arasında doğabilecek maddi veya manevi uyuşmazlıklardan Darıca Kaymakamlığı sorumlu değildir.

-Filmlerde fikri ve sınai mülkiyet konusu olan bir hak ve menfaatin ihlâl edilmesi hâlinde bundan kaynaklanan her türlü idari, hukuki, cezai ve malî sorumluluk yarışmacıya aittir.

-Yarışmaya katılan eserlerin başka yerlerden kopyalanması (özgün eser olmaması), eserin alıntı veya çalıntı olmasından doğabilecek her türlü yasal sorumluluklar yarışmacıya aittir. Bu sebeplerle Darıca Kaymakamlığı herhangi bir zarara uğraması durumunda, ilgili yarışmacı Darıca Kaymakamlığının tüm zararını karşılayacaktır. Böyle bir durum tespit edildiği takdirde eser sahibi ödüllendirilmiş olsa bile ödülü geri alınır. Bu durumda yarışmacı kendisine ödül olarak ödenen bedelin, Darıca Kaymakamlığının ilk talebinden itibaren 10 gün içinde Darıca Kaymakamlığına iadesi gerçekleştirecektir.

– Yarışmada ödül almaya hak kazananların, ödüllerini ödül gecesinden itibaren 10 gün içinde almayanlar herhangi hak talebinde bulunmayacaktır.

-Yarışmaya gönderilen eserlerdeki özgün olmayan metin, içerik, tasarım, görüntü, müzik vb. kullanımlardan doğacak her türlü hukuki sorumluluk yarışmacıya aittir.

Katılımcılardan İstenilenler

-https://forms.gle/oCsJsUyV51J9yrwu6 bu link üzerinde online başvuru yapılmalıdır.

-Ekteki bütün evrakların teslim ile başvuru kabul edilecektir.

-Senaryonun 12 punto ile Tımes New Roman yazı karakteri ile senaryonun özgün olduğuna dair Ek-5 deki belgenin ıslak imzalı şekilde teslim edilmesi gereklidir.

-Yarışmaya katılan bütün yarışmacılardan nüfus cüzdanı fotokopisi istenmektedir.

– Film ekibinin ve filmde oynayan herkesin (figüran dahil) hepsi Ek-8 deki açık rıza onayı imzalayacaktır.

-Ek-7 ve Ek-3 belgelerini sadece 18 yaşın altındaki yarışmacıların doldurması gereklidir.

– Film ekibindeki 18 yaş altında olanların velilerince Ek-3 deki veli izin formu doldurularak imzalanacaktır.

– Katılımcılıların posta yada kargo yolu ile istenen belgeleri(ıslak imzalı olmalıdır) ve filmleri Usb bellek ile yollamaları gerekmektedir. Diğer türlü bir katılım kabul edilmeyecektir.

Jüri Üyeleri Ve Değerlendirme

Asil Jüri üyeleri;
Birol GÜVEN ve başkanlığındaki jüri

Ön Jüri üyeleri;

İlçemiz Deniz Yıldızları Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Radyo ve Televizyon Bölümü Öğretmenleri.

-Yarışmaya katılacak eserler, jüri tarafından aşağıdaki kıstaslar doğrultusunda değerlendirilecektir.

Filmlerin Değerlendirme Kriterleri Puan Derecesi

1-Senaryoda Özgünlük 5 puan
2- Filmde Yaratıcılık 5 puan
3- Filmin Yarışma Temasını İfade Edebilme Gücü 20 puan
4- Filmde Duygu Ve Etkileyicilik 20 puan
5- Filmin Çekim Tekniği Ve Kalitesi 20 puan
6- Anlatım Dili Ve Kurgu 20 puan
7- Süre Kullanımı 5 puan
8- Filmin Adının Uygunluğu 5 puan
Toplam 100 puan

Proje Süresi
Film Teslim Başlama Tarihi: 18 Mayıs 2023
Son Başvuru Tarihi: 30 Eylül 2023

Yarışma Finalistleri Ve Sonuçların Duyurulması
– Finale kalan eserler Ekim 2023 tarihinde Darıca Kaymakamlığı (Duyurular) sitesinde duyurulacaktır. http://www.darica.gov.tr/duyurular
-Final gösteriminin yapılacağı Kasım 2023 tarihinde dereceye giren filmler Darıca Kaymakamlığı (Duyurular) sitesinde duyurulacaktır.
http://www.darica.gov.tr/duyurular

İletişim

kisafilmdarica41@gmail.com
Türkiye Cumhuriyeti Darıca Kaymakamlığı
Yalı Mahallesi – İstasyon Caddesi No:122 Darıca Kocaeli
0 (262)745 16 24 dahili 169

Yarışma Detayları İçin Tıklayın.
Ön Başvuru Formu İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.