BursBurs BaşvurularıAçık LiseAçık OrtaokulMESEMEdebiyat YarışmalarıÖykü YarışmasıÜniversite BursuUstalık BelgesiUsta Öğretici

2050 Geleceğin Otel Odası Proje Yarışması

2050 Geleceğin Otel Odası Proje Yarışması

2050 Geleceğin Otel Odası Proje Yarışması

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi 2050 Geleceğin Otel Odası Proje Yarışması Başvurusu E-Posta Yolu İle Yapılacak.

Yarışma Ödülleri
Birincilik Ödülü 5 Bin Türk Lirası + *Cullınan Belek Otel’de Çift Kişilik Konaklama (5 Gün, 4 Gece)
İkincilik Ödülü 3 Bin Türk Lirası + *Tıtanıc Bodrum Otel’de Çift Kişilik Konaklama (4 Gün, 3 Gece)
Üçüncülük Ödülü 2 Bin Türk Lirası + Tıtanıc Port Bakırköy’de Spa Paketi
Konaklama Tarihleri İçin Titanic Oteller Grubu Yoğunlukları Göz Önüne Alarak Değişiklik Yapma Hakkına Sahiptir.

Yarışmanın Amacı Ve Arka Planı

Otel odası, son yüz yıldır tasarım olarak temelde aynı olmuştur: yatak, çalışma masası, banyo, sandalye, lamba ve televizyon. Bununla birlikte konuklar ise önemli ölçüde farklılaşmıştır: Otellerde konaklayan misafirler artık teknolojiye daha hâkim, tasarım farkındalığı olan, uyku ve kişisel bakım alışkanlıkları belirgin ve çevrelerine karşı her zamankinden daha duyarlı bireylere dönüşmüşlerdir. Genel olarak gezginlerin otel deneyimleri noktasında çok daha yüksek beklentileri bulunmaktadır ancak tipik otel odası tasarımları artan bu beklentileri karşılamak konusunda çoğunlukla yetersiz kalmaktadır.

Bu doğrultuda yarışmanın amacı otel odalarının tasarlanma ve inşa edilme şekli ile ilgili geleneksel otel odası deneyimini geliştirmek veya değiştirmek yerine, sıfırlama düğmesine basmak ve sıfırdan, sadece modern gezginin değil, geleceğin gezgininin de ihtiyaç ve isteklerini içeren bir otel odası tasarlamak hususunda yeni bir düşünce dalgası başlatmak şeklindedir.

Yarışmanın Konusu

Katılımcılardan bundan yaklaşık olarak 25 yıl sonra var olabilecek otel misafir odası deneyimini geliştirmesi beklenmektedir. 2050 ve sonrasında gezginlerin ne tip istek ve ihtiyaçları olduğu hayal edilerek fiziksel bir alan yaratılması istenmektedir. Bu noktada katılımcılardan otomobil endüstrisinin yeni stil ve teknolojiyi sergilemek için konsept araçlar üretme pratiğini düşünmesi beklenmektedir. Bu konsept otomobiller, müşterilerin yeni ve radikal tasarımlara tepkisini ölçmek için kullanılmaktadır. Bu yarışma ile araba yerine konuk odaları tasarlayarak otel alanında benzer bir yaklaşım benimsenmek istenmektedir.

Yarışmanın Kategorisi
İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi, İç mimarlık ve Mimarlık bölümleri tarafından TITANIC Oteller Grubu ve Aygün Mobilyanın destekleri ile tek aşamalı, ulusal bir “Öğrenci Proje Yarışması” olarak düzenlenmektedir.

Yarışma Konsepti
Yarışmacılar aşağıdaki maddeler de dahil olmak üzere bir otel odasında gerçekleştirilen birçok eylemi göz önünde bulundurmalı ancak bunlarla sınırlı kalmamalıdır:

• Uyuma ve dinlenme alanlarının tasarımı
• WC + banyo alanlarının (ıslak hacim) tasarımı
• Bavul ve kişisel eşyaların depolanması için gerekli alanların tasarımı
• Yeme ve içme alanlarının tasarımı
• Teknoloji ile bağlantılı tasarım

Mekânın fiziksel sınırlamaları, bir duvarı dışa bakan (pencereli) dört duvardır. Proje alanı min 15 max 30 metrekare arasında olmalıdır ve maksimum iki yetişkin barındırabilecek bir ayak izi içinde tasarlanmalıdır.

Hedef Kitle

Hedef kitle stil ve tasarıma derin ilgi duyan, çok işlevli mekanlara ve modern konforlara talepte bulunan 30’lu ila 40’lı yaş aralığındaki kişiler olarak öngörülmüştür.

Tasarım Düşünceleri ve Makro Eğilimler
• Alanın uyarlanabilirliği;
• Teknoloji entegrasyonu;
• Mobilyaların çok işlevselliği;
• Özelleştirme + Kişiselleştirme;
• Kişisel mahremiyet + Güvenlik;
• Aydınlatma + Ses;
• Enerji Verimliliği + Sürdürülebilirlik;
• Erişilebilirlik

Yarışma Takvimi

Yarışmanın İlanı: 15 Mart 2023
Sorular İçin Son Gün: 22 Mart 2023
Yanıtların İlanı: 24 Mart 2023
Başvuru Başlama Tarihi: 27 Mart 2023
Başvurular İçin Son Gün: 31 Mayıs 2023
Teslim Tarihi: 07 Haziran 2023
Jüri Değerlendirme Tarihi: 14 Haziran 2023
Sonuçların İlanı: 21 Haziran 2023

Kolokyum ve Ödül Töreni: Sonuçların açıklanması ile sergileme, kolokyum ve ödül töreninin tarih ve şekli ile ilgili bilgiler www.izu.edu.tr adresinden ilan edilecektir.

Yarımaya Katılım Koşulları

Yarışmaya katılım koşulları aşağıda sıralanmıştır

• 18 yaşını doldurmuş T.C. vatandaşı olmak,
• Yarışma İstanbul sınırları içerisindeki üniversitelerin İç mimarlık ve Mimarlık lisans bölümlerinde okuyan tüm öğrencilere açıktır.
• Yarışmaya katılacak yarışmacılardan her birinin lisans eğitimine devam ediyor olması gerekmektedir.
• Yarışmaya ekip olarak katılım sağlanabilir. Ekipler en fazla 2 kişiden oluşabilir ve içlerinde profesyonel bir ekip üyesi bulunamaz.
• Yabancı uyruklu katılımcıların yarışmamıza başvuru yapabilmesi ancak ekip katılımı ile mümkün olup, ekip liderinin mutlaka Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olması gerekmektedir.

Ayrıca yarışmacıların;

• Asli Jüri üyelerinden herhangi birinin ortağı, yardımcısı ya da birinci dereceden akrabası olmaması,
• Jüri çalışmalarının hiçbir safhasına katılmamış bulunması,
• Yarışmayı destekleyen kurumda çalışan birinin birinci dereceden akrabası olmaması,
• Yarışma şartnamesinde belirtilebilecek olası koşullara uyuyor olması şarttır.

Bu şartlara uymayanların projeleri yarışmaya katılmamış sayılır.

Yarışma Başvurusu

Yarışma başvuruları tek aşamalı olarak başvuru formlarının doldurulup e-posta yoluyla yarışma sekreterliğine gönderilmesiyle gerçekleştirilir. Herhangi bir basılı belge ya da pafta teslimi başvuru esnasında gerekmemektedir. Yarışmaya katılım ücretsizdir.

Kişisel Bilgilerin İşlenmesi (Başvuru Formu)

Kişisel Bilgiler: Tüm bilgiler eksiksiz doldurulmalıdır; yarışmaya ilişkin tüm duyurular ve e-postalar bu bilgilere dayanılarak hazırlandığı için doğru girilmesi önemlidir.

Öğrenci Belgesi: Başvuru formuna ek olarak üniversiteden imzalı kaşeli alınmış dijital görsel ya da e-devlet sisteminden barkotlu belge şeklinde sunulmalıdır. Ekip olarak başvuru yapanlardan her birinin bilgi ve belgelerini başvuru formuna ek olarak göndermesi gerekmektedir.

Proje Bilgilerinin İşlenmesi (Paftalar)
Rumuz: Rumuz yarışmacılar tarafından bir harf ve 5 rakamdan oluşmak üzere toplam 6 haneli olarak oluşturulmalıdır (Örnek: A16295). Rumuzda kullanılan karakterler tekrarlanmamalı ve sıralı olmamalıdır. A2 paftanın sol alt köşesinde yer almalı, 1×5 cm ölçülerinde olmalıdır.

Proje Paftası: Projenin en fazla 2 adet sunum paftasında anlatılması gerekmektedir. Pafta A2 (59.4x42cm) boyutunda, en az 300 dpi çözünürlükte olmalıdır. Her bir pafta boyutu en fazla 25 mb büyüklüğünde olmalıdır. Pafta kimlik bilgisi içeren herhangi bir yazı veya işaret içermemelidir.

Pafta üzerinde aşağıdaki unsurlar yer almalıdır:

• Projeyi şartnamede belirtilen hususlar ışığında en iyi şekilde anlatan görseller,
• Projenin plan, kesit, görünüş ve detaylarını içerir teknik çizimler,
• Projeyi açıklayan minimum 250 maksimum 500 kelimelik Türkçe proje raporu.
Proje Teslimi

Yarışmanın proje teslimi dijital ortamda gerçekleştirilir. Yarışmaya katılacak bireysel katılımcılar veya ekipler, projelerinin tüm paftalarını, klasör adı rumuz karakterlerinden oluşacak tek bir dosya içerisinde “.zip” veya “.rar” formatlarında, yarışma sekreteryasının e-posta adresine “www.wetransfer.com” aracılığı ile mail olarak göndereceklerdir.

Not: Yarışma şartnamesine uygun yapılmayan teslimler değerlendirme kapsamı dışında sayılacaktır. Verilen tüm bilgilerin eksiksiz ve doğru olduğundan başvuru sahipleri sorumlu sayılacak, eksik/yanıltıcı bilgi içeren ve ıslak imzası bulunmayan başvurular kabul edilmeyecektir.

Yarışma Sekretaryası E-posta: tasarimyarismaizu@gmail.com

Yarışma Şartnamesi Ve Başvuru Formu İçin Tıklayın.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.