BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Colin’s Denim Fikrim Tasarım Yarışması 2024

Colin’s Denim Fikrim Tasarım Yarışması 2024

Colin’s Denim Fikrim Tasarım Yarışması

Colin’s Denim Fikrim Tasarım Yarışması Başvuruları Online Olarak Yapılacak. Ödüllü Yarışmaya Üniversitelerin Belirtilen Bölümlerindeki 18 Yaş Ve Üzeri Öğrenciler Katılabilecek.

2024 Denim Fikrim Tasarım Yarışması

Yaratıcılığı Sınırların Ötesine Taşımaya, Denim Dünyasında Yeni Bir Deneyim Yaşamaya, Yaşatmaya Ne Dersin?
Denim, Zamanın Ötesinde Bir Moda Parçası Olmaya Devam Ediyor.
Denim Fikrim Tasarım Yarışması, Seni Atık Denim Kumaşları Kullanarak Hayal Gücünün Sınırlarını Zorlamaya Ve Yaratıcılığını Sergilemeye Davet Ediyor.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 200.000 Türk Lirası
İkincilik Ödülü 150.000 Türk Lirası
Üçüncülük Ödülü 100.000 Türk Lirası
Yedi Kişiye Hediye Çeki

Yarışma Teması
Tema: “Denimtopia”

Denimtopia, Denim İle Yaratıcılık Sınırlarını Zorlayacak Bir Tema.
Denim Kumaşının, Hayal Gücünle Nasıl Şekilleneceğine Tanıklık Edeceksin.

Denim Odaklı Tasarım: Tüm Tasarımlarında Sadece Atık Denim Ve Sürdürülebilir Materyaller Kullan. Yaratıcılığınla Denim Kumaşına Yeni Bir Boyut, Yeni Bir Tavır Kat.

Sürdürülebilirlik: Tasarımlarında Sürdürülebilir Malzemeleri Ve Üretim Yöntemlerini Teşvik Ediyoruz. Atık Denim Parçaların Kullanılması İle İçerik, Estetik Ve İşlev Olarak Çevre Dostu Uygulamalara Öncelik Vermen Değerlendirmeleri Artırabilir.

Yenilik Ve Yaratıcılık: Denimtopia Temasını En Yaratıcı Ve Yenilikçi Şekilde Yansıtan Tasarımlar Öne Çıkacaktır. Gelenek Ve Gelecek, İşlev Ve Estetik Arasında; Sıra Dışı Fikirlerini, Özgün Tasarımlarını Görmek İçin Sabırsızlanıyoruz.

DENIMTOPIA

Denim, zamanın ötesinde bir moda parçası olmaya devam ediyor.

Denim Fikrim Tasarım Yarışması, seni atık denim kumaşları kullanarak hayal gücünün sınırlarını zorlamaya ve yaratıcılığını sergilemeye davet ediyor.

Yarışma temamız Denimtopia ise, denim ile yaratıcılık sınırlarını zorlayacak bir tema. Denim kumaşının, hayal gücünle nasıl şekilleneceğine tanıklık edeceksin.

Colin’s olarak biz, tasarıma gönül vermiş gençlerin hayallerini dünyamız için kurmalarını istiyoruz. Çünkü her şeyin bir hayalle başladığını biliyoruz. Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz yarışmamıza katılırken öncelikle yapman gereken “Benim Denimtopia’m nasıl olurdu?” sorusunun cevaplarını bulmak ve bulduğun cevapları hikâyeleştirerek küçük bir kapsül koleksiyon tasarlamak.

Bu koleksiyonda 4 adet tasarım/ürün paftanı ve moodboardunu görmek istiyoruz. Daha sonra yapman gereken, başvuru formunda ilgili alanlara istenen bilgileri eksiksiz girmek. Böylece 10 finalistin belirleneceği ön elemeye katılmaya hak kazanabilirsin!

Yarışmaya katılacak tüm gençlere şimdiden başarılar dileriz.

Denim Fikrim Yarışma Kuralları

Yarışmacı, Türkiye’de bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinde veya akademilerinde 2 ya da 4 yıllık Moda, Tekstil, Mimarlık, Grafik ve Endüstriyel Tasarım gibi herhangi bir tasarım bölümünün öğrencisi olmalıdır.

Yarışmacı yarışmaya başvururken www.denimfikrim.com web sitesi üzerinden; toplamda 4 adet tasarım / ürün paftasını ve moodboardunu, seçilen temaya uygun hikayesi ile paylaşmalıdır. Son başvuru tarihinden sonra ön elemeyle belirlenecek 10 yarışmacı, 26-29 Mart 2024 arasında gerçekleşecek denim ve sürdürülebilirlik seminerlerine katılacaktır. Ardından 30 Mart – 26 Mayıs tarihleri arasında toplamda 2 ayrı çalışmayı somut olarak ortaya koymalıdır.

Dikim ve kalıp süreci bu 30 Mart – 26 Mayıs tarihleri arasında gerçekleşecektir. Kumaşlar DNM DENIM iş birliğiyle Colin’s tarafından sağlanır, öğrenci isterse kendi temin edeceği atık kumaşları ve atık denimleri de kullanabilir. 10 finaliste, Colin’s tarafından temin edilecek kumaşlar ve materyaller dışında, 10.000 TL’ye kadar malzeme desteği sağlanacaktır. Yarışmacı satın alma yaptığı ürünün faturasını ibraz etmesi koşuluyla bu destekten yararlanabilir. Ayrıca mentorluk desteğini de Colin’s sağlar.

Öğrenciler yarışma için hazırladıkları çizim dahil tüm proje dosyası ile birlikte ürettikleri çalışmaların üretilme ve sergilenme hakkını Colin’s’e devreder.

Yarışma sonunda düzenlenecek gala etkinliğinde ilk 3 açıklanır ve ödülleri teslim edilir. Ayrıca, 1. seçilen tasarım ticarileştirilerek üretilip satışından elde edilen gelir, Colin’s’in belirleyeceği bir sivil toplum kuruluşuna bağışlanır.

KVKK ve katılım koşullarını onaylamayan yarışmacı başvuruları değerlendirmeye alınmaz.

Denim Fikrim Yarışması’na önceki yıllarda katılım sağlayarak ilk 3’e seçilen öğrenciler bir sonraki sene katılım gerçekleştiremeyecektir. Katılım gerçekleştirmesi durumunda değerlendirilmeye alınmayacaktır.

Değerlendirme Kriterleri
Tasarım Değerlendirilirken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaratıcılık

Öğrenciler, sadece giyilebilir ürün tasarımı beklentisi olmadan her katılımcının kendi denimtopialarını oluşturarak tekstil ürünü, obje, grafik, yüzey düzenlemesi gibi çalışmalarıyla katılabilecektir.

Öğrencilerin projenin sunumu ve teknik detaylarının görünümünde, etkileşim veya duyusal bilgilerle beraber olumlu bir estetik deneyim sunması gerekir.

Atık kumaşlar ve denim malzemeler kullanılarak tasarımlar oluşturulmalıdır.
Fikir ve konseptin temaya uygunluğu,
Koleksiyon bütünlüğü,
Özgünlük ve form,
Temanın tasarıma aktarımı diğer değerlendirme kriterleridir.

Malzeme Kullanımı
• Aksesuar kullanımı,
• Malzemelerin tasarıma ve temaya uygunluğu,
• Malzemelerin tasarıma ve temaya uygunluğu,

Uygulama Ve Dikim
• Uygulanabilirlik,
• Kumaş/tasarım uyumu,
• Tasarım detaylarının sergilenmeye hazır-temiz ve bitmiş olarak düşünülmesi gerekir.

Tasarımlarda Aranan Özellikler
Denim Odaklı Tasarım: Tüm tasarımlarında sadece atık kumaşlar, atık denim ve sürdürülebilir materyaller kullan. Yaratıcılığınla denim kumaşına yeni bir boyut, yeni bir tavır kat.

Sürdürülebilirlik: Tasarımlarında sürdürülebilir malzemeleri ve üretim yöntemlerini teşvik ediyoruz. Atık kumaşların ve atık denim parçaların kullanılması ve içerik, estetik ve işlev olarak çevre dostu uygulamalara öncelik vermen, olumlu değerlendirmeleri artırabilir.

Yenilik ve Yaratıcılık: Denimtopia temasını en yaratıcı ve yenilikçi şekilde yansıtan tasarımlar öne çıkacaktır. Gelenek ve gelecek, işlev ve estetik arasında, sıra dışı fikirlerini, özgün tasarımlarını görmek için sabırsızlanıyoruz.

Başvuru Belgeleri

Başvuru formu www.denimfikrim.com adresinden online olarak doldurulacaktır ve katılımcı kişisel verilerin korunması kanununa ilişkin belgeyi, aydınlatma metnini, başvuru taahhütnamesini online olarak onaylayacaktır.

Öğrenci belgesi
Sürdürülebilirlik hakkındaki fikir ve görüşleri
Koleksiyon paftaları (pdf)

Yarışma Takvimi
Başvuru Tarihleri: 1 Şubat 2024 – 1 Mart 2024
Ön Eleme Sonuçları: 18 Mart 2024
Eğitim Haftası: 26 Mart 2024 – 29 Mart 2024
Yarışma Süreci: 30 Mart 2024 – 26 Mayıs 2024
Final Jürisi Sunumu: 4 Haziran 2024
Gala Ve Sonuçlar: 13 Haziran 2024

Yarışma Başvurusu İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.