BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Bir Kitap Bir İnsan Projesi Kitap Okuma Yarışması

Bir Kitap Bir İnsan Projesi Kitap Okuma Yarışması

Bir Kitap Bir İnsan Projesi Kitap Okuma Yarışması

Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü Bir Kitap Bir İnsan Projesi Kitap Okuma Yarışması Ortaokul Ve Lise Öğrencilerine Yönelik Olarak Düzenleniyor.

Düzenleyen Kurum: Muğla İl Milli Eğitim Müdürlüğü
Yarışma Kapsamı: Muğla İl Geneli
Yarışmanın Türü: Kitap Okuma Yarışması
Kimler Başvuru Yapabilir: Ortaokul Ve Lise Öğrencileri
Başvuru Nasıl Yapılır: Okullara Yapılacak

Bir Kitap Bir İnsan Projesi Ortaokul Ve Lise Düzeyi Kitap Okuma Yarışması

Yarışma Koşulları
1) Yarışmaya 13 ilçemizdeki resmi / özel ortaokul ve liselerde öğrenim gören 6. sınıf ve 10. sınıf öğrencileri katılabilecektir. Yarışmaya katılım gönüllüdür.

2) Yarışmaya dâhil olan kitaplar Ek-1 de belirtilmiştir. Söz konusu yarışma ilçe değerlendirme ve il değerlendirme şeklinde iki aşamadan oluşmaktadır. Yarışmaya ait Çalışma Takvimi Ek-4 yer almaktadır.

3) İl komisyonu tarafından her kitaba ait 20’şer çoktan seçmeli (cevap anahtarı ile beraber) hazırlanmalıdır. Çoktan seçmeli soruların en az biri analiz ya da sentez basamağında olmalı ve soruların farklı zorluk derecelerinden hazırlanmasına dikkat edilmelidir.

4) İl Komisyonunca, sorular word formatında, Times New Roman yazı tipi, 12 punto şeklinde hazırlanmalıdır.

5) Yarışmanın İlçe Değerlendirme basamağında her kitaptan 20 soru olmak üzere toplamda 40 çoktan seçmeli soru sorulacaktır. Sınav süresi 60 dakikadır. Çoktan seçmeli sorular 4 şıklıdır. Cevaplar optik forma işaretlenmelidir.

6) Okullarda yapılacak Kitap Okuma Yarışması Sınavının sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde yürütülmesinden okul koordinatörü sorumludur. Çalışma Takvimi doğrultusunda her okul kendi bünyesinde sınavı eş zamanlı gerçekleştirecektir.

7) İlçe değerlendirme basamağında okullardan alınan cevap anahtarı kapalı zarf eşliğinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teslim edilecektir.

8) İlçe komisyonu okullardan gelen cevap anahtarlarını değerlendirip birinci öğrenciyi belirleyerek resmi yazı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderecektir.

9) Yarışmanın İlçe Değerlendirme basamağında, birinci olan öğrenci İlçe Milli Eğitim Müdürlükleri tarafından ödüllendirilecektir.

10) Yarışmanın ikinci basamağı olan İl yarışmasında ve değerlendirmesinde İl Komisyonu sorumludur.

11) Yarışmanın ikinci basamak olan İl Değerlendirmesinde 2 kitaba ait, 40 çoktan seçmeli soru ve 1 tane yaratıcı yazma sorusu yer alacaktır. Süre toplam 80 dakikadır. İl Değerlendirme sınavı iki oturum şeklinde yapılacaktır. İlk oturumda 40 çoktan seçmeli soru için 60 dakika; ikinci oturumda 1 tane yaratıcı yazma sorusu için 40 dakika süre tanınacaktır. Belirlenen soruların seçiminde ve rubliği ile birlikte tüm soruların hazırlanmasında il komisyonu sorumludur.

12) Çoktan seçmeli sorular 4 şıklıdır. Cevaplar optik forma işaretlenmelidir. Yazma etkinliği sorusu ise A4 boyutunda kâğıda önlü arkalı cevaplanmalı ve öğrenci adı soyadı, okul adı ve numarasını kâğıda yazılmalıdır. Cevap anahtarlarının değerlendirmesi il komisyonunca yapılacaktır.

13) 13 ilçeden belirlenen birinciler koordinatör öğretmenleriyle birlikte il değerlendirmesine katılmak üzere takvimde belirtilen tarihte, belirlenen yerde hazır bulunacaklardır. Öğrencilerin ve İlçe koordinatörünün valilik oluru İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından alınacaktır.

14) İl çapında ilk 3’e giren öğrencilerimiz İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödüllendirilecektir.

Yarışma Kapsamında Okutulacak Kitap Listesi

Kitap Adı Yazar

Adı

Soyadı

Yayınevi Sorumlu Kademe
Gümüş KanatCahit UÇUKBilge Kültür Sanat Yayınevi6. Sınıf
Gezginler OkuluMavisel YENERIndigo Yayınevi6. Sınıf

 

Kitap Adı Yazar

Adı

Soyadı

Yayınevi Sorumlu Kademe
Küçük AğaTarık BUĞRAiletişim Yayınevi10. Sınıf
Saatleri Ayarlama EnstitüsüAhmet Hamdi TANPINARDergah Yayınevi10. Sınıf

Bir Kitap Bir İnsan Projesi Ortaokul Ve Lise Düzeyi Kitap Okuma Yarışması Çalışma Takvimi

Faaliyet Tarih
Kitap Okuma İl ve İlçe Komisyonlarının OluşturulmasıOcak 2024
Kitap Okuma Yarışmasının valilik olurunun alınması ve okullara duyurusunun yapılmasıMart 2024
İl Komisyonlarınca soruların ve cevap anahtarlarının birlikte hazırlanmasıMart 2024
Her okul bünyesinde okul koordinatörlerin sınav sürecini sorunsuz bir şekilde yürütüp cevap kâğıtlarını kapalı zarf içerisinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerine bizzat vermesi (ilgili okullarda sınav eş zamanlı yapılması gerekmektedir.)25 Nisan 2024
İlçe Komisyonlarınca cevap anahtarların analizinin yapılarak yarışmada birinci olan öğrencinin belirlenip resmi yazı ile İl Milli Eğitim Müdürlüğüne gönderilmesi30 Nisan 2024
İl Komisyonunca, il değerlendirmesinde sorulacak 40 çoktan seçmeli sorunun belirlenmesiMayıs 2024
Her ilçe birincisi öğrencinin ve ilçe koordinatörleri için valilik olurunun alınması ve sınavın uygulanmasıMayıs 2024
İl Komisyonunca cevap anahtarlarının değerlendirilmesi ve derecelerin belirlenmesiMayıs 2024
Dereceye giren öğrencilerin resmi yazı ile duyurusunun yapılmasıMayıs 2024
İl Milli Eğitim bünyesinde ödül töreninin yapılmasıHaziran 2024

Yarışma Şartnamesi İçin Tıkayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.