BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Cevherimiz Sensin Bursu Başvuruları

Cevherimiz Sensin Bursu Başvuruları

Cevherimiz Sensin Bursu Başvuruları

Cevherimiz Sensin Bursu Başvuruları Nasıl Yapılır, Burs Hangi Bölümlere Verilir, Eğitim Yardımı Başvuru Koşulları Nelerdir.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Maden Sektör Kurulu (İstanbul Maden İhracatçıları Birliği, Ege Maden İhracatçıları Birliği, Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği) ile birlikte Batı Akdeniz İhracatçılar Birliği adına İstanbul Maden İhracatçıları Birliği (İMİB) ya da belirlenecek Birlik, Dernek, Vakıf, Sendika gibi kurumlar tarafından 2023-2024 eğitim ve öğretim yılından başlamak üzere aşağıda yer alan şartların tümünü karşılayan öğrencilere eğitim bursu verilir;

Diğer kurum ve kuruluşlardan burs alınması eğitim bursunun alınmasına engel teşkil etmez.

2023 YKS Tercihlerinin İlk Beşinde En Az Birisinin;
Maden Mühendisliği
Jeoloji Mühendisliği
Jeofizik Mühendisliği Ve / Veya
Cevher Hazırlama Mühendisliği
Olması Ve Bu Tercihlerinden Birisine Yerleşen Öğrencilere Öğrenim Hayatları Boyunca Karşılıksız Burs Verilecektir.

Tercihim Tekstil Mühendisliği Bursu Başvuru Koşulları İçin Tıklayın.

Burs Miktarı Ve Süresi
Yılda 9 Ay Süre İle Ödenmektedir.

2023 YKS sınavı başarı sıralamasında Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği veya Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümlerinden birini ilk 5 tercihi arasında kazanan öğrencilere öğrenim süreleri boyunca her yıl 9 ay süresince;

İlk 65 binde yer alan

İlk 65 binde yer alan ve İstanbul ile Ankara’da bulunan üniversitelerin ilgili bölümlerine yerleşen adaylardan;

• İlk 50 binde yerleşen adaylara net asgari ücret tutarı kadar (2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı için 11.402,32 TL);
• 50.001 – 65.000 arasında yerleşen adaylara net asgari ücret tutarının 1/2’si kadar (2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı için 5.701,16 TL)

İlk 250 binde yer alan

İlk 250 binde yer alan ve İstanbul ile Ankara haricindeki illerde bulunan üniversitelerin ilgili bölümlerine yerleşen adaylardan;

• İlk 100 binde yerleşen adaylara net asgari ücret tutarı kadar (2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı için 11.402,32 TL);
• 100.001 – 150.000 arasında yerleşen adaylara net asgari ücret tutarının 2/3’ü kadar (2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı için 7.601,54 TL)
• 150.001 – 250.000 arasında yerleşen adaylara net asgari ücret tutarının 1/3’ü kadar (2023-2024 Eğitim ve Öğretim yılı için 3.800,77 TL)

• YKS tercihlerinin ilk 5’inden en az birisinin Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği ve/veya Cevher Hazırlama Mühendisliği olması ve bu tercihlerden birisine yerleşmiş olmak gerekmektedir.

• YKS Y-SAY puanına göre ilk 250 bin içinde yer almak gerekmektedir.

• Önceden, yurtiçinde veya yurt dışında, herhangi bir lisans derecesine sahip olunmaması gerekmektedir.

• Sınavın yapıldığı yıl, burs kapsamındaki bölümlerden birine ÖSYM tarafından yapılan ilk yerleştirmede yerleşmiş ve kesin kayıt yaptırılmış olması gerekmektedir.

• Her yarıyıl için 4 üzerinden en az 2,5 veya 100 üzerinden en az 65 genel ve dönem not ortalamasına sahip olmak gerekmektedir.

• Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği veya Cevher Hazırlama Mühendisliği programlarına yerleşip yabancı dil hazırlık sınıfında eğitim gören öğrenciler de eğitim bursundan yararlanırlar.

• Belirtilen tutarlar her eğitim ve öğretim yılı için 9 ay süresince öğrencilere ödenir. Öğrencilere verilmesi planlanan burs tutarlarını TİM Maden Sektör Kurulu adına İMİB öğrencilere doğrudan verebileceği gibi; vakıf ve/veya dernek gibi başka kurumlar aracılığı ile de verebilme hakkını kendinde saklı tutar.

• Eğitim bursu miktarı her eğitim ve öğretim yılı başında asgari ücret doğrultusunda güncellenecek olup, en yüksek burs tutarı asgari ücret tutarının daha aşağısında kalmamak üzere TİM Maden Sektör Kurulunun kararları doğrultusunda değiştirilebilecektir.

• Öğrencinin mezuniyeti sonrasında ilgili sektörde en az 3 yıl çalışma taahhüdünde bulunması gerekmektedir. (Bursa hak kazanan ve 3. ve 4. sınıfta okuyan öğrencilerin, (l) maddesinde sayılan durumlardan en az birinin gerçekleşmesi sonucunda bursunun kesilmesi çalışma taahhüdünden muafiyet sağlamayacak olup, mezuniyet sonrası burs alınan süre kadar çalışma taahhüdünde bulunması gerekmektedir.)

• TİM Maden Sektör Kurulu ya da belirlenecek Birlik, Dernek, Vakıf, Sendika gibi kurumlar Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği veya Cevher Hazırlama Mühendisliği programlarını YKS kılavuzunda yer alan eğitim süreleri içinde başarıyla tamamlayan ve eğitim süresi boyunca eğitim bursu alan öğrencilere madencilik sektöründe faaliyet gösteren firmalarda iş verilmesine yardımcı olur.

Burs Hangi Durumlarda Kesilir
Aşağıda yer alan durumların en az birisinin gerçekleşmesi durumunda öğrencilere verilen eğitim bursu kesilir:
1. Yabancı dil hazırlık sınıfını başarıyla tamamlayamayan,
2. Bir önceki eğitim ve öğretim dönemine ilişkin başarısız 3 veya daha fazla dersi olan,
3. İki önceki eğitim ve öğretim döneminden başarısız dersi olan,
4. Yarı yıl ve genel not ortalaması 4 üzerinden 2.5’in veya 100 üzerinden 65’in altında kalan öğrencilerin bursu kesilir.

Aşağıda yer alan durumların en az birisinin gerçekleşmesi durumunda ve bunlarla sınırlı olmamak üzere öğrencilere verilen eğitim bursu TİM Maden Sektör Kurulu’nun takdiri ile iptal edilir ve iadesi talep edilir.
• Gerçeğe aykırı beyanda bulunduğunun tespit edilmesi,
• Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği veya Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümünü bitirmeden ara sınıflarda başka bölümlere geçiş yapılması,
• TİM Maden Sektör Kurulu hakkında, bunların çalışanları, sorumluları ve yetkilileri ile ilgili yanlış her türlü mecrada yazılı ve sözlü beyanlarda bulunulması ya da itibarını zedeleyici beyanlarda bulunulması,
• Bursiyerin Maden Mühendisliği, Jeoloji Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği veya Cevher Hazırlama Mühendisliği bölümünü yarıda bırakması, öğrencilik haklarını kaybetmesi, okulu dondurması, disiplin cezası olması ve herhangi bir dersten devamsızlık nedeni ile kalması hallerinde öğrencilerin bursu iptal edilir ve iadesi talep edilir.

Detaylar İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.