BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

Açık Ortaokul Kayıt Kılavuzu 2023-2024 III. Dönem

Açık Ortaokul Kayıt Kılavuzu 2023-2024 III. Dönem

Açık Ortaokul Kayıt Kılavuzu 2023-2024 III. Dönem Kayıtları

Açık Ortaokul Kayıt Kılavuzu Yayınlandı. Açık Öğretim Ortaokulu 2023-2024 3. Dönem Kayıtları Ne Zaman Başlayacak. Açık Ortaokula Kimler Kayıt Olabilir, İlk Kayıt Ve Yeni Kayıt İşlemleri Nasıl Yapılır? Detaylar İçin Okumaya Devam Ediniz.

Açık Öğretim Ortaokulu 3. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri 20 Mayıs 2024 Tarihine Kadar Uzatıldı.

Açık Öğretim Ortaokulu Sınavları 2023-2024 3. Dönemde E-Sınav Olarak Yapılacak. Yurt Dışında Açık Ortaokula Kayıtlı Olan Öğrenciler (KKTC Hariç) Engelli Öğrenciler, Tutuklu Ve Hükümlü Öğrencilerin Sınavları Yazılı Sınav Olarak Yapılacak.

Açık Ortaokul E-Sınav Randevu İşlemleri 6 Mayıs – 21 Mayıs 2024 Tarihleri Arasında Öğrenci Girişi Yaparak Alınacak.
Açık Ortaokul E Sınav 1 Temmuz – 31 Temmuz 2024 Tarihlerinde Tek Oturumda Yapılacak.

Açık Ortaokul E Sınav Kılavuzu İçin Tıklayın.

Yazılı Sınav Tarihleri
1. Oturum: 20 Temmuz Cumartesi günü Türkiye saati ile 10.00’da
2. Oturum: 20 Temmuz Cumartesi 2024 günü Türkiye saati ile 14.00’te,
3. Oturum: 21 Temmuz 2024 Pazar günü Türkiye saati ile 10.00’da.

Açık Ortaokul 3. Dönem Kayıt Yenileme İşlemleri 19 Nisan 2024’de Başlayıp, 13 Mayıs 2024 20 Mayıs 2024 Mesai Saati Bitiminde Sona Erecek. Açık Öğretim Ortaokulu III. Döneminde Yeni Kayıt Alınmayacak Sadece Kayıt Yenileme İşlemi Yapılacak. Temmuz Ayında Yapılacak 3. Dönem Sınavları E-Sınav Olarak Yapılacak.

Açık Öğretim Ortaokulundaki öğrencilik durumu donuk ve tasdikname almış durumda olan tüm öğrenciler kayıt yenileme işlemini yaptırabilecektir.

Ücret muafiyeti kapsamında olan öğrencilerin kayıt yenileme işlemleri için 444 0 632 Milli Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezi (MEBİM) yada halk eğitimi merkezi müdürlükleri ile iletişime geçerek; kayıt yenileme taleplerini iletmeleri, sistem üzerinde güncellenmesi gereken raporlarını sunmaları, Engelli Sınav Hizmetleri bilgilerini kontrol ederek kayıt yenileme işlemlerinin tamamlandığını teyit etmeleri gerekmektedir.

E-Sınav Randevu İşlemleri: Açık Öğretim Ortaokulu 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı 3. dönem sınavlarında e-Sınava katılacak öğrencilerin randevu alma işlemleri 6 Mayıs 2024-21 Mayıs 2024 tarihleri arasında yapılacaktır.

Sınav Tarihleri: Açık Öğretim Ortaokulu 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı 3. dönem sınavları e-Sınavı, 1-31 Temmuz 2024 tarihleri arasında yapılacaktır.
Açık Öğretim Ortaokulunda kayıtlı yurt dışında (KKTC hariç) bulunan öğrenciler, engelli öğrenciler ile tutuklu ve hükümlü öğrencilerin sınavı basılı evrak yöntemi ile 20 Temmuz 2024 tarihinde iki oturum halinde yapılacaktır.

Önemli Not:
Öğrencilerin 2023-2024 3. dönem sınavına katılabilmeleri için Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemindeki iletişim bilgilerinin ve sınava gireceği sınav merkezinin güncel olması gerekmektedir.
Öğrencilerin, bu bilgilerini halk eğitimi merkezi müdürlüklerine başvurarak veya 444 0 632 MEBİM aracılığı ile güncellemesi gerekmektedir.
Öğrencilerimiz 2023-2024 Eğitim ve Öğretim Yılı 3. dönem sınavlarına fotoğraflı sınav giriş belgesi ile girebileceklerdir. Giriş belgesinde fotoğrafı bulunmayan öğrenciler sınava alınmayacaktır.

Açık Öğretim Sınav Soru Ve Cevapları Yayınlandı
Açık öğretim Ortaokulu 16 Mart 2024 ile 17 Mart 2024 Tarihlerinde Yapılan 2. Dönem Sınav Soruları Ve Cevapları Kitapçıkları
1. Oturum Soru Kitapçığı İçin Tıklayın.
2. Oturum Soru Kitapçığı İçin Tıklayın.

2023-2024 3. Dönem Açık Ortaokul Kayıt Yenileme Kılavuzu

Başvuru
Bu kılavuzda kayıt yenileme iş ve işlemleri ile ilgili hususlar yer almaktadır. Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptıran öğrenciler mezun oluncaya kadar sınava girmek istedikleri her dönem için iş takviminde belirlenen tarihler arasında kayıt yenileme işlemini yapmak zorundadır. Kayıt yenileme işlemini yapanlar sistemde öğrencilik durumunun AKTİF olduğunu kontrol edebilirler.

Başvuru Yeri
• Bilgilerinde güncelleme (T.C. Kimlik Numarası, Sınav Yeri, İletişim Bilgileri vb.) yapmak isteyen öğrenciler sınav bedeli yatırmadan önce halk eğitimi merkezi müdürlüklerine başvurmaları gerekmektedir.

• Tutuklu, hükümlü veya denetimli serbestlik kapsamında olanlar hariç olmak üzere ücret muafiyetinden yararlanan tüm öğrenciler, istemeleri halinde 444 0 632 MEBİM hattı üzerinden kayıt yenileme işlemlerini yaptırabilirler.

Açık Öğretim Ortaokulunda Kayıtlı Ancak T.C. Kimlik Numarası Sistemde Olmayan Öğrencilerin Başvuruları;

2002 yılı ve daha öncesinde Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptırmış, bu tarihten sonra hiç kayıt yenilememiş “Donuk” durumdaki öğrencilerimizin T.C. kimlik numaraları Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde kayıtlı olmayabilir. Bu öğrencilerimizin kayıt yenileme sınav bedelini yatırmadan önce halk eğitimi merkezi müdürlüklerine, aoo@meb.gov.tr adresine başvurmaları gerekmektedir. Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde öğrencimizin T.C. kimlik numarası güncelleme işlemi yapıldıktan sonra kayıt yenileme işlemine devam edebilecektir.

Kayıt Yenileme İşlemi
Açık Öğretim Ortaokulu bilgi işlem sistemde Donuk durumda olan öğrenciler mezun duruma gelinceye kadar her dönem kayıt yenileme işlemini yaptırmalıdır. Tasdikname Almış durumda olan öğrenciler ise istemeleri halinde kayıt yenileme işlemini yaparak eğitimlerine kaldıkları yerden devam edebilirler. Kayıt yenileme işlemini yaptırmayanlar dönem sınavlarına katılamaz.

Sınav Katılım Ücreti
Açık Öğretim Ortaokulu öğrencilerinin, mezun olana kadar dönem sınavlarına katılmak istedikleri her dönem sınav katılım ücreti ödemeleri gerekmektedir. Bir dönem için kayıt yenileme sınav katılım ücreti, 250 TL olarak belirlenmiştir.

Ücret muafiyeti durumunda olan öğrencilerin mezun olana kadar dönem sınavlarına katılmak istedikleri her dönem, en yakın halk eğitimi merkezi müdürlüğüne başvurarak kayıt yenileme işlemini yaptırmaları gerekmektedir. Bu işlemi yaptırmayanlar dönem sınavlarına katılamazlar.

Öğrenci, T.C. kimlik numarası ile T.C. Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası bankamatiklerine (ATM) ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden 250 TL ödeyecektir. Ayrıca https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile sınav katılım ücreti yatırabilmektedir. Ücret yatırıldığında öğrenci Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde otomatik olarak Aktif duruma getirilecektir.

Dikkat: Sınav katılım ücreti ödendiği sistem üzerinden görülmektedir. Sistemde görünmeyen ödemeler, kayıtların aktifleşmesini engeller. Bunun için sınav katılım ücretinin doğru hesaba yatırıldığından emin olunmalıdır.

Dikkat: Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yaptıran öğrenciler mezun oluncaya kadar sınava girmek istediği her dönem, iş takviminde belirlenen tarihler arasında kayıt yenileme işlemini yapmak zorundadır. Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde Aktif duruma geçilip geçilmediği öğrenci tarafından kontrol edilmelidir.

Kayıt Yenileme İş Ve İşlemlerine Ait Açıklamalar
• Sınav bedelini ödememiş ya da yanlış hesaba ödemiş,
• Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi İşlem Sisteminde T.C. kimlik numarasını güncelletmemiş,
• Sınav ücret muafiyeti olup kayıt yenileme işlemi için halk eğitimi merkezi müdürlüğü ya da 444 0 632 MEBİM hattına başvuru yapmamış, Öğrenciler “Aktif” edilmez ve bulunduğu dönemin sınavına katılamazlar.

Ders Seçimi
Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt yenileme yaptıran öğrencilerimize, bulunduğu sınıf ve alt sınıflardan sorumlu derslerinin tamamı sistem tarafından atanır. Öğrencinin üst sınıftan alabileceği en fazla 4 (dört) dersin ataması toplam ders sayısı 9 u geçmeyecek şekilde halk eğitimi merkezi müdürlüğünce yapılır. Sınav bedelini yatırıp irtibat bürolarına başvurmayan öğrenciler sistem tarafından aktif duruma getirilerek ders seçimi otomatik olarak yapılır.

Mecburi ilköğretim çağında olan öğrenciler, bir eğitim ve öğretim yılı içindeki sınav dönemlerinde yalnız bir sınıfın derslerinden sınava katılabilir. Ücret muafiyetinden yararlanan öğrencilerin ders seçimi, halk eğitimi merkezi müdürlüğüne ya da 444 0 632 MEBİM hattına başvurarak aktif duruma geldikten sonra yapılır. Ancak öğrencilerin mağdur olmamaları için şifreleri ile sisteme girerek AKTİF durumda olduklarını ve derslerinin atandığını kontrol etmeleri gerekmektedir.

Öğrencilik Haklarından Yararlanma
• Öğrencilik durumu aktif veya donuk olan öğrenciler öğrencilik haklarından yararlanır.

Mezuniyet Şartları
Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran öğrenciler sistemde sorumlu oldukları sınıf ve o sınıflara ait tüm derslerden başarılı olmaları durumunda mezun durumuna geleceklerdir. Mezun durumuna gelen öğrencilere Tamamlama Belgesi verilmektedir. Tamamlama Belgesi halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden ya da e-devlet sisteminden alınabilir.

Sınav Tarihi
Sınavlar tarihleri resmi web sayfamız olan https://aio.meb.gov.tr adresinden duyurulacaktır.

Sınav Merkezinin Belirlenmesi ve Güncellenmesi
Öğrencilik durumu Aktif hale gelen öğrenciler, çalışma takviminde belirtilen süreler içerisinde, halk eğitimi merkezi müdürlüklerine başvurarak sınav merkezi değişikliği yapabilirler. Açık Öğretim Ortaokulu ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerekli görülmesi durumunda sınav merkezinde değişiklik yapılabilir.

Dikkat: Adres bilgilerinizin değiştirilmesi sınav merkezinizin de değişeceği anlamına gelmez. Bu nedenle sınav merkezinin de sistemde değiştirilmesi gerekmektedir.

Sınav Şekli
Açık Öğretim Ortaokulu sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği okullarda, merkezi sistemle çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

Sınav Giriş Belgesinin Alınması
• Sınava Giriş Belgeleri https://aio.meb.gov.tr resmi web sitesinde yayınlanmaktadır. Bu adresten alınacak Sınav Giriş Belgesine ait bilgisayar çıktısı ile sınava girilmelidir.

• Öğrencilerin adreslerine herhangi bir sınav evrakı gönderilmemektedir.

• Sınav Giriş Belgesindeki bilgiler ile açıklamaları dikkatlice okuyunuz.

• Sınav Giriş Belgenizde belirtilen okul ve salonda sınava girmeniz gerektiğini unutmayınız.

• Sınav gününden önce sınava gireceğiniz yeri mutlaka görünüz.

Sınav Sonuçlarının Duyurulması
Sınav sonuçları internet ortamında https://aio.meb.gov.tr adresinden duyurulmaktadır. Sınav sonucunda mezun olamayan öğrencilerin bir sonraki dönem sınavına katılabilmek için kayıt yenilemeleri zorunludur.

Açık Öğretim Ortaokulu 2023-2024 3. Dönem Kayıt Yenileme Kılavuzu İçin Tıklayın.

E-Sınav Randevunuzu Öğrenci Sayfanızdan, Halk Eğitimi Merkezleri Veya 444 06 32 MEBİM Çağrı Merkezi Aracılığıyla Alabilirsiniz.

Açık Öğretim Ortaokulu 2. Dönem Kayıt Tarihleri

Açık Öğretim Ortaokulu Kayıt Tarihleri

İlk Kayıt İşlemleri
Açık Ortaokul İlk Kayıtları 4 Ocak 2024 Tarihinde Başlayıp, 22 Ocak 2024 (29 Ocak 2024 Tarihine Kadar Uzatıldı) Tarihi Mesai Saati Bitiminde Sona Erecek.
(2023-2024 eğitim ve öğretim yılı 2. Dönemi ilk kayıt işlemleri 4 Ocak 2024 tarihinde başlayacak olup 22 Ocak 2024 (29 Oca 2024) tarihi mesai bitiminde sona erecektir.)

Yeni Kayıt İşlemleri
İlk Kez Açık Ortaokula Kayıt Olacaklar Halk Eğitim Merkezlerine Başvuru Yapacaklar

Yeni Kayıt Başvurusunda İstenilen Belgeler
1 Adet Biyometrik Fotoğraf
Kimlik Belgesi
Diploma

Kayıt Yenileme İşlemleri
Kayıt Yenilemek İsteyen Öğrencilerin Bankalara Kayıt Ücretini Ödemesi Gereklidir.

Açık Öğretim Ortaokulu 2023-2024 Öğretim Yıl II. Dönem İlk Kayıt Kılavuzu

Başvuru Yeri
İl ve ilçelerde bulunan halk eğitimi merkezi müdürlükleridir. Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise bizzat kendilerinin (zorunlu durumlarda vekâlet verdiği kişinin) halk eğitimi merkezi müdürlüklerine başvurması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanların velilerinden alınacak olan dilekçe öğrencinin dosyasında saklanacak, sisteme yükleme yapılmayacaktır.

• Öğrencinin sınav katılım bedelini yatırması
• Öğrencinin kayıt için gerekli belgeleri halk eğitimi merkezi bünyesindeki kayıt irtibat bürolarına teslim etmesi
• Halk eğitimi Merkezi bünyesindeki kayıt irtibat bürolarının öğrencinin ilk kayıt işlemlerini gerçekleştirmesi

T.C. Kimlik Numarası Olmayan Öğrencilerin Başvuruları
Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerden T.C. kimlik numarası olmayanların ilk kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen Yabancı Kimlik numaralarını almaları gerekmektedir. İlk kayıt işlemleri alınan bu Yabancı Kimlik numarası üzerinden yapılacaktır.

Açık Öğretim Ortaokulu İlk Kayıt İşlemleri
Açık Öğretim Ortaokulu’na ilk kayıt yaptıracak olan öğrencilerden, 18 yaşını doldurmamış olanların velileri ile birlikte, 18 yaşını doldurmuş olanların ise şahsen (zorunlu durumlarda vekâlet verdiği kişinin) halk eğitimi merkezi müdürlüklerine başvurması gerekmektedir. 18 yaşını doldurmamış olanların velilerinden alınacak olan dilekçe öğrencinin dosyasında saklanacaktır. (Sisteme yükleme yapılmayacaktır.)

Açık Öğretim Ortaokuluna Kimler Başvurabilir?
Bakanlığımızca örgün eğitim kurumları için her yıl belirlenen eğitim ve öğretim yılının başlangıç tarihi, Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıtlarda aranacak yaş sınırını belirler. Eğitim öğretim yılı başlangıç tarihi itibarı ile 14 yaşını bitirip 15 yaşından gün alanlar ilk kayıt başvurusunda bulunabilir. Eğitim ve öğretim yılındaki tüm dönem kayıtlarında bu tarih esas alınır.

Ancak;
• İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı olanlar,
• Tutuklu veya hükümlü olanlar,
• Yurt Dışı Programlarına kayıt yaptıranlar (Yurtdışı programına kayıt yaptırıp, daha sonra Türkiye programına geçmek isteyenlerde mecburi öğrenim çağı dışına çıkmış olma şartı aranır.), yaş sınırı aranmadan ilk kayıt başvurusunda bulunabilir.

Yukarıdaki maddelerdeki şartlardan birini taşıyanlardan;
• 4. sınıfı bitirenler,
• İlkokul mezunları,
• İlköğretim ya da ortaokullarının 5, 6, 7 veya 8. sınıfından ayrılanlar,
• Ortaokulu dışardan bitirme sınavına başvurup mezun olamayanlar,
• Yetişkinler II. Kademe Eğitimi Başarı Belgesi olanlar,
• Yetiştirici ve tamamlayıcı temel eğitim-B kurs belgesi olanlar,
• Yurt dışında öğrenim görüp en az ilkokul 4. sınıfı bitirenler düzeyinde Denklik Belgesi
olanlar,
ilk kayıt için başvuru yapabilir.

Sınav Katılım Ücreti
Öğrenci adayı, T.C. kimlik numarası ile T.C.Ziraat Bankası, Vakıflar Bankası ve Türkiye Halk Bankası bankamatiklerine (ATM) ya da ilgili bankaların internet bankacılığı üzerinden 160 TL ödeyecektir.https://odeme.meb.gov.tr adresinden tüm bankaların kredi kartı ile sınav katılım ücreti yatırabilir.

Dikkat: Sınav katılım ücretini yatırdıktan sonra kayıt süresi içerisinde evraklar ile birlikte halk eğitimi merkezi müdürlüklerine başvurulmalıdır. Sınav katılım ücretinin doğru olarak yatırılmasından öğrenci adayı sorumludur. Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde Aktif duruma geçilip geçilmediği öğrenci adayı tarafından kontrol edilmelidir.

Açık Öğretim Ortaokula Kimler Kayıt Olabilir? Okumak İçin Tıklayın.

Dikkat: Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran her öğrencinin mezun oluncaya kadar sınava girmek istediği her dönem iş takviminde belirlenen tarihler arasında sınav katılım ücretini ödeyerek kaydını yenilemesi gerekmektedir.

Dikkat: Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrenci adaylarından kimlik numarası olmayanların ilk kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen kimlik belgesi üzerinde yer alan yabancı kimlik numarasını öncelikle almaları gerekmektedir.

Sınav Katılım Bedeli Ücret Muafiyeti Olanlar İçin Yapılacak İşlemler

İlk kayıt işlemleri için iş takviminde belirtilen kayıt sürelerinde halk eğitimi merkezi müdürlüklerine başvuran;

• Şehitlerin eş, çocuk, kardeş, anne veya babası olduğunu,
• Gazilerin kendisi ile eş, çocuk, anne veya babası olduğunu,
• İstiklal madalyası verilmiş, vatani hizmet tertibinden şeref aylığı bağlandığını,
• 15/07/2005 tarihli 5395 sayılı Çocuk Koruma Kanunu kapsamında olduğunu,
• Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumunda kaldığını,
• Tutuklu, hükümlü veya denetimli serbestlik kapsamında olduğunu,
• 08/03/2012 tarihli 6284 sayılı Aile Koruma ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesi Kanunu Kapsamında olduğunu,
• Sağlık kurulu raporu ile en az % 40 engelli olduğunu,
• İl/İlçe Özel Eğitim Hizmetleri Kurul Kararı ile Açık Öğretim Ortaokulu’na kayıt yaptıracak özel eğitim ihtiyacı olduğunu, belgelendirenlerden sınav katılım ücreti alınmayacaktır. Söz konusu belgeler “ücret muafiyeti” sayfasına yüklendikten sonra öğrenci dosyasına konulacaktır.

İlk Kayıt İçin Gerekli Belgeler

İlkokul Mezunu (5 Yıl Süreli) Öğrenciler

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge (T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet, süresi geçmemiş pasaport),

• Bir adet biyometrik fotoğraf,

• İlkokul diplomasının aslı,

• Diploması kayıp olanlardan, Diploma Kayıt Örneğinin aslı istenir.

II. Kademe Okur Yazar Belgesi Olan Öğrenciler

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge (T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet, süresi geçmemiş pasaport),

• Bir adet biyometrik fotoğraf,

• Yetişkinler II. Kademe Okur Yazar Belgesinin aslı.

• Yetişkinler II. Kademe Okur Yazar Belgesi kayıp olanlardan, Kayıp Belge Örneğinin aslı istenir.

Dikkat: e-Yaygın sisteminden bilgileri gelen öğrencilerden II. Kademe Okur Yazarlık Belgesi istenmez.

İlköğretim veya Ortaokulların Ara Sınıflarından Ayrılan Öğrenciler

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge (T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet, süresi geçmemiş pasaport),

• Bir adet biyometrik fotoğraf,

• Okuduğu tüm sınıflara ait yılsonu başarı notları ile varsa kaldığı sınıfın derslerine ait not/puanlarını gösteren Tasdikname (Öğrenim Belgesi) veya tasdikname kayıp belgesi, notları/puanları eksik ya da bulunmayan belgelerin ekinde not döküm çizelgesi (Bir üst sınıfa sorumlu geçilen belgelerde sorumlu geçilen sınıfın derslerine ait not döküm çizelgesinin getirilmesi zorunludur.),

• Okul dışı bitirme sınavlarına katılardan okulundan almış olduğu sınav notlarını gösteren Okul Dışı Belgesi istenir.

Dikkat: Öğrencinin tasdikname/tasdikname kayıp belgesinde sınıfı, okuduğu sınıflardaki yılsonu başarı puanları, ayrıldığı okulun ismi ile belge tarih ve numarasının mutlaka yazması, son ayrıldığı sınıfta ŞÖK kararı ile geçme durumu var ise belirtilmesi gerekmektedir. Bu bilgilerden biri yazmıyor ise eksik olan bilgiyi tamamlayacak ayrıca bir belgenin olması istenir.

Dikkat: Tasdiknamenin ekinde olması gereken not döküm belgesinin aslının temin edilememesi durumunda, notları gösteren belgelerin onaylı sureti kabul edilir.

e-Okulda Kayıtlı Öğrenciler
• T.C. kimlik numarasını gösteren belge (T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet, süresi
geçmemiş pasaport),
Bir adet biyometrik fotoğraf istenir.

Açık Öğretim Ortaokuluna kayıt şartlarını taşıyan ve e-Okul bilgi yönetim sistemine kayıtlı olan öğrencilerden öğrenim belgesi istenilmez. Öğrencilerin bilgileri e-Okul sisteminden otomatik olarak aktarılır. e-Okulda kayıtlı öğrencilerin e-Okul bilgileriyle öğrenim belgesindeki bilgileri/öğrencinin beyanında tutarsızlık varsa durumunun ayrıldığı okul tarafından düzeltilmesinin sağlanması gerekmektedir.

e-Okul sisteminde bir dönem okuyarak dönem sonu notları/puanları oluşan öğrencilerin Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemine bu notları/puanları aktarılamaması halinde “İntibak” sayfasında manuel giriş yapılır. Manuel girişi yapılan dönem sonu notları/puanlarına ait belge sisteme yüklenecektir.

Yabancı Uyruklu Öğrenciler

• Türkiye’de ikamet eden yabancı uyruklu öğrencilerimizden T.C. kimlik numarası olmayanların ilk kayıt işlemlerini yaptırabilmeleri için İl Göç İdaresi Müdürlüğü tarafından verilen yabancı kimlik numarasını gösteren belge,

• Bir adet biyometrik fotoğraf,

• Öğrenim belgesi bulunmayıp; il/ilçe yerleştirme ve nakil komisyonunca Açık Öğretim Ortaokulu’na yönlendirilen yabancı uyruklu öğrencilerden; il/ilçe milli eğitim müdürlükleri tarafından düzenlenecek, sınav belgesinin tarih ve sayısının da bulunduğu denklik belgesi,

• Sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

Yurt Dışında Öğrenim Görmüş Olan Öğrenciler

• T.C. kimlik numarasını gösteren belge (T.C. kimlik kartı, nüfus cüzdanı, ehliyet, süresi geçmemiş pasaport),

• Bir adet biyometrik fotoğraf,
• Yurt dışında öğrenim görmüş olanlardan, Denklik Belgesinin aslı, (Karneler denklik belgesi yerine geçmez),

• T.C. kimlik numarası olmayanlardan, sınav katılım ücretinin yatırıldığını gösteren banka dekontunun aslı,
istenir.

İlk Kayıt İşlemlerinin Sistemden Yapılışı

Açık Öğretim Ortaokulunda Kullanılan Terimler
Aktif: İlk kayıt olan veya kaydını süresinde yenileyen, dönem sınavlarına katılma hakkı olan öğrenci.
Donuk: Kaydını yenilemeyen öğrenci,
Mezuniyet Kontrolü: Mezuniyet aşamasına gelmiş, kayıt evrakı incelenecek öğrenci.
Mezun: Tamamlama belgesini almaya hak kazanan öğrenci.
Tasdikname Almış: Açık Öğretim Ortaokulu’ndan öğrenimini tamamlamadan ayrılarak belge alan ancak halk eğitimi merkezi müdürlüğüne başvurarak kaydını yenilediğinde sınava girebilecek öğrenci.

İntibak İşlemleri

Denklik Belgesi İle Başvuran Adayların İntibak İşlemleri
Öğrenci adaylarının ilk kayıtları yapılırken sistemde belge türü “Denklik Belgesi” seçilerek belgesinde belirtilen sınıfa kaydı yapılır. Bu tür belgeyle yapılan kayıtlarda sisteme not girişi yapılmaz. Sınıfı belirlenirken bu tür belgelerde yer alan ifadelerden yararlanılır.
“….. 7. sınıfa atananlar düzeyinde…..” (7. Sınıfa atanır ve kaydet butonuna tıklanır.)
“….. 7. sınıfı bitirenler düzeyinde……” (8. Sınıfa atanır ve kaydet butonuna tıklanır.)

UYARI: Denklik belgelerinde aşağıdaki ifadeler yer aldığında 4+4+4 sistemine göre düzenlenip düzenlenmediğine dikkat edilmelidir. “….. orta okullarımızın 2. Sınıfına geçenler düzeyinde…..” (Belge 4+4+4 sistemine göre düzenlendiyse 6. Sınıfa,4+4+4 sistemi öncesi ise 7. Sınıfa atanır ve kaydet butonuna tıklanır.)

Beş Yıllık İlkokul Diploma/Diploma Kayıt Örneği İle Başvuran Adayların İntibak İşlemleri
Öğrenci adaylarının kayıtları yapılırken sistemde belge türü “İlkokul Diploması (5 yıllık) /Diploma kayıt örneği(5 yıllık)” seçildiğinde sistem 6. sınıfa atamasını yapar. Kaydet butonuna tıklanarak ders seçme işlemine geçilir.

UYARI: 4+4+4 sisteminde 4. sınıfı tamamlayanlar ile 5 yıllık ilkokulların 4.sınıfı bitirenlerin ilk kayıt işlemlerinde belge türü “Ara Sınıf” seçilecektir. “İlkokul Diploması (5 yıllık)/Diploma kayıt Örneği (5 yıllık)” seçildiğinde sınıf ataması yanlış olur.

Yetişkinler II. Kademe Okur Yazarlık Belgesi İle Başvuran Adayların İntibak İşlemleri

Öğrenci adaylarının sistemden otomatik olarak bilgileri gelenlerin kaydı diğer bilgiler doldurulduktan sonra kaydet işlemi ile yapılır. Otomatik olarak bilgileri gelmeyen öğrenci adaylarının belge türü “2. Kademe Okur Yazar Belgesi” seçilir. Kaydet butonuna tıklandığında sisteme girilen belge tarihi 17 Eylül 2012 tarihinden önce ise 6. sınıfa, bu tarih ve sonrası ise 5. sınıfa otomatik olarak ataması yapılır.

Yetişkinler II. Kademe Okur Yazarlık Belgesini Kaybedenlere Sonradan Verilen Belge İle Başvuran Adayların İntibak İşlemleri
Öğrenci adaylarının kayıtları yapılırken sistemde belge türü “2. Kademe Okur Yazar Belgesi” seçilir.(Bu tür belgelerde dikkat edilecek en önemli husus belgenin düzenlendiği tarih değil kaybedilen asıl belgenin tarihi sisteme girilmelidir. Çünkü sistem bu tarihe göre sınıf ataması yapar.) Kaydet butonuna tıklandığında girilen tarihe göre sınıf ataması yapılır.

UYARI: II. Kademe Okur Yazar Belgesi/II.Kademe Yerine Düzenlenen Kayıp Belgesi ile başvurularda belge türü sistemde kesinlikle “2. Kademe Okur Yazar Belgesi” seçilmelidir.
Diğer belge türleri seçildiğinde sınıf atamasının yanlış olmasına neden olur.

Okul Dışı Bitirme Belgesi İle Başvuran Adayların İntibak İşlemleri
Öğrenci adaylarının ilk kayıtları yapılırken sistemde belge türü “Okul Dışı Belgesi” seçilir. Okul dışı belgelerinde atandığı sınıf olarak başarısız dersinin olduğu ilk sınıf seçilerek tüm sınıflardaki başarılı derslerin puanlarının sisteme girişi yapılır ve kaydet butonuna tıklanır.

Örnek 1: 6.sınıftan en az bir başarısız dersi bulunan öğrencinin üst sınıflardaki tüm dersleri başarılı olsa bile atanacağı sınıf 6 olarak seçilir.

Örnek 2: 6. sınıfın tüm derslerinden başarılı 7. sınıftan en az bir başarısız dersi bulunan öğrencinin üst sınıflardaki tüm dersleri başarılı olsa bile atanacağı sınıf 7 olarak seçilir. 6. Ve 7. sınıfın tüm derslerinden başarılı olan öğrencilerin sınıf ataması 8 olarak seçilir.

UYARI: Okul Dışı Bitirme Belgesi ile başvuran öğrenci adaylarının ilk kayıtları yapılırken belge türü “Okul Dışı Belgesi” seçilmeyip diğer belge türleri seçildiğinde tüm sınıflara ait notların sisteme girişi yapılamaz.

Tasdikname (Öğrenim Belgesi)/ Tasdikname Kayıp Belgesi İle Başvuran Adayların İntibak İşlemleri

Öğrenci adaylarının kayıtları yapılırken sistemde belge türü “Tasdikname (Öğrenim Belgesi/Tasdikname Kayıp Belgesi” seçilir. Belgesinde belirtilen ara sınıfa ataması yapılır.
Belgede belirtilen sınıfa ait muaf, sorumlu ve başarılı olunan ders notları sisteme işlenerek intibakının tamamlanması gerekmektedir. Okuduğu sınıftan sorumlu olarak üst sınıfa geçen öğrencinin ataması üst sınıfa yapılarak sorumlu geçilen sınıfa ait derslerin puanları girilerek sorumlu geçilen ders için sorumlu seçilir. Belgede;

5. sınıftan ayrıldığı ve 5. sınıftan başardığı dersi olmayan öğrencilerin atandığı sınıf 5 seçilir.

5. sınıftan ayrıldığı ve 5. sınıftan başardığı ders/dersler varsa atandığı sınıf 5 seçilerek başarılı derslerin puanları girilir.

6. sınıftan ayrıldığı ve 6. sınıftan başardığı dersi olmayan öğrencilerin atandığı sınıf 6 seçilir.

6. sınıftan ayrıldığı ve 6. sınıftan başardığı ders/dersler varsa atandığı sınıf 6 seçilerek başarılı derslerin puanları girilir. Açık Öğretim Ortaokulu’nun 6. sınıfında okutulan tüm derslerden başarılı, diğer derslerden (Resim, Müzik, Arapça v.b.) başarısız olsa bile atandığı sınıf 7 seçilerek 6.sınıfa ait başarılı derslerin puanları girilir.

Sınıftan sorumlu olarak 7. sınıfa geçtiği belirtilmiş ise 7. sınıfa ataması yapılır. Ancak 6. sınıfın yıl sonu notu girilmeden sorumlu olarak geçilen dersin başarı durumu “Sorumlu” olarak seçilir ve 6. sınıfın başarılı derslerinin puanları girilir.

7. sınıftan ayrıldığı ve 7. sınıftan başardığı ders yoksa atandığı sınıf 7 seçilir.

7. sınıftan ayrıldığı ve 7. sınıftan başardığı ders/dersler varsa atandığı sınıf 7 seçilerek başarılı derslerin puanları girilir. Açık Öğretim Ortaokulu’nun 7. sınıfında okutulan tüm derslerden başarılı, diğer derslerden (Resim, Müzik, Arapça v.b.) başarısız olsa bile atandığı sınıf 8 seçilerek 7.sınıfa ait başarılı derslerin puanları girilir.

7. sınıftan sorumlu olarak 8. sınıfa geçtiği belirtilmiş ise 8. sınıfa ataması yapılır. Ancak 7. sınıfın yıl sonu notu girilmeden sorumlu olarak geçilen dersin başarı durumu “Sorumlu” olarak seçilir ve 7. sınıfın başarılı derslerinin puanları girilir.

8. sınıftan ayrıldığı ve 7. sınıftan başardığı ders yoksa atandığı sınıf 8 seçilir.

8. sınıftan ayrıldığı ve 8. sınıftan başardığı ders/dersler varsa atandığı sınıf 8 seçilerek başarılı derslerin puanları girilir. Açık Öğretim Ortaokulu’nun 8. Sınıfında okutulan tüm derslerden başarılı, diğer derslerden (Resim, Müzik, Arapça v.b.) başarısız olsa bile atandığı sınıf 8 seçilerek kaydı yapılır.Bu durumdaki öğrenci sınava girmeden dönem sonunda mezun olur.

8. sınıftan tek dersle liseye geçtiği belirtilen öğrencilerin Açık Öğretim Ortaokulu’na kaydı yapılmaz. Bu durumdaki öğrencilerin kaydı AÖL, MAÖL, AOİHL kurumlarına yapılır.

Dikkat: Tasdikname/Öğrenim Belgesinde önceki yıllara ait geçilen sınıfın yılsonu başarı puanı 10’luk not sistemine göre verilmiş ise; notun 2’ye bölünerek 5’lik not sistemine göre girilmesi gerekmektedir. Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemine ders notlarının 100’lük puan olarak girilmesi gerekmektedir. Tasdikname/Öğrenim Belgesinde 5’lik veya 10’luk not sistemine göre düzenlenmiş ise dönüşümleri aşağıdaki tabloya göre yapılacaktır.

Not Dönüşüm Tablosu

Onluk Sistem
Beşlik Sistemde Karşılığı
Beşlik Sistemdeki Notun Puan Karşılığı
9-10
5
100
7-8
4
83
6
3
67
4-5
2
50
1-2-3
1
33

 

e-Okulda Kayıtlı Öğrencilerin İlk Kayıt İşlemleri
Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sisteminde “Yeni Kayıt İşlemleri” menüsünde “Bilgi Girişi” bölümüne T.C. kimlik numaraları yazıldığında sayfanın üst kısmında “Öğrencinin e-Okul’da kaydı vardır.” uyarısı gelir. Getirdiği Öğrenim Belgesi Bilgileri bölümündeki bilgiler otomatik doldurulur. Diğer bölümler doldurulup kaydedildiğinde “İntibak” sayfasına geçilir. “İntibak” sayfasında bulunan butonuna basılarak öğrencinin e-Okuldaki sınıfı ve yıl sonu not bilgileri otomatik olarak gelir. Kaydet butonuna tıklanınca sistem otomatik olarak “Ders Seçme” sayfasına yönlendirir. Öğrencinin atandığı sınıfa ait dersler sistem tarafından otomatik olarak atanır. Üst sınıftan en fazla dört ders seçilerek kaydedilir. (Öğrenciler bir sınav döneminde en fazla 9 dersten sınava katılabilir.)

e-Okul sisteminde bir dönem okuyarak dönem sonu notları/puanları oluşan öğrencilerin Açık Öğretim Ortaokulu Bilgi Yönetim Sistemine bu notları/puanları aktarılamaması halinde “İntibak” sayfasında manuel giriş yapılır. Manuel girişi yapılan dönem sonu notları/puanlarına ait belge sisteme yüklenecektir.

Kayıt Başvurusunun Geçersiz Olduğu Durumlar
• Halk eğitimi merkezi müdürlüklerine kayıt için başvurmamışsa,

• Sınav katılım ücreti ödenmemişse,

• Kayıt için istenen belgeler ile belgelerde yazması gerek bilgilerde eksiklik varsa,

• Sınav katılım ücretinden muaf olan öğrenciler muafiyet belgelerini teslim etmemişse
öğrencilerin kayıtları kabul edilmez.

Öğretim Sistemi ve Ders Seçimi

Öğretim Sistemi
a) Açık Öğretim Ortaokulunda sınıf geçme sistemi uygulanmaktadır. Öğretim yılı ise birbirinden bağımsız 3 dönemden oluşmaktadır. Öğrenciler, yapılan sınavlarda en az 45 puan aldıkları derslerden başarılı sayılırlar.
b) Sınıfın bütün derslerinin sınavlarına girmek ve Türkçe dersini başarmış olmak şartıyla, derslerin başarı puanlarının aritmetik ortalaması en az 45 puan olan öğrenciler en fazla iki başarısız dersten ortalamayla sınıf geçerler.
c) Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran öğrenciler; kayıt yaptırdıkları dönem sınavlara girme hakkı kazanır. Sonraki her dönem sınavlara girebilmek için mezun oluncaya kadar kayıt yenileme işlemi yaptırmak zorundadırlar.
d) Öğrenim belgesine göre, başarısız ders/dersleri Açık Öğretim Ortaokulunda okutulmayan ancak okula ait tüm dersleri başarmış olanların kaydı kabul edilir. Bu durumdaki öğrenciler sınavlara katılmaz, kayıt döneminin sonunda yapılan sınavlarda mezun olanlarla birlikte mezun edilir.

Ders Seçimi
Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran öğrencilerimize, atandığı sınıfa ait ve alt sınıflardan sorumlu derslerinin tamamı sistem tarafından atanır. Öğrencinin üst sınıftan alabileceği en fazla 4 (dört) ders Halk Eğitimi Merkezi

Müdürlüğünce, ders seçiminin yapılmaması durumunda sistem tarafından otomatik olarak atanır.

Mecburi ilköğretim çağında olan öğrenciler, bir eğitim ve öğretim yılı içindeki sınav dönemlerinde yalnız bir sınıfın derslerinden sınava katılabilir.

Mecburi ilköğretim çağı dışına çıkmış öğrenciler bir sınav döneminde varsa başarısız olduğu alt sınıfa ait dersler, bulunduğu sınıfın dersleri ile bir üst sınıfın derslerinden en fazla 9 (dokuz) dersten sınava katılabilir.

Dikkat: Öğrencilerimizin öğrencilikleri devam ettiği sürece; Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğünün WEB sitesinde yayınlanan duyurular ile sistem üzerinden atılan mesajları takip etmeleri gerekmektedir.

Mezuniyet Şartları
Açık Öğretim Ortaokuluna ilk kayıt yaptıran öğrenciler sistemde sorumlu oldukları sınıf ve o sınıflara ait tüm derslerden başarılı olmaları durumunda mezun durumuna geleceklerdir. Mezun durumuna gelen öğrencilere Tamamlama Belgesi verilmektedir. Tamamlama Belgesi halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden ya da e-devlet sisteminden alınabilir.

Ders Kitapları
Öğrenciler dönem sınavlarına ait derslerin kitaplarını ilk kayıt işlemini yaptırdıkları halk eğitimi merkezi müdürlüklerinden ücretsiz olarak alabilirler. Ayrıca isteyen öğrenciler http://aokul.gov.tr/ adresi üzerinden ders kitaplarına dijital ortamdan ulaşabilirler.

Sınavlar

Sınav Merkezi Tercihi
Öğrencilik durumu Aktif hale gelen öğrenciler, çalışma takviminde belirtilen süreler içerisinde, halk eğitimi merkezi müdürlüklerine veya Millî Eğitim Bakanlığı İletişim Merkezine (MEBİM) başvurarak sınav merkezi değişikliği yapabilirler. Açık Öğretim Ortaokulu ile Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünce gerekli görülmesi durumunda sınav merkezinde değişiklik yapılabilir.

Sınav Şekli ve Sınav Yeri
Açık Öğretim Ortaokulu sınavları, Ölçme, Değerlendirme ve Sınav Hizmetleri Genel Müdürlüğünün belirlediği okullarda, merkezi sistemle çoktan seçmeli test metodu kullanılarak yapılmaktadır.

Sınav Giriş Belgesinin Alınması
Öğrenciler, Sınav Giriş Belgelerine https://aionet.meb.gov.tr/OgrenciGiris.aspx adresinden öğrenci numarası ve şifreleri ile giriş yaparak ulaşabilir.

Açık Öğretim Ortaokulunda Okutulan Dersler ve Ders Kodları

Açık Öğretim Ortaokulunda Okutulan Dersler ve Ders Kodları Tablosu

Dersler / Sınıflar5678
TÜRKÇE501 (550)601 (630)701 (730)801 (830)
MATEMATİK502 (551)602 (631)702 (731)802 (831)
FEN BİLİMLERİ503 (552)603 (632)703 (732)803 (832)
SOSYAL BİLGİLER504 (553)604 (633)704 (733)
T.C.İNKILAP TARİHİ VE ATATÜRKCÜLÜK806 (834)
YABANCI DİL507 (554)607 (634)707 (735)807 (835)
DİN KÜLTÜRÜ VE AHLAK BİLGİSİ508 (555)608 (635)708 (736)808 (836)

Not: Sınav kitapçıklarında ve cevap kağıtlarında kullanılan ders kodları parantez içerisinde gösterilmiştir.

Sınav Sonuçlarının Duyurulması
* Sınav sonuçları internet ortamında “aio.meb.gov.tr” adresinden duyurulmaktadır. Sınav sonucunda mezun olamayan öğrencilerin bir sonraki dönem sınavına katılabilmek için kayıt yenilemeleri zorunludur.

İletişim
Açık Öğretim Ortaokulu ile ilgili soru ve sorunlarınız için ilk başvuracağınız yer bulunduğunuz bölgedeki Halk Eğitimi Merkezi Müdürlükleri bünyesinde oluşturulan irtibat bürolarıdır.

Açık Öğretim Ortaokulu İle İlgili Bilgilerinize Ulaşmak Ve Merak Ettiğiniz Konuları Öğrenmek İçin 444 0 632’ yi Arayabilirsiniz.

Açık Öğretim Ortaokulu Yazışma Adresi
Açık Öğretim Ortaokulu Müdürlüğü
Emniyet Mahallesi, Milas Sokak, No:21
06500-Teknikokullar Yenimahalle / ANKARA

e-Posta adresimiz
e-Posta yoluyla yapılacak başvuruların aşağıda belirtilen adresler aracılığıyla yapılması
gerekmektedir.
aoo@meb.gov.tr

Açık Ortaokul 2023-2023 II. Dönem İlk Kayıt Kılavuzu İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.